REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IKE i IKZE – limity wpłat na 2018 rok, korzyści podatkowe

IKE i IKZE – limity wpłat na 2018 rok, korzyści podatkowe
IKE i IKZE – limity wpłat na 2018 rok, korzyści podatkowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obwieścił 26 października 2017 r. wysokości limitów rocznych, tj. kwot maksymalnych wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) i na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) w roku 2018. Wpłaty na IKZE w ramach tego limitu mogą być odliczone od dochodu przed opodatkowaniem w PIT. Natomiast odsetki od środków wypłacanych z IKE i IKZE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) o ile wypłacający spełnił określone warunki.

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 26 października 2017 r. (Monitor Polski z 6 listopada 2017 r. poz. 995) wysokość maksymalnej kwoty wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego w roku 2018 wynosi 5331,60 zł. Warto przypomnieć, że limit na 2017 rok wynosi 5115,60 zł.

REKLAMA

Natomiast na podstawie obwieszczenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 26 października 2017 r. (Monitor Polski z 6 listopada 2017 r. poz. 994) wysokość maksymalnej kwoty wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne w roku 2018 wynosi 13.329 zł. Warto pamiętać, że limit na 2017 rok wynosi 12 789 zł.

Oba te instrumenty finansowe są elementem tzw. III filara ubezpieczeń społecznych i mają na celu zgromadzenie dodatkowych środków na nasze emerytury.

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

REKLAMA

Można je zakładać od 2012 roku (obok dotychczas funkcjonujących indywidualnych kont emerytalnych - IKE) na podstawie ustawy z 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych, która znowelizowała m.in. ustawę z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Finansowo IKZE co do zasady opiera się na rozwiązaniach przyjętych dla IKE. W szczególności IKZE i IKE mogą prowadzić instytucje finansowe (w tym: banki, zakłady ubezpieczeń, fundusze inwestycyjne, domy maklerskie). Oba te konta mogą być prowadzone tylko dla jednej osoby, która ukończyła 16 lat. Choć jedna osoba może posiadać więcej niż jedno IKE i IKZE.

Jednak te instrumenty różnią się zasadniczo jeżeli chodzi o kwestie podatkowe.

Podczas, gdy środki gromadzone na IKE nie uprawniają do odliczenia od podstawy opodatkowania w PIT, to już kwoty wpłacane na IKZE to umożliwiają.

REKLAMA

Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy o PIT można odliczyć z zeznaniu podatkowym PIT‑36, PIT‑36L lub PIT‑37 od podstawy opodatkowania (czyli od dochodu) podlegają wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (w skr. IKZE) dokonane przez podatnika w roku podatkowym. Dowodem wpłaty może być każdy dokument stwierdzający jej dokonanie (np. potwierdzenie przelewu).

Można odliczyć od dochodu kwotę faktycznie wpłaconą na IKZE ale nie wyższą niż wysokość określona w art. 13a ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1776), tj. kwota odpowiadająca 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. Kwotę tę obwieszcza Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przed danym rokiem podatkowym.

Tych korzyści podatkowych wynikających z ww. możliwości odliczenia od dochodu w PIT nie traci się o ile wypłata środków z IKZE nastąpi na wniosek oszczędzającego, który ukończył 65 lat, jeżeli wpłacał na IKZE przez co najmniej 5 lat kalendarzowych.

Taka wypłata (także dla osoby uprawnionej po śmierci oszczędzającego) jest opodatkowana jednak 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Środki te nie są opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn.

Jednak wypłata wcześniejsza przed ukończeniem 65 lat lub przed co najmniej 5 letnim okresem wpłacania (wycofanie środków) wiąże się już z pełnym opodatkowaniem wg skali podatkowej PIT.

Z konta IKZE nie można wycofać części zgromadzonych środków, tak jak z konta IKE można wypłacić tylko wszystkie środki.

Odsetki od środków zgromadzonych na IKZE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki)

Bez utraty korzyści podatkowych można przenieść pieniądze zgromadzone na IKZE tylko do innej instytucji finansowej prowadzącej IKZE, z która oszczędzający zawarł umowę o prowadzenie IKZE. Nie można natomiast przenieść pieniędzy na IKE lub do PPE.

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE)

Na IKE można każdego roku wpłacić maksymalnie 300% prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Kwotę tę obwieszcza Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przed danym rokiem podatkowym podobnie jak w przypadku IKZE. Limit ten w następnym roku nie może być niższy, niż obowiązujący w roku poprzednim.

Korzyścią podatkową gromadzenie środków na IKE jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych odsetek od tych pieniędzy – oczywiście w ramach ww. limitu. Warunkiem jest jednak gromadzenie tych środków na jednym IKE.

Dodatkowym warunkiem jest też niewypłacanie pieniędzy z IKE przed ukończeniem przez oszczędzającego 60 lat ( lub 55 lat jeżeli nabył uprawnienia), który:

- wpłacał na IKE przynajmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych,

- wpłacił ponad połowę wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

Jeżeli te warunki nie są spełnione trzeba zapłacić 19% od odsetek od wypłacanych z IKE pieniędzy.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  REKLAMA

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA