Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IKE i IKZE – limity wpłat na 2018 rok, korzyści podatkowe

Opracował Paweł Huczko
IKE i IKZE – limity wpłat na 2018 rok, korzyści podatkowe
IKE i IKZE – limity wpłat na 2018 rok, korzyści podatkowe
Fotolia
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obwieścił 26 października 2017 r. wysokości limitów rocznych, tj. kwot maksymalnych wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) i na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) w roku 2018. Wpłaty na IKZE w ramach tego limitu mogą być odliczone od dochodu przed opodatkowaniem w PIT. Natomiast odsetki od środków wypłacanych z IKE i IKZE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) o ile wypłacający spełnił określone warunki.

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 26 października 2017 r. (Monitor Polski z 6 listopada 2017 r. poz. 995) wysokość maksymalnej kwoty wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego w roku 2018 wynosi 5331,60 zł. Warto przypomnieć, że limit na 2017 rok wynosi 5115,60 zł.

Natomiast na podstawie obwieszczenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 26 października 2017 r. (Monitor Polski z 6 listopada 2017 r. poz. 994) wysokość maksymalnej kwoty wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne w roku 2018 wynosi 13.329 zł. Warto pamiętać, że limit na 2017 rok wynosi 12 789 zł.

Oba te instrumenty finansowe są elementem tzw. III filara ubezpieczeń społecznych i mają na celu zgromadzenie dodatkowych środków na nasze emerytury.

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

Można je zakładać od 2012 roku (obok dotychczas funkcjonujących indywidualnych kont emerytalnych - IKE) na podstawie ustawy z 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych, która znowelizowała m.in. ustawę z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych.

Finansowo IKZE co do zasady opiera się na rozwiązaniach przyjętych dla IKE. W szczególności IKZE i IKE mogą prowadzić instytucje finansowe (w tym: banki, zakłady ubezpieczeń, fundusze inwestycyjne, domy maklerskie). Oba te konta mogą być prowadzone tylko dla jednej osoby, która ukończyła 16 lat. Choć jedna osoba może posiadać więcej niż jedno IKE i IKZE.

Jednak te instrumenty różnią się zasadniczo jeżeli chodzi o kwestie podatkowe.

Podczas, gdy środki gromadzone na IKE nie uprawniają do odliczenia od podstawy opodatkowania w PIT, to już kwoty wpłacane na IKZE to umożliwiają.

Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy o PIT można odliczyć z zeznaniu podatkowym PIT‑36, PIT‑36L lub PIT‑37 od podstawy opodatkowania (czyli od dochodu) podlegają wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (w skr. IKZE) dokonane przez podatnika w roku podatkowym. Dowodem wpłaty może być każdy dokument stwierdzający jej dokonanie (np. potwierdzenie przelewu).

Można odliczyć od dochodu kwotę faktycznie wpłaconą na IKZE ale nie wyższą niż wysokość określona w art. 13a ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1776), tj. kwota odpowiadająca 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. Kwotę tę obwieszcza Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przed danym rokiem podatkowym.

Tych korzyści podatkowych wynikających z ww. możliwości odliczenia od dochodu w PIT nie traci się o ile wypłata środków z IKZE nastąpi na wniosek oszczędzającego, który ukończył 65 lat, jeżeli wpłacał na IKZE przez co najmniej 5 lat kalendarzowych.

Taka wypłata (także dla osoby uprawnionej po śmierci oszczędzającego) jest opodatkowana jednak 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Środki te nie są opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn.

Jednak wypłata wcześniejsza przed ukończeniem 65 lat lub przed co najmniej 5 letnim okresem wpłacania (wycofanie środków) wiąże się już z pełnym opodatkowaniem wg skali podatkowej PIT.

Z konta IKZE nie można wycofać części zgromadzonych środków, tak jak z konta IKE można wypłacić tylko wszystkie środki.

Odsetki od środków zgromadzonych na IKZE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki)

Bez utraty korzyści podatkowych można przenieść pieniądze zgromadzone na IKZE tylko do innej instytucji finansowej prowadzącej IKZE, z która oszczędzający zawarł umowę o prowadzenie IKZE. Nie można natomiast przenieść pieniędzy na IKE lub do PPE.

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE)

Na IKE można każdego roku wpłacić maksymalnie 300% prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Kwotę tę obwieszcza Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przed danym rokiem podatkowym podobnie jak w przypadku IKZE. Limit ten w następnym roku nie może być niższy, niż obowiązujący w roku poprzednim.

Korzyścią podatkową gromadzenie środków na IKE jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych odsetek od tych pieniędzy – oczywiście w ramach ww. limitu. Warunkiem jest jednak gromadzenie tych środków na jednym IKE.

Dodatkowym warunkiem jest też niewypłacanie pieniędzy z IKE przed ukończeniem przez oszczędzającego 60 lat ( lub 55 lat jeżeli nabył uprawnienia), który:

- wpłacał na IKE przynajmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych,

- wpłacił ponad połowę wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

Jeżeli te warunki nie są spełnione trzeba zapłacić 19% od odsetek od wypłacanych z IKE pieniędzy.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak sprawdzić zużycie opon? Stan opon sprawdzi się sam. Zdalnie!
  Jak sprawdzić zużycie opon? Powstał właśnie system, który zdalnie wykrywa stan zużycia opony zamontowanej w samochodzie osobowym.
  Czy możemy się obawiać braku węgla w sezonie jesienno-zimowym?
  Rząd czyni starania, by nie doszło do sytuacji deficytu węgla w sezonie jesienno-zimowym; w 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększyć wydobycie o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego - mówił w Sejmie wiceszef MAP Piotr Pyzik. Dodał, że trwają rozmowy ws. zwiększenia importu węgla np. z USA
  Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Skorzystają nieliczni
  27 maja 2022 r. startuje rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego", dzięki któremu klienci otrzymają wsparcie na pokrycie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego (mieszkaniowego). Jednak eksperci Credipass i Metrohouse nie mają złudzeń. Spadająca zdolność kredytowa Polaków, rosnące stopy procentowe oraz limity na m2 nieruchomości znacznie ograniczają możliwości skorzystania z programu. Kto może wziąć kredyt mieszkaniowy z dopłatą do wkładu własnego?
  Co płacić w pierwszej kolejności, gdy pieniędzy w firmie jest za mało?
  Zarządzanie kryzysowe przedsiębiorstwem nie raz łączy się z problemem potocznie zwanym „krótką kołdrą”. Jest to sytuacja, w której przedsiębiorca bądź menedżer nie jest w stanie opłacić w terminie (bądź chwilowo w ogóle) wszystkich zobowiązań firmy. Problem taki występuje najczęściej na przedpolu upadłości bądź sądowej restrukturyzacji przedsiębiorstwa, ale może być również zażegnany bez użycia narzędzi prawa upadłościowego lub restrukturyzacyjnego (choć mocno zaleca się rozważenie takich kroków!).
  Program mieszkanie bez wkładu własnego. Jakie warunki
  W czwartek rusza program Mieszkanie bez wkładu własnego, który umożliwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją BGK zastępującą wkład własny. Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju program będzie modyfikowany. Zmiany wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r.
  VW ID.Buzz. Cena startuje od 248 091 zł. Czy to drogo?
  VW ID.Buzz. Cena w Polsce startuje od 248 091 zł. Za dokładnie tą sumę pierwsi klienci znad Wisły mogą złożyć zamówienie na 5-miejscowego e-busa.
  Michel: mamy nadzieję uzgodnić sankcje na ropę z Rosji przed szczytem UE
  Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel
  Co dalej z rynkiem mieszkań?
  Z jakimi największymi wyzwaniami będą musieli mierzyć się deweloperzy w 2022 roku? Co będzie sprzyjało rozwojowi rynku mieszkaniowego?
  Nieruchomości premium odporne na wahania rynku
  Polacy zaczęli masowo lokować kapitał w domach, mieszkaniach i działkach. Hossa nie ominęła również sektora nieruchomości luksusowych, który potrafi kumulować pieniądze inwestorów jak żaden inny.
  Zaległości firm usługowych rosną [BADANIE]
  Zaległości branży usługowej wobec banków i dostawców wzrosły w I kwartale o niemal 1,9 mld zł. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.
  Nieoficjalnie: Węgry, Czechy i Słowacja blokują embargo na rosyjską ropę
  Podejście Węgier, Czech i Słowacji wyhamowało prace w UE nad przyjęciem szóstego pakietu sankcji na Rosję, czyli embarga na rosyjską ropę. Do tego nie widać zabiegów po stronie Niemiec i Francji, żeby jak najszybciej przyjąć ten pakiet. To osłabia unijną jedność i solidarność - przekazało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli
  Zadłużenie firm deweloperskich
  Zadłużenie firm deweloperskich - liczba firm deweloperskich wpisanych na koniec marca br. do Krajowego Rejestru Długów spadła o 0,6% rdr. Równocześnie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników wykonujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.
  Von der Leyen w Davos: Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje
  Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez Rosję w ten sam sposób surowców energetycznych - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wtorkowym przemówieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? Sprawdźmy.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? To pytanie, które często pojawia się z ust osób, zaczynających dopiero przygodę z kamperingiem. A więc?
  Wzrośnie płaca minimalna, a za nią preferencyjny ZUS dla przedsiębiorców
  W 2023 roku czeka nas dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: pierwszy raz w styczniu do wartości 3350 zł brutto, drugi raz w lipcu do 3500 zł brutto. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 3010 zł, a więc docelowy wzrost wyniesie ponad 16%.
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Odpowiedzi jest wiele...
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Ciężko udzielić jednej odpowiedzi. Bo wszystko zależy od tego, o drodze jakiej kategorii mówimy.
  Stacje ładowania w Łodzi. 100 nowych punktów dla elektryków
  Stacje ładowania w Łodzi, czyli właśnie rozpoczyna się nowa inwestycja. W jej ramach powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
  Niemiecki minister gospodarki: embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"
  Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki"
  Premier o sankcjach na Rosję: mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni osiągniemy porozumienie
  Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni dojdziemy do porozumienia, choć bardzo ważną wartością jest też zachowanie jedności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o postępy w dyskusji między państwami UE nad wprowadzeniem szóstego pakietu sankcji wobec Rosji
  Peugeot 9X8 waży tylko 1030 kg i ma... 980 koni mocy!
  Peugeot 9X8 będzie walczyć w wyścigach długodystansowych FIA. Tak, to hybryda. Jej silniki mają jednak w sumie 980 koni mocy. A to dopiero początek.
  PIE: Silny wzrost sprzedaży detalicznej to efekt migracji z Ukrainy
  Silny wzrost sprzedaży detalicznej związany z zakupami m.in. odzieży czy kosmetyków to efekt migracji z Ukrainy. Budownictwo czeka wyraźne spowolnienie - przekazał w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny
  30 lat relacji gazowych między Polską a Rosją przestaje istnieć
  Po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją przestaną istnieć; nasz rząd podjął uchwałę o rozwiązaniu porozumień między rządami, nazywanych jamalskimi, które podpisano w 1993 r. - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
  Komisja Europejska: Plan awaryjny dla unijnego transportu w przypadkach kryzysowych
  Komisja Europejska przyjęła w poniedziałek plan awaryjny w dziedzinie transportu, który ma zapewnić odporność tej branży na terenie Unii w sytuacjach kryzysowych. Uwzględniła przy tym doświadczenia zebrane w trakcie pandemii Covid-19, ale także wyzwania wynikające z rosyjskiej agresji na Ukrainę
  Własny biznes na wsi? Wniosek o premię do 31 maja 2022 r.
  Tylko do 31 maja 2022 r. ci, którzy chcą założyć własny biznes na wsi, mogą ubiegać się o wsparcie finansowanego z PROW na lata 2014-2020 - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
  GUS: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 2022 w trendzie spadkowym
  GUS: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 2022 - publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w kwietniu oraz czterech pierwszych miesiącach bieżącego roku okazała się w pełni zgodna z oczekiwaniami. A te jak wiadomo nie są już od dłuższego czasu optymistyczne, a raczej zdecydowanie nastawione na spadek dynamiki inwestycji mieszkaniowych.