REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak określić wymagania techniczne sprzętu komputerowego - przedmiot zamówienia

Małgorzata Paluch
Zamawiający powienien dokładnie określić wymagania techniczne sprzętu komputerowego.
Zamawiający powienien dokładnie określić wymagania techniczne sprzętu komputerowego.

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na kupno komputera lub podobnych urządzeń zwracamy szczególną uwagę na parametry techniczne. Z podobną sytuacją mamy do czynienia na gruncie zamówień publicznych, których przedmiotem, oprócz usług czy robót budowlanych, może być również sprzęt komputerowy. W jaki sposób zamawiający powinien oznaczyć dotyczące go wymagania techniczne?

Odnosząc się do sprzętu komputerowego zamawiający ma prawo do określenia swoich wymagań w taki sposób, aby mógł dokonać wyboru oferty dla niego najkorzystniejszej. Nie musi to wcale oznaczać, że wybrana przez jednego zamawiającego oferta będzie równie korzystna dla innych.

REKLAMA

Formułując wymagania techniczne dla sprzętu komputerowego, należy wziąć pod uwagę 4 kategorie parametrów:

  • minimalne;
  • standardowe;
  • dodatkowe;
  • szczególne.

Polecamy: Jak prawidłowo opisać przedmiot zamówienia?

Minimalne wymagania techniczne

Wskazując minimalne parametry techniczne, należy określić:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wielkość pamięci RAM;
  • wielkość pamięci podręcznej;
  • szybkość dysków.

Standardowe właściwości techniczne

Jeżeli zaś chodzi o standardowe właściwości techniczne, to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rekomenduje przyjęcie zapisu w następującej formie:

REKLAMA

1. Opis typu:
- przenośny,
- w obudowie leżącej,
- w obudowie stojącej,
- w obudowie stojąco-leżącej,
- w obudowie mini;
2. Opis zastosowania:
- standardowe aplikacje biurowe,
- na potrzeby edukacyjne,
- serwer aplikacji,
- dostęp do Internetu,
- stacja przetwarzania graficznego,
- terminal sieciowy.
3. Opis typu mikroprocesora:
- x86,
- inny niż x86,
- dowolny;
4. Opis wydajności w oparciu o testy wydajnościowe:
- wskazanie liczby punktów w wybranym teście z podaniem nazwy testu.

W pewnych sytuacjach może być uzasadnione określenie wydajności zamawianych komputerów przez podanie wyników testów. W takim przypadku rekomendowane są następujące wymagania:
- w każdej specyfikacji istotnych warunków zamówienia powinno się umieszczać co najmniej dwa różne testy z kryterium wartości „nie mniej niż” oraz traktować je jako alternatywne w selekcji przedmiotu zamówienia;
- w stosunku do komputerów typu PC zaleca się stosowanie testów aplikacyjnych
w większym stopniu niż syntetycznych.

Podejmując decyzję o wykorzystaniu testów, zamawiający powinien posługiwać się testami powszechnie dostępnymi i dobrze zdefiniowanymi. Warto też wziąć pod uwagę techniczną możliwość ich przeprowadzenia oraz koszty ewentualnych badań.

Dodatkowe parametry techniczne

Zamawiający może również określić dodatkowe wymagania:
1) Wymagania na elementy składowe:
- RAM, HDD, sloty, rodzaj szyny,
- wymagania graficzne (karty graficzne),
- mikrofon, głośniki, karty video, tuner TV, etc.
2) Wymagania funkcjonalne:
- głośność, temperatura,
- czas życia baterii,
- rodzaj obudowy;
3) Wymagania eksploatacyjne:
- okres gwarancji,
- czas reakcji serwisu.

Szczególne wskazania techniczne

Jeżeli zamawiający, z uwagi na specyfikę przedmiotu, nie może określić za pomocą podanych wcześniej wymogów technicznych opisać przedmiotu zamówienia, to może dokonać oznaczenia szczególnych wskazań technicznych.

Polecamy: Czym jest cena i szacunkowa wartość zamówienia?

Należą do nich:

  • odniesienie tylko do konkretnego producenta lub konkretnych producentów, odniesienie do mikroprocesorów konkretnej marki;
  • wskazanie określonej lub minimalnej częstotliwości zegara;
  • wymaganie, aby elementy komputera pochodziły od producenta jednostki centralnej i nosiły jego logo lub też żeby były wyprodukowane i zaprojektowane przez producenta jednostki centralnej komputera;
  • wymaganie konkretnych rozmiarów obudowy;
  • wymagania, aby obudowa oraz jej elementy były demontowane oraz serwisowane bez konieczności odkręcania jakichkolwiek śrub;
  • wymaganie, aby komputer posiadał lampki kontrolne (diody) służące do sygnalizowania problemów z komputerem;
  • wymaganie, aby płyta główna oraz obudowa wykonane była w standardzie BTX, a także aby komputer posiadał dedykowane złącze na płycie głównej służące do zdalnego sterowania zamkiem elektromagnetycznym;
  • wymaganie, aby komputer posiadał czytnik kart mikroprocesorowych zintegrowany z BIOS-em komputera.

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 i Nr 161, poz. 1078)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Umowa czy kontrakt? Różnice, o których powinni wiedzieć HR-owcy i menedżerowie

Współczesne realia biznesowe wymagają od organizacji elastyczności w zarządzaniu ludźmi, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. W Polsce istnieją dwa główne rodzaje umów, na podstawie których można zatrudniać menedżerów: umowa o pracę oraz kontrakt menedżerski (umowa zlecenie). Oba typy umów różnią się w wielu aspektach, dlatego działy HR powinny znać różnice między nimi, aby podjąć świadomą decyzję co do formy zatrudnienia menedżera.

REKLAMA

Handel fałszywymi opiniami w internecie [RAPORT]

Firmy sprzedające w sieci walczą coraz zacieklej o klientów. A ponieważ aż 95% internautów przed zakupem sprawdza recenzje, to niektóre e-sklepy sięgają po nieuczciwe praktyki. Jak wynika z najnowszych danych TrustMate, blisko dwa tysięcy sklepów online w Polsce kupuje fikcyjne recenzje. Proceder ma miejsce, pomimo że kary za takie praktyki sięgają do 10% obrotu e-sklepów. Czy problem narasta? Jak można się przed nim bronić?

Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wakacje składkowe 2024 i 2025

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych – bo o nich mowa – przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku. W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

REKLAMA