REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki 2018, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wymóg składania JPK_VAT od 2018 r. przyspieszy cyfryzację mikrofirm

Szacuje się, że obowiązek comiesięcznego przekazywania rejestrów VAT w formacie tzw. jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT) - począwszy od stycznia 2018 r. - będzie dotyczył około 1,6 mln mikrofirm. Dane będzie można przesyłać wyłącznie w postaci elektronicznej. Wymóg comiesięcznego składania JPK zmusza więc mikrofirmy do cyfryzacji swoich rozliczeń.

Opłata targowa w 2018 roku

Opłata targowa jest daniną publiczną pobieraną od podmiotów, które prowadzą sprzedaż na targowiskach. Jej wysokość ustala rada gminy w drodze uchwały. W 2018 roku nie może być ona jednak wyższa 765,94 zł dziennie.

Limit kosztów w CIT w 2018 roku - usługi niematerialne, opłaty i należności za wartości niematerialne i prawne

Od początku 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które nakładają na podatników CIT limity kosztów uzyskania przychodów odnośnie wydatków na usługi niematerialne, z tytułu opłat za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości oraz odnośnie kosztów dotyczących przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek.

IKE i IKZE – limity wpłat na 2018 rok, korzyści podatkowe

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obwieścił 26 października 2017 r. wysokości limitów rocznych, tj. kwot maksymalnych wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) i na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) w roku 2018. Wpłaty na IKZE w ramach tego limitu mogą być odliczone od dochodu przed opodatkowaniem w PIT. Natomiast odsetki od środków wypłacanych z IKE i IKZE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) o ile wypłacający spełnił określone warunki.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów rozważa opodatkowanie tzw. śmieciowego jedzenia

Jednym ze sposobów walki z rosnącą liczbą osób z nadwagą w polskim społeczeństwie mogą być rozwiązania fiskalne. Ministerstwo Finansów zastanawia się czy wzorem niektórych krajów UE takich jak np. Dania czy Francja nie opodatkować niezdrowej żywności.

Zmiany w podatku od spadków i darowizn 2018 r.

Amortyzacja dziedziczonego majątku w 2018 r. będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach. Zmiany dotyczą darowizn.

Zmiany w podatku akcyzowym od suszu tytoniowego w 2018 roku

Zmiany przepisów o podatku akcyzowym mają na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej firmom dokonującym obrotu suszem tytoniowym. Część przepisów wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2018 roku.

Podatek od sprzedaży detalicznej od 1 stycznia 2018 r.

Prezydent podpisał w dniu 15 listopada 2017 r. ustawę z dnia 12 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

REKLAMA

Do kiedy będzie obowiązywać stara klasyfikacja PKWiU?

Wiele wskazuje na to, że PKWiU z 2008 roku będzie obowiązywała jeszcze przez pewien czas. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z 24 sierpnia 2017 roku (nr RD249) przewiduje, bowiem przedłużenie obowiązywania starej klasyfikacji do 31 grudnia 2018 roku. Takie rozwiązanie nie jest jeszcze przesądzone, gdyż sam projekt jest na wstępnym etapie prac legislacyjnych, a pojawiają się głosy że Ministerstwo Finansów myśli o odejściu od PKWiU na rzecz CN.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa - JPK na żądanie od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. organy podatkowe będą mogły żądać od mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców przekazywania ksiąg i dowodów księgowych w postaci plików JPK. Obowiązek ten będzie dotyczył przedsiębiorców, którzy prowadzą księgowość w formie elektronicznej.

System STIR od 2018 r.

Zgodnie z założeniami od 1 stycznia 2018 r. ma zacząć obowiązywać ustawa o STIR, mająca ograniczyć wyłudzenia VAT. Projekt ma umożliwić blokowanie kont bankowych, które mogłyby służyć przestępcom. W środę debatował nad nim Sejm.

50 uproszczeń dla biznesu od 2018 r.

W 2018 roku wprowadzona zostanie kolejna, duża paczka nowelizacji przepisów pod nazwą „50 uproszczeń dla biznesu”. Nowe uproszenia dotyczą przepisów w prawie podatkowym i gospodarczym. O ile projekt podyktowany jest faktycznymi problemami firm, przedsiębiorców może niepokoić ilość zmian wdrażanych obecnie w prawie, które rewolucjonizują prowadzenie biznesu.

Koszty egzekucji podatków, czyli ile podatnik płaci za ściągnięcie należności przez fiskusa

Z różnych względów może dojść do sytuacji, w której podatnik nie może albo nie chce zapłacić podatku, który został już określony - czy to w deklaracji złożonej przez podatnika, czy też w decyzji wymiarowej organu podatkowego. W takiej sytuacji następuje wszczęcie postępowania egzekucyjnego, które ma doprowadzić do przymusowego ściągnięcia należności na rzecz fiskusa. Oczywiście, podatnik musi ponieść koszty tego postępowania.

Mikroprzedsiębiorcy nie są przygotowani do składania JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r.

Już od 1 stycznia 2018 r. wymóg raportowania Jednolitego Pliku Kontrolnego w zakresie VAT (JPK_VAT) zostanie nałożony także na mikroprzedsiębiorców. Chociaż do tego dnia pozostało już niewiele czasu, wielu z nich nie jest gotowych do realizacji tego obowiązku. Znaczna część oczekuje w tym zakresie pomocy ze strony swoich księgowych.

Obniżka akcyzy na piwo

Ministerstwo Finansów planuje obniżkę akcyzy na piwo. Zdaniem przedstawiciela browarów rzemieślniczych Marka Kamińskiego na tej zmianie najbardziej zyskają duże browary regionalne, a najmniej - małe, rzemieślnicze.

Informacja o sytuacji podatkowej kontrahenta

Senat jednogłośnie przyjął nowelizację Ordynacji podatkowej. Przewiduje ona możliwość uzyskania od fiskusa informacji o podatkowej sytuacji kontrahenta.

Zachęty podatkowe dla przedsiębiorców od 2018 r.

Resort finansów zapewnia, że stale pracuje nad tym, żeby warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce były coraz lepsze. W związku z tym wprowadzane są m.in. nowe zachęty podatkowe dla przedsiębiorców. Część z nich już zaczęła obowiązywać, a kolejne pojawią się w 2018 r. Jakie to zachęty i jakie korzyści będą z nich mieli przedsiębiorcy?

Uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym od 2018 r.

Rozwiązania wprowadzające uproszenia w zakresie rozliczania straty podatkowej, nieopłaconych wierzytelności, zaliczek na podatek dochodowy – to propozycje zawarte w rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Nowe regulacje mają wejść w życie w 2018 r.

Od 2018 r. fiskus będzie mógł blokować konta firm

Wprowadzenie weryfikacji firmowych rachunków oraz zezwolenie organom podatkowym na blokowanie środków finansowych znajdujących się na kontach firm to kolejne pomysły Ministerstwa Finansów. Zmiany miałyby wejść w życie od 2018 r. Zakres inwigilacji organów skarbowych zaczyna być niepokojący. Czy przedsiębiorcy mają powody do obaw?

E-papierosy będą opodatkowane akcyzą od 2018 roku

W Sejmie trwają prace legislacyjne nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który przewiduje wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. opodatkowania akcyzą dwóch nowych kategorii wyrobów akcyzowych - płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich, a także objęcia tych wyrobów obowiązkiem oznaczania znakami akcyzowymi.

Stawki podatku od środków transportowych w 2018 roku

W dwóch obwieszczeniach Minister Rozwoju i Finansów określił minimalne i maksymalne stawki podatku od środków transportowych, które będą obowiązywać w 2018 roku. Sprawdźmy ile zapłacimy podatku od poszczególnych rodzajów pojazdów.

Podzielona płatność w VAT od 1 kwietnia 2018 r.

Istotną nowością dla podatników VAT będzie z pewnością mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment). Nad nowelizacją ustawy o VAT w tym zakresie trwają obecnie prace legislacyjne w Sejmie. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 kwietnia 2018 r. Stosowanie tego mechanizmu ma być co do zasady dobrowolne ale ma się to podatnikom opłacać, bo przewidziano konkretne korzyści podatkowe dla wybierających split payment.

Rząd uderza w polski biznes rodzinny - wywiad z prof. Mariańskim

W uszczelnieniu systemu podatkowego rząd jest bardziej rygorystyczny niż wynikałoby to z zaleceń OECD, odbija się to na polskich firmach rodzinnych - powiedział PAP Adam Mariański, profesor w Katedrze Prawa Podatkowego Uniwersytetu Łódzkiego, doradca podatkowy, partner w Mariański Group.

Zmiany w podatkach PIT i CIT w 2018 r.

Za nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne głosowało 240 posłów. Przeciw było 180 posłów, a 10 się wstrzymało. Jakie zmiany przewiduje nowelizacja?

Nowelizacja ordynacji podatkowej: Informacja o sytuacji podatkowej kontrahenta

Sejm znowelizował Ordynację podatkową. Będzie można uzyskać od fiskusa informację o sytuacji podatkowej kontrahenta. Teraz ustawa trafi do Senatu. Zgodnie z nowelą, zmiany mają wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Publiczny rejestr podatników VAT

Jak twierdzi Konfederacja Lewiatan prowadzenie publicznego rejestru podatników VAT, może stać się istotnym i efektywnym narzędziem weryfikacji kontrahenta. Jednak aby tak było, powinny zostać uwzględnione uwagi zgłaszane przez przedsiębiorców.

Nowa ordynacja podatkowa od 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. ma obowiązywać nowa ordynacja podatkowa. Projekt został opublikowany w poniedziałek na stronie Ministerstwa Finansów. Jakie są jego główne założenia?

Jak złożyć JPK_VAT 2018

Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT wysyłają JPK_VAT, czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. Przedstawiamy jak prawidłowo wypełnić i wysłać Jednolity Plik Kontrolny w 2018 r.

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców w 2018 r. - jak złożyć

Od 1 stycznia 2018 r. Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT) będą składać także mikroprzedsiębiorcy. Jak utworzyć i wysłać JPK_VAT jeśli twoja firma liczy mniej niż 10 pracowników oraz roczny obrót netto nie przekracza 2 mln. euro lub suma aktywów bilansu nie przekracza 2 mln. euro?

Zwolnienie z obowiązku zapłaty zaliczki na podatek od 2018 r.

Resort finansów chce zwolnić z obowiązku zapłaty zaliczki na podatek dochodowy (bądź zaliczki od dochodów osiągniętych przez kilka następujących po sobie okresów rozliczeniowych), gdy nie przekracza ona 1000 zł. Zmiana ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej przez małych przedsiębiorców. Nowe regulacje, które znajdą się w ustawie o PIT oraz ustawie o CIT, mają wejść w życie od 2018 r.

Podatek od towarów i usług przy umowach menadżerskich członków zarządu spółek

Minister Rozwoju i Finansów w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe wydał w dniu 6 października 2017r. ogólną interpretację (interpretacja nr PT3.810L11.2017), w której wyjaśniona została kwalifikacja na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) czynności (usług) wykonywanych przez członków zarządu spółek (dalej: zarządzający) działających na podstawie umów cywilnoprawnych (umów o zarządzanie, kontraktów menadżerskich, itp.) w zakresie uznania w/w czynności jako czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (dalej: VAT) wykonywanych w ramach samodzielnej działalności gospodarczej.

Już 1 stycznia 2018 r. kwota wolna od podatku wzrośnie do 8 tys. zł

Ministerstwo Finansów poinformowało, że już od 1 stycznia 2018 r. kwota wolna od podatku wzrośnie do 8 tys. zł.

Elektroniczna ewidencja VAT już od 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwo Finansów przypomina, że już od 1 stycznia 2018 r. podatnicy składający VAT-7 lub VAT-7K będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT.

Zawieszenie podatku handlowego do końca 2018 r.

Wszystkie kluby sejmowe zaakceptowały w środę dalsze prace nad rządowym projektem ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, która przedłuża zawieszenie tego podatku na kolejny roku - do końca 2018 roku. Do zawieszenia stosowania tego podatku wezwała Polskę Komisja Europejska.

Limit jednorazowej amortyzacji w 2018 r.

W 2018 r. wysokość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć kwoty 216 tys. zł. Zgodnie z przepisami uprawnionymi do jednorazowej amortyzacji są podatnicy, którzy w roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności oraz mali podatnicy.

Zmiany w CIT od 1 stycznia 2018 r.

Informacje zawierające podstawowe dane podatkowe największych firm będą jawne - wynika ze zmian projektu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Znowelizowane przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2018 r.

Wartość pracy małżonka i dzieci przedsiębiorcy w kosztach od 2019 r.

Zaproponowana nowelizacja ustawy o PIT zakłada wprowadzenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przez podatnika wartości pracy jego małżonka oraz małoletnich dzieci współpracujących z przedsiębiorcą. Nowe regulacje mają wejść w życie w 2019 r.

Elektroniczna ewidencja VAT i JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy dołączą do grona podatników VAT, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję VAT (czyli rejestr sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłają ją co miesiąc w postaci plików JPK_VAT. Duże przedsiębiorstwa wysyłają JPK_VAT od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r.

Jak uchronić się przed dysponowaniem pustymi fakturami?

Uszczelnianie systemu podatkowego należy uznać za dobre posunięcie, jednakże może ono negatywnie wpłynąć na uczciwych przedsiębiorców, którzy wskutek niedochowania staranności mogą ponieść bardzo poważne konsekwencje. Najbardziej problematyczną może okazać się kwestia tzw. pustych faktur. W dalszej części artykułu postaram się wyjaśnić, czym są puste faktury oraz jakie podjąć działania aby uchronić się przed posiadaniem takich faktur.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2018 r.

Zmiany w podatku od towarów i usług (VAT), zapobieganie unikaniu płacenia podatku, wprowadzenie tzw. mechanizmu podzielonej płatności (split payment) - to niektóre ze zmian wprowadzone do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r.

Zmiany dla przedsiębiorców w 2018 r.

Od 2018 roku przedsiębiorcy będą mogli liczyć na ułatwienia w prowadzeniu firmy zarówno w sferze podatkowej jak i gospodarczej. Część przepisów już obowiązuje.

Jak organy podatkowe ograniczają optymalizację podatkową z wykorzystaniem programów motywacyjnych dla pracowników

Wdrożenie programu motywacyjnego opartego na instrumentach pochodnych, np. w postaci dodatkowych wypłat za uzyskanie konkretnych wskaźników finansowych pozwala na stosowanie 19% (zamiast 32%) stawki podatku do części wynagrodzenia pracowników wyższego szczebla, otrzymanego w ramach uczestnictwa w takim programie. Po upublicznieniu 1 sierpnia 2017 r. przez Szefa KAS jego stanowiska wobec programów motywacyjnych pracodawcy muszą się liczyć z odmową wydania interpretacji indywidualnych o które często wnioskują a dotyczących takich programów ze względu na unikanie w ten sposób opodatkowania.

Gdzie są opodatkowane usługi pozyskiwania personelu świadczone dla zagranicznej firmy

Polska firma świadczy usługi pozyskiwania personelu dla niemieckiej firmy. Osoby będą zatrudnione na terenie Niemiec oraz Austrii. W przypadku niektórych klientów świadczymy także usługę organizacji podróży do wskazanego przez klienta miejsca pracy. Za świadczoną usługę otrzymujemy wynagrodzenie prowizyjne. Gdzie należy opodatkować tę usługę i jak ją rozliczyć?

Kiedy podatnik powinien wystawić fakturę na żądanie klienta?

W jakim terminie należy wystawić fakturę klientowi, na rzecz którego sprzedaż została udokumentowana paragonem? Klient w lipcu 2016 r. dokonał u nas zakupów, na które został wystawiony paragon. W lutym 2017 r. przyszedł z paragonem z żądaniem wystawienia faktury. Czy musimy mu ją wystawić?

Rejestracja VAT i VAT UE w 2017 r. – kiedy można utracić status podatnika

Od 1 stycznia 2017 r. zmieniły się zasady rejestracji podatników VAT. Zmiany mają na celu lepszą weryfikację podmiotów zgłaszających się do tego rejestru i bieżącą weryfikację bazy podatników VAT. Od 2017 r. możliwa jest odmowa rejestracji podmiotu jako podatnika VAT (i w rezultacie podatnika VAT UE). Zwiększył się również katalog przypadków, w których podatnicy VAT i VAT UE mogą zostać wykreśleni z rejestru.

Kto rozlicza VAT od sprzedaży procesorów?

Kto jest obowiązany do rozliczania podatku VAT z tytułu sprzedaży procesorów? Sprzedawca czy nabywca?

Inwentaryzacja składników majątku jednostki i różnice inwentaryzacyjne

Stany ewidencyjne poszczególnych składników majątkowych jednostki na kontach księgowych mogą się różnić od ich rzeczywistego stanu. W związku z tym, aby dokonać weryfikacji danych z ksiąg rachunkowych z posiadanym stanem rzeczywistym, przeprowadza się inwentaryzację wszystkich składników majątku. Inwentaryzacja służy również rozliczeniu pracowników, np. magazynierów, kasjerów, sprzedawców, kierowników sklepu oraz innych osób odpowiedzialnych za powierzone im mienie, a także skorygowaniu ujawnionych podczas inwentaryzacji różnic.

Jak ustalić podstawę opodatkowania VAT w transakcjach barterowych

Z naszym kontrahentem planujemy sprzedaż barterową. W jaki sposób określić podstawę opodatkowania w przypadku barteru?

Zasady dotyczące obrotu bezgotówkowego zmienią się już od 1 stycznia 2017 r.

Zmiany dotyczą obrotu bezgotówkowego pomiędzy przedsiębiorcami. Będą one miały wpływ na rozliczenia podatkowych kosztów uzyskania przychodów.

Konstytucja Biznesu - przedsiębiorcom ma być łatwiej

18 listopada 2016 r. wicepremier, a jednocześnie minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przedstawił pakiet projektów rozwiązań legislacyjnych pod wspólną nazwą "Konstytucja Biznesu. Przykładowo działalność gospodarcza na najmniejszą skalę ma być prowadzona bez rejestracji, nowe firmy przez 6 miesięcy nie płaciłyby składek na ubezpieczenie społeczne, mają być wprowadzone liczne uproszczenia podatkowe. Najważniejszym elementem tego pakietu jest ustawa Prawo Przedsiębiorców, która ma zupełnie inaczej niż dotąd określić relacje przedsiębiorców z administracją, przywracając zasadę, " co nie jest zabronione - jest dozwolone".

REKLAMA