| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Czym jest ubezpieczenie AC?

Czym jest ubezpieczenie AC?

Jednym z typów ubezpieczenia komunikacyjnego jest AC. W odróżnieniu od OC nie jest obowiązkowe, stąd też mniejsza jego popularność. Co można dzięki niemu zyskać, a co stracić?

Co to jest AC?

Ubezpieczenie AC, czyli autocasco. Są to ubezpieczenia, odwrotnie niż w przypadku OC, dobrowolne. Nabyć je może każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Podobnie jak w przypadku ubezpieczeń OC, umowa na AC zawierana jest z reguły na okres 12 miesięcy. Suma ubezpieczenia na jaką podpisuje się taką umowę zależy w głównej mierze od nas samych, aczkolwiek nie może przekroczyć całkowitej wartości pojazdu.

Przed czym chroni nas ubezpieczenie AC?

Główną rolą ubezpieczeń AC jest rekompensata szkody, gdy ta zostanie wyrządzona przez właściciela pojazdu. Nie jest to jedyny powód, dla którego warto zainteresować się taką formą polisy.

Dzięki AC w sytuacji, w której sprawca szkody jest nieznany (na przykład ucieknie z miejsca wypadku, bądź też samochód będzie uszkodzony na parkingu pod naszą nie obecność) nie odbije nam się to na kieszeni. Dotyczy to także:

  • zderzenia z zwierzętami, czy też  rzeczami, jakie nie powinny znajdować się na drodze;
  • kradzież samochodu;
  • huragany, gradobicia oraz inne niekorzystne warunki meteorologiczne;
  • pożary, wybuchy, działania środków chemicznych.

Polecamy: Czy leasing w jenach jest opłacalny

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim najważniejszą sprawą, którą należałoby poruszyć, jest to, że istnieją okoliczności (najczęściej zawarte w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), w których nie otrzymamy odszkodowania.

Pieniądze z pewnością nie będą nam wypłacone gdy wsiądziemy za kółko pod wpływem alkoholu, czy bez ważnych dokumentów, a także w przypadku... ataku terrorystycznego.

Warto zapoznać się z OWU bardzo dokładnie, jeszcze przed wykupieniem polisy, ponieważ niektóre umowy są skonstruowane tak, żeby jak najtrudniej było nam otrzymać odszkodowanie.

Polecamy: serwis Leasing

Należy pamiętać, że nie jest to ubezpieczenie OC, w wyborze którego, z uwagi na standaryzacje usługi, głównym kryterium jest cena. W przypadku AC, od ceny zależy suma ubezpieczenia i ilość sytuacji, od których ono nas chroni. Warto więc znaleźć ofertę najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »