reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Na czym polega ubezpieczenie OC?

Na czym polega ubezpieczenie OC?

W Polsce, jak i w większości innych krajów ubezpieczenie OC jest jednym z komunikacyjnych ubezpieczeń obowiązkowych – według ustawy o działalności ubezpieczeniowej, każdy posiadacz pojazdu podlegającego rejestracji, musi posiadać polisę OC. Kilka rzeczy, które o tym ubezpieczeniu warto wiedzieć, znajdziecie poniżej.

Za co tak naprawdę płacimy?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć o tym, że nie opłacamy polisy na osobę, a na konkretny samochód. Chroni ona każdego kierowcę – tu niezależny jest wiek, mandaty, czy to od kiedy masz prawo jazdy. Składka opłacana jest z góry na 12 miesięcy. Płacimy za ochronę poszkodowanych przez nas w wypadkach komunikacyjnych. Tak więc w razie gdy spowodujemy kolizję – nie będziemy musieli płacić odszkodowania dla osób trzecich – te koszta pokryje ubezpieczyciel. Ubezpieczenie OC nie pokrywa ani naszej szkody, ani tej wyrządzonej przez rodzinę.

Jak ustalana jest cena składki OC?

Wpływ na to ma kilka czynników. Jednym z bardziej istotnych jest marka, model oraz rocznik firmowego auta – im starszy samochód tym droższe OC. Kolejnym czynnikiem jest pojemność silnika, istnieje tu bardzo dużo różnych przedziałów.

Oczywiście im w mniejszym przedziale mieści się nasz samochód, tym mniej za niego zapłacimy. 

Dosyć istotne są zniżki oraz zwyżki – z reguły za każdy rok bezwypadkowej jazdy jest to około 10% zniżki, oczywiście do górnej granicy mniej więcej 60%. Zwyżki natomiast mają kierowcy niedoświadczeni, młodzi (do 25 lat - podwójna cena podstawowej składki), a także za spowodowane wypadki. Ciekawym jest, że nawet miejsce zarejestrowania samochodu ma wpływ na cenę – im większe miasto, gęściej zaludnione – w którym jeździ więcej samochodów, tym droższe jest ubezpieczenie OC.

Polecamy: Czy warto przejąć leasing?

Czy można skutecznie zmniejszyć swoje składki na ubezpieczenia komunikacyjne?

Oczywiście, że tak! Trzeba tylko spełnić kilka warunków, które postaram się opisać. Przede wszystkim ostrożna jazda z wyobraźnią, zapewni nam nie tylko zdrowie i życie, ale również maksymalne zniżki. Łatwo wywnioskować, że nowszy samochód z pewnością przyniesie nam lepsze warunki cenowe OC. Ostatnio częstą praktyką jest ubezpieczanie samochodu na osobę, która posiada wyższe zniżki – minusem oczywiście jest to, że nie naliczamy swoich zniżek. Dobrze jest zarejestrować samochód w mniejszej miejscowości.

Dla przykładu jeśli przeniosłeś się z małego miasteczka do dużego miasta, mimo wszystko zarejestruj samochód w miejscowości o niższej gęstości zaludnienia.

Dosyć oczywistą sprawą jest też po prostu wyszukanie najlepszej oferty dostępnej na rynku. Różnice potrafią być znaczne.

Polecamy: serwis Leasing

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

tanie-ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ubezpieczenie OC jest jednym z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych.
Ubezpieczenie OC jest jednym z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama