reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Profil zaufany ułatwi korzystanie z elektronicznej administracji

Profil zaufany ułatwi korzystanie z elektronicznej administracji

Od  9 czerwca 2011 r., można skorzystać z tzw. profilu zaufanego, czyli bezpłatnej formy podpisu elektronicznego ułatwiającego korzystanie z elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

 

9 czerwca wchodzą w życie rozporządzenia w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej oraz zasad potwierdzania, przedłużania ważności, wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego.

 

Rozporządzenia są aktami wykonawczymi do znowelizowanej ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne, która wprowadziła nową metodę potwierdzania tożsamości w systemach administracji publicznej - profil zaufany ePUAP (Dziennik Ustaw Nr 93 z 9 maja 2011 poz. 546 oraz Dziennik Ustaw Nr 93 z 9 maja 2011 poz. 547)

 

Profil zaufany ePUAP to rodzaj bezpłatnego podpisu elektronicznego, dzięki któremu obywatel może załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną, korzystając z elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Identyfikuje osobę, która ten podpis wykorzystuje. Cały proces wykorzystania profilu ma się odbywać się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

 

Pojawienie się nowego narzędzia uwierzytelniania obywateli w administracji wraz z rosnącą liczbą usług na platformie ePUAP może przyczynić się do popularyzacji załatwiania spraw w urzędach drogą elektroniczną.

 

Ta bezpłatna metoda uwierzytelnienia ma być  alternatywą dla odpłatnego podpisu elektronicznego w kontaktach z administracją publiczną.

 

Profil zaufany ePUAP spełnia funkcje podobne do oferowanych obecnie komercyjnych podpisów elektronicznych. Posługując się nazwą użytkownika (login), hasłem oraz adresem poczty elektronicznej od 9 czerwca będzie można załatwiać wiele spraw administracyjnych za pośrednictwem Internetu (np. wnoszenie pism, wniosków i zapytań).

 

Jak założyć profil zaufany ePUAP?

 

Aby korzystać z tej bezpłatnej formy podpisu elektronicznego wystarczy zalogować się na www.epuap.gov.pl, zarejestrować się, a następnie złożyć wniosek o profil zaufany ePUAP.

 

Następnym krokiem jest uwierzytelnienie profilu w jednym z urzędów (czyli trzeba się będzie jedyny raz udać się do odpowiedniego punktu) - ich lista dostępna będzie na stronach MSWiA oraz na ePUAP. W wybranym urzędzie dokumentujemy przed urzędnikiem swoje dane osobowe, który porównuje je z wprowadzonymi do systemu.

 

Po pozytywnej weryfikacji danych, na podstawie przedłożonego dowodu osobistego, konto założone na portalu ePUAP zyskuje status profilu zaufanego.

 

Gdzie potwierdzić dane?

 

Dane osobowe można potwierdzić w punktach w urzędach wojewódzkich, oddziałach ZUS, urzędach skarbowych, konsulatach, a także w tych urzędach gmin, które zdecydują się na ich prowadzenie i uzyskają na to zgodę ministra. Obecnie takich punktów jest 564, w tym: 399 urzędów skarbowych, 16 urzędów wojewódzkich i 18 ich delegatur i wydziałów oraz 4 oddziały ZUS, 127 konsulatów.

 

Jak działa profil zaufany?

 

Profil zaufany działa jak odręczny podpis i jest odpowiednikiem bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Po zalogowaniu się na www.epuap.gov.pl, wybieramy usługę, którą chcemy zrealizować, wypełniamy wniosek, podpisujemy go profilem zaufanym a następnie wniosek wysyłamy do urzędu.

 

Wykorzystując profil zaufany również przedsiębiorcy będą mogli załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną bez konieczności wizyty we właściwym urzędzie.

Najpopularniejsze sprawy, które można załatwić poprzez platformę ePUAP dotyczące przedsiębiorczości to  wpis do ewidencji działalności gospodarczej zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych.

Na stronie http://epuap.gov.pl znajdziemy wszystkie działy ważne dla przedsiębiorców:

Działalność gospodarcza

Zezwolenia i koncesje

Przyrządy pomiarowe

 

Więcej informacji na temat możliwości wykorzystania przez przedsiębiorców ePUAP>>>

 

 

reklama

Czytaj także

Źródło:

EPUAP

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama