| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polscy eksporterzy mogą zyskać na problemach PIIGS

Polscy eksporterzy mogą zyskać na problemach PIIGS

Problemy fiskalne państw grupy PIIGS (Portugalia, Włochy, Irlandia, Grecja, Hiszpania) które sprowadziły korektę na europejskie giełdy, paradoksalnie pomagają polskim eksporterom - wskazują ekonomiści.

 

W pierwszym kwartale 2011 r. PKB Niemiec wzrósł kwartał do kwartału o 1,5 proc. i o 5,2 proc. w ujęciu rocznym - poinformował we wtorek ostatecznie Federalny Urząd Statystyczny. Dobrą kondycję gospodarki naszego zachodniego sąsiada potwierdziły też dane niemieckiego instytutu ekonomicznego Ifo. Podał on we wtorek, że wskaźnik optymizmu tamtejszych przedsiębiorców w maju nie zmienił się wobec kwietnia i nadal pozostaje na poziomie 114,2 pkt. Tymczasem ekonomiści oczekiwali spadku do 113,7 pkt. Ponadto wskaźnik oczekiwań przedsiębiorców dotyczący przyszłości niemieckiej gospodarki w najbliższych sześciu miesiącach spadł tylko nieznacznie - do 107,4 pkt, wobec 107,7 pkt w kwietniu.

 

Zdaniem ekonomistów, dane sugerują, że nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie niemiecka gospodarka była zagrożona. "To dobra informacja dla nas, bo Niemcy są naszym głównym partnerem handlowym, a eksport jest czynnikiem, który wspiera polską gospodarkę" - powiedział ekonomista Banku BPH Adam Antoniak.

 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, do Niemiec trafia 26 proc. całego eksportu Polski, większość tych towarów to komponenty wykorzystywane przez niemiecki firmy i dalej eksportowane, np do Azji.

 

Zdaniem Antoniaka, obecna obawa o sytuację w krajach grupy PIIGS (Portugalia, Irlandia, Włochy, Grecja i Hiszpania), które zmagają się z poważnymi problemami fiskalnymi, paradoksalnie poprawiają konkurencyjność polskiego eksportu. To efekt wpływu obaw inwestorów na notowania walut w Europie, w tym złotego, który osłabia się względem m.in euro. "Kurs złotego z punktu widzenia eksporterów jest korzystny. Poziomy 3,90-4,00 za euro są bardzo komfortowe jeśli chodzi o działalność eksportową" - powiedział Antoniak. Wczoraj za euro płacono 3,95 zł.

 

"Gdyby nie kraje grupy PIIGS złoty byłby pewnie mocniejszy" - stwierdził główny ekonomista Banku Citi Handlowego Piotr Kalisz.

 

"Niepewność na rynkach finansowych trzyma złotego w ryzach. W najbliższym czasie większego umocnienie polskiej waluty nie należy się spodziewać" -powiedział ekonomista BPH.

 

Główny ekonomista Banku Citi Handlowego wskazał, że z przeprowadzonych badań wśród przedsiębiorców wynika, że do granicy opłacalności eksportu dużo brakuje. "Eksporterzy wskazują, że kurs opłacalności to 3,67-3,70" - powiedział ekonomista Citi Handlowego.

 

"W tym roku w niemieckiej gospodarce zwiększać się będzie znaczenie konsumpcji wewnętrznej kosztem eksportu. Nie oznacza to jednak, że popyt na nasze towary się zmniejszy. W ostatnim czasie jesteśmy optymistyczni w stosunku do niemieckiej gospodarki. Dane, które w ostatnim czasie napłynęły zza Odry wzmacniają nasze oczekiwania" - podkreślił Kalisz.

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »