Na czym polega ubezpieczenie OC?
REKLAMA
REKLAMA
Za co tak naprawdę płacimy?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć o tym, że nie opłacamy polisy na osobę, a na konkretny samochód. Chroni ona każdego kierowcę – tu niezależny jest wiek, mandaty, czy to od kiedy masz prawo jazdy. Składka opłacana jest z góry na 12 miesięcy. Płacimy za ochronę poszkodowanych przez nas w wypadkach komunikacyjnych. Tak więc w razie gdy spowodujemy kolizję – nie będziemy musieli płacić odszkodowania dla osób trzecich – te koszta pokryje ubezpieczyciel. Ubezpieczenie OC nie pokrywa ani naszej szkody, ani tej wyrządzonej przez rodzinę.
REKLAMA
Jak ustalana jest cena składki OC?
Wpływ na to ma kilka czynników. Jednym z bardziej istotnych jest marka, model oraz rocznik firmowego auta – im starszy samochód tym droższe OC. Kolejnym czynnikiem jest pojemność silnika, istnieje tu bardzo dużo różnych przedziałów.
Oczywiście im w mniejszym przedziale mieści się nasz samochód, tym mniej za niego zapłacimy.
Dosyć istotne są zniżki oraz zwyżki – z reguły za każdy rok bezwypadkowej jazdy jest to około 10% zniżki, oczywiście do górnej granicy mniej więcej 60%. Zwyżki natomiast mają kierowcy niedoświadczeni, młodzi (do 25 lat - podwójna cena podstawowej składki), a także za spowodowane wypadki. Ciekawym jest, że nawet miejsce zarejestrowania samochodu ma wpływ na cenę – im większe miasto, gęściej zaludnione – w którym jeździ więcej samochodów, tym droższe jest ubezpieczenie OC.
Polecamy: Czy warto przejąć leasing?
Czy można skutecznie zmniejszyć swoje składki na ubezpieczenia komunikacyjne?
Oczywiście, że tak! Trzeba tylko spełnić kilka warunków, które postaram się opisać. Przede wszystkim ostrożna jazda z wyobraźnią, zapewni nam nie tylko zdrowie i życie, ale również maksymalne zniżki. Łatwo wywnioskować, że nowszy samochód z pewnością przyniesie nam lepsze warunki cenowe OC. Ostatnio częstą praktyką jest ubezpieczanie samochodu na osobę, która posiada wyższe zniżki – minusem oczywiście jest to, że nie naliczamy swoich zniżek. Dobrze jest zarejestrować samochód w mniejszej miejscowości.
Dla przykładu jeśli przeniosłeś się z małego miasteczka do dużego miasta, mimo wszystko zarejestruj samochód w miejscowości o niższej gęstości zaludnienia.
Dosyć oczywistą sprawą jest też po prostu wyszukanie najlepszej oferty dostępnej na rynku. Różnice potrafią być znaczne.
Polecamy: serwis Leasing
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.