REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Do kiedy przedsiębiorca musi przeprowadzić inwentaryzację?

Przedsiębiorca musi zakończyć inwentaryzację do 15 stycznia. W przypadku rozliczenia ujawnionych różnic termin upływa 25 marca.

Jaka stawka VAT dla książek?

Firmy trudniące się sprzedażą książek przeżywają okres licznych zmian stawek VAT, w zależności od rodzaju stojących na półkach pozycji. Jak nie zgubić się w gąszczu przepisów i wybrać odpowiednią stawkę?

Jak szybko uzyskać odszkodowanie?

Wiele firm narzeka na wydłużone okresy oczekiwania na wypłatę odszkodowania. Wbrew pozorom można jednak uniknąć i uzyskać pieniądze szybko i sprawnie. Wystarczy trzymać się prostych zasad, którym ten artykuł będzie poświęcony.

Jakie są sposoby ochrony działalności gospodarczej?

Pożar, powódź czy huragan mogą przydarzyć się w każdej firmie. W prowadzenie działalności wpisane jest ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Z pewnością żaden przedsiębiorca nie chciałaby na własnej skórze przekonać się jakie są faktyczne skutki niespodziewanych wypadków i siły wyższej.

REKLAMA

Jak pozyskać stałych klientów?

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od swojej branży, wie, jak ważne jest pozyskanie lojalnych klientów. Podstawowymi czynnikami określającymi wartość danego klienta jest: stałość i systematyczność w korzystaniu z oferowanych przez firmę usług lub w kupowaniu sprzedawanych produktów. Poniżej przedstawiamy 8 sposobów pozyskiwania lojalnych klientów.

Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Rok 2011 będzie kolejnym rokiem wdrażania funduszy unijnych w ramach perspektywy finansowej 2007-2013. Będzie to kolejny rok w ramach, którego przedsiębiorcy będą mogli starać się o unijne dotacje dla swoich firm. Konkursy będą organizowane zarówno w ramach krajowych jak i regionalnych programów operacyjnych. Gdzie szukać dotacji dla przedsiębiorców w 2011 roku – o tym w artykule.

Czy przedsiębiorca może być inwestorem giełdowym?

Właściciele firm wielokrotnie cierpią na deficyt wolnego czasu. Czy wobec tego, przedsiębiorcy w ogóle powinni myśleć o inwestowaniu na giełdzie?

Kiedy powtórnie firma skorzysta ze zwolnienia VAT?

Prawo do skorzystania ze zwolnienia w zakresie podatku VAT przysługuje podatnikom, którzy dokonali rejestracji dla potrzeb podatku VAT w 2010 r. Ustawodawca wymaga jednak, aby kwota obrotu w 2010 r. przekroczyła 100 000 zł, ale nie przekroczyła 150 000 zł.

REKLAMA

Jakie są tryby udzielania zamówień – negocjacje z ogłoszeniem?

Ustawa Prawo zamówień publicznych nakłada na zamawiającego liczne obowiązki oraz nadaje mu nie mniej uprawnień. Zasadniczym przywilejem zamawiającego jest możliwość wyboru trybu postępowania.

Jakie są zasady doboru kryteriów oceny w zamówieniach publicznych?

Cena, a może koszty eksploatacji, długość gwarancji lub termin wykonania? Jakie kryteria oceny stosowane są w przypadku zamówień publicznych? Przeczytaj.

Jakie są kompetencje komisji przetargowej?


Komisja przetargowa jest jedynie zespołem pomocniczym kierownika zamawiającego, powołanym do oceny spełnienia przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oraz do badania i oceny ofert. Po ostatniej nowelizacji Pzp nie zawiera zapisu, iż komisja przetargowa jest powołana do przygotowania i przeprowadzenia postępowania.

Na czym polega ubezpieczenie OC?

W Polsce, jak i w większości innych krajów ubezpieczenie OC jest jednym z komunikacyjnych ubezpieczeń obowiązkowych – według ustawy o działalności ubezpieczeniowej, każdy posiadacz pojazdu podlegającego rejestracji, musi posiadać polisę OC. Kilka rzeczy, które o tym ubezpieczeniu warto wiedzieć, znajdziecie poniżej.

Gdzie, kiedy i o interpretację jakich przepisów może zwrócić się przedsiębiorca

Prawo to obszerna dziedzina, która często ulega zmianie. Niekiedy nawet wykwalifikowani prawnicy mają wątpliwości co do interpretacji przepisów prawnych, a także różne stanowiska w tym przedmiocie. Nic więc dziwnego, że zwykły przedsiębiorca nie jest pewny bądź po prostu nie wie jak zastosować to prawo w swojej indywidualnej sprawie. Jednak nie jest on pozostawiony sam sobie. Ustawa pozwala mu na zwrócenie się o interpretację przepisów w pewnych sytuacjach. Kiedy jest to możliwe i do kogo można zwrócić się z takim zapytaniem?

Jak wyceniane są wyroby gotowe w remanencie?

Każdy przedsiębiorca posiadający towary na stanie musi przeprowadzać inwentaryzację, inaczej spis z natury, czy remanent. Remanent jest to zliczenie wszystkich towarów, które obecnie znajdują się w sprzedaży.

W listopadzie bezrobocie pogłębiło się

Bezrobocie w listopadzie było o 0,2 pkt proc. wyższe niż w październiku, osiągając 11,7 proc. Przewiduje się, że wzrost gospodarczy w 2010 roku  wyniesie 3,6-3,8 proc.

Czym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej w skrócie CEIDG to system rejestracji i ewidencji przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Zagadnienia dotyczące tej nowej instytucji pojawiły się w ustawie z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej w rozdziale III. Zgodnie jednak z wolą ustawodawcy przepisy rozdziału III. zaczną obowiązywać z dniem 1 lipca 2011 roku. Zatem to najlepszy moment ażeby zapoznać się z tym, co czeka nas w najbliższej przyszłości.

Jak wygląda zabezpieczenie roszczenia w postaci zajęcia kont bankowych?

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem utraty płynności finansowej i niemożliwości uregulowania swoich wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji należy liczyć się z ewentualnością wystąpienia kontrahenta do sadu. Oprócz tego ma on możliwość wnioskowania o zabezpieczenie swojego roszczenia. Zabezpieczenia można żądać w przypadku, gdy widoki na uregulowanie zasądzonej należności nie są najlepsze. Może mieć ono różną postać. Wśród prawem dopuszczonych form jest zajęcie wartości pieniężnych znajdujących się na koncie bankowym lub zakaz zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Jak złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności składek do ZUS?

Składki bieżące lub przyszłe, ale nie przeszłe – jest to podstawowa zasada odnosząca się do przedmiotu wniosku o odroczenie terminu płatności składek do ZUS. O czym jeszcze należy wiedzieć, decydując się na negocjacje z ZUS-em?

Jak ustalany jest okres zasiłkowy?

Osoba prowadząca działalność pozarolniczą oraz podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do zasiłku chorobowego. Jak zatem w praktyce przedsiębiorca może obliczyć okres zasiłkowy? Przeczytaj.

Na jakiej podstawie wypłacany jest przedsiębiorcy zasiłek chorobowy?

Wypłata zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy dokonywana jest na podstawie zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby (formularz ZUS ZLA). Dodatkowo konieczne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3a.

Jak wypłacane są przedsiębiorcom świadczenia z ZUS?

Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, tak jak pracownicy, podlegają systemowi ubezpieczeń. Kiedy przedsiębiorca uzyskuje wypłatę zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego oraz świadczeń rehabilitacyjnych? Kto je wypłaca?

Kiedy przedsiębiorca ma prawo do zasiłku opiekuńczego?


Osobom, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje na zasadach takich, jak ubezpieczonym obowiązkowo podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu. Jakie warunki muszą jednak spełnić, aby uprawnienie uzyskać?

Jak kontrolowane jest orzekanie o niezdolności do pracy?

Kontrolę nad orzekaniem o czasowej niezdolności do pracy sprawują lekarze orzecznicy ZUS. Na ubezpieczonym ciąży obowiązek udostępnienia posiadanej dokumentacji medycznej.

Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego z ubezpieczenia wypadkowego przedsiębiorcom odbywa się na tych samych zasadach, które obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Czy zasiłek chorobowy przysługuje po ustaniu tytułu ubezpieczenia?

Zasiłek chorobowy przysługuje nie tylko w okresie trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do niego trwa również po ustaniu tytułu. W jakich sytuacjach?

Jakie dokumenty są wymagane do rozłożenia na raty zaległości firmy wobec ZUS?

Wniosek dłużnika i dokumenty potwierdzające zasadność udzielenia ulgi oraz obrazujące kondycję finansową i możliwości płatnicze – to podstawowe dokumenty niezbędne do rozłożenia na raty zaległości firmy wobec ZUS.

Jaki jest okres wyczekiwania przedsiębiorcy na prawo do chorobowego?

Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz podleganie ubezpieczeniu chorobowemu, to nie jedyne wymogi, których spełnienie jest niezbędne do uzyskania przez przedsiębiorcę zasiłku chorobowego. Istnieje jeszcze bowiem tzw. okres wyczekiwania.

Kiedy przedsiębiorczej mamie przysługuje zasiłek macierzyński?

Uprawnienie do zasiłku macierzyńskiego przysługuje nie tylko kobiecie, która urodziła dziecko, ale również osobie przyjmującej na wychowanie. Kto i na jakich zasadach może korzystać z opisywanego świadczenia?

Jakie dokumenty są konieczne do odroczenia terminu płatności składek do ZUS?

Wniosek płatnika, dokumenty potwierdzające zasadność udzielenia ulgi oraz obrazujące kondycję finansową – stanowią podstawę do ubiegania się o odroczenia terminu płatności składek do ZUS.

Jakie prawa przysługują przedsiębiorcy składającemu wniosek o odroczenie płatności do ZUS?

Wystąpienie do ZUS-u z wnioskiem o odroczenie płatności powoduje rozpoczęcie procedury, która kończy się w momencie podpisania umowy cywilnoprawnej. Warto jednak pamiętać, że określone uprawnienia przysługują zarówno stronie decydującej, jak i przedsiębiorcy.

Jakie świadczenia przysługują przedsiębiorcom objętym ubezpieczeniem chorobowym?

Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność pozarolniczą i są objęci ubezpieczeniem chorobowym, przysługują świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Dotyczy to także osób, które z nimi współpracują.

Według jakich zasad wypłacany jest zasiłek macierzyński?

Zasady dotyczące zasiłku macierzyńskiego przewidują wymogi dotyczące dokumentów niezbędnych do uzyskania świadczenia. Co należy przygotować ubiegając się o jego wypłatę?

Co powinien zrobić przedsiębiorca jeżeli nienależnie pobierze świadczenie?

Przedsiębiorca musi zwrócić świadczenia, które pobrał nienależnie. Dodatkowo zobowiązany jest także do zapłaty odsetek.

Jak ustalić okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorcy?

217 dni, czy 31 tygodni? Ile dni zasiłku macierzyńskiego przysługuje przy porodzie jednego dziecka, a ile z tytułu przyjścia na świat bliźniąt? Przepisy prawne są stosunkowo złożone. Przeczytaj, aby odnaleźć się w gąszczu regulacji przygotowanych przez ustawodawcę.

Kiedy przedsiębiorcy przysługują świadczenia rehabilitacyjne?

Wyczerpanie zasiłku chorobowego, dalsza niezdolność do pracy, odpowiednie rokowania – to warunki, które muszą zaistnieć, aby przedsiębiorca miał prawo do świadczeń rehabilitacyjnych. Niektóre osoby są jednak wyłączone z katalogu uprawnionych.

Kiedy wypłacane są przedsiębiorcy świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego?

Niezbędne dokumenty przewidziane dla ubezpieczenia chorobowego oraz potwierdzające wypadek lub chorobę – to podstawa do wypłaty przysługujących przedsiębiorcy świadczeń.

Jaki jest okres wypłaty zasiłku opiekuńczego?

Okres przez jaki wypłacany jest zasiłek opiekuńczy przedsiębiorcy uzależniony jest m.in. od stanu zdrowia podopiecznego. Przeczytaj jak warunkuje on długość świadczenia.

Czy firma może rozłożyć należności wobec ZUS na raty?

Spłata zobowiązań firm wobec ZUS uzależniona jest od możliwości płatniczych przedsiębiorcy. Jeżeli firma ma problemy z finansami możliwe jest złożenie wniosku o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty.

Jaka jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy?

Zasiłek chorobowy wyliczany jest na podstawie przychodów ubezpieczonego. Jego wysokość uzależniona jest także, pośrednio, od okresu trwania ubezpieczenia.

Kiedy firma może ubiegać się o ratalną spłatę należności do ZUS?

Prawo do ubiegania się o ratalną spłatę należności do ZUS mają co do zasady dłużnicy. W jakich przypadkach? Jakie świadczenia mogą oni spłacać w wydłużonym okresie?

Kiedy przedsiębiorca nie ma prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

Uprawnienie osoby prowadzącej działalność gospodarczą do świadczeń wynikających z ubezpieczenia wypadkowego, może zostać ograniczone. W jakich przypadkach?

Na czym polega odroczenie terminu płatności składek do ZUS?

Płatnik składek ZUS ma w określonych okolicznościach prawo do ubiegania się o odroczenie terminu ich płatności. Podstawową przesłanką są chwilowe problemy płatnicze.

Jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty zasiłku opiekuńczego?

Podstawowym dokumentem pozwalającym na wypłatę zasiłku opiekuńczego jest zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA. Czasem jednak niezbędne jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza. W jakich przypadkach wymagane są poszczególne dokumenty?

Jak złożyć wniosek o rozłożenie na raty płatności do ZUS?

Złożenie wniosku przez dłużnika może nastąpić w formie elektronicznej lub w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS. Wystąpienie z dokumentami nie gwarantuje udzielenia ulgi.

Jakie świadczenia przysługują przedsiębiorcy w razie wypadków przy pracy i chorób zawodowych?

Wystąpienie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej uprawnia ubezpieczonego przedsiębiorcę do świadczenia pieniężnego. Na jakich zasadach?

Jak obliczyć wysokość świadczenia rehabilitacyjnego?

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, jak również zasiłku opiekuńczego, ustalana jest w oparciu o podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego nie może być wyższa od 100% przeciętnego wynagrodzenia.

Kiedy przedsiębiorcy przysługuje zasiłek chorobowy?

Przedsiębiorcy, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz jest objęty ubezpieczeniem chorobowym, przysługuje zasiłek chorobowy. Przeczytaj kiedy i na jakich zasadach będziesz z niego korzystał.

Jak określić wymagania techniczne sprzętu komputerowego - przedmiot zamówienia

Decydując się na kupno komputera lub podobnych urządzeń zwracamy szczególną uwagę na parametry techniczne. Z podobną sytuacją mamy do czynienia na gruncie zamówień publicznych, których przedmiotem, oprócz usług czy robót budowlanych, może być również sprzęt komputerowy. W jaki sposób zamawiający powinien oznaczyć dotyczące go wymagania techniczne?

Jak należy rozliczyć firmowe prezenty i imprezy?

Koniec roku dla wielu firm oznacza organizowanie spotkań wigilijnych dla pracowników, a także przygotowywanie prezentów dla kontrahentów. Warto jednocześnie pamiętać, co może zostać zaliczone do kosztu podatkowego.

Czy warto ubezpieczać się w towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych (TUW)?

Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych to specyficzna forma instytucji ubezpieczeniowej. Dlatego zanim podejmie się decyzję o zawarciu umowy, warto zaznajomić się z samą ideą takiej instytucji.

REKLAMA