reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > IKE i IKZE – limity wpłat na 2018 rok, korzyści podatkowe

IKE i IKZE – limity wpłat na 2018 rok, korzyści podatkowe

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obwieścił 26 października 2017 r. wysokości limitów rocznych, tj. kwot maksymalnych wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) i na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) w roku 2018. Wpłaty na IKZE w ramach tego limitu mogą być odliczone od dochodu przed opodatkowaniem w PIT. Natomiast odsetki od środków wypłacanych z IKE i IKZE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) o ile wypłacający spełnił określone warunki.

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 26 października 2017 r. (Monitor Polski z 6 listopada 2017 r. poz. 995) wysokość maksymalnej kwoty wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego w roku 2018 wynosi 5331,60 zł. Warto przypomnieć, że limit na 2017 rok wynosi 5115,60 zł.

Natomiast na podstawie obwieszczenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 26 października 2017 r. (Monitor Polski z 6 listopada 2017 r. poz. 994) wysokość maksymalnej kwoty wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne w roku 2018 wynosi 13.329 zł. Warto pamiętać, że limit na 2017 rok wynosi 12 789 zł.

Oba te instrumenty finansowe są elementem tzw. III filara ubezpieczeń społecznych i mają na celu zgromadzenie dodatkowych środków na nasze emerytury.

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

Można je zakładać od 2012 roku (obok dotychczas funkcjonujących indywidualnych kont emerytalnych - IKE) na podstawie ustawy z 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych, która znowelizowała m.in. ustawę z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych.

Finansowo IKZE co do zasady opiera się na rozwiązaniach przyjętych dla IKE. W szczególności IKZE i IKE mogą prowadzić instytucje finansowe (w tym: banki, zakłady ubezpieczeń, fundusze inwestycyjne, domy maklerskie). Oba te konta mogą być prowadzone tylko dla jednej osoby, która ukończyła 16 lat. Choć jedna osoba może posiadać więcej niż jedno IKE i IKZE.

Jednak te instrumenty różnią się zasadniczo jeżeli chodzi o kwestie podatkowe.

Podczas, gdy środki gromadzone na IKE nie uprawniają do odliczenia od podstawy opodatkowania w PIT, to już kwoty wpłacane na IKZE to umożliwiają.

Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy o PIT można odliczyć z zeznaniu podatkowym PIT‑36, PIT‑36L lub PIT‑37 od podstawy opodatkowania (czyli od dochodu) podlegają wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (w skr. IKZE) dokonane przez podatnika w roku podatkowym. Dowodem wpłaty może być każdy dokument stwierdzający jej dokonanie (np. potwierdzenie przelewu).

Można odliczyć od dochodu kwotę faktycznie wpłaconą na IKZE ale nie wyższą niż wysokość określona w art. 13a ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1776), tj. kwota odpowiadająca 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. Kwotę tę obwieszcza Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przed danym rokiem podatkowym.

Tych korzyści podatkowych wynikających z ww. możliwości odliczenia od dochodu w PIT nie traci się o ile wypłata środków z IKZE nastąpi na wniosek oszczędzającego, który ukończył 65 lat, jeżeli wpłacał na IKZE przez co najmniej 5 lat kalendarzowych.

Taka wypłata (także dla osoby uprawnionej po śmierci oszczędzającego) jest opodatkowana jednak 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Środki te nie są opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn.

Jednak wypłata wcześniejsza przed ukończeniem 65 lat lub przed co najmniej 5 letnim okresem wpłacania (wycofanie środków) wiąże się już z pełnym opodatkowaniem wg skali podatkowej PIT.

Z konta IKZE nie można wycofać części zgromadzonych środków, tak jak z konta IKE można wypłacić tylko wszystkie środki.

Odsetki od środków zgromadzonych na IKZE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki)

Bez utraty korzyści podatkowych można przenieść pieniądze zgromadzone na IKZE tylko do innej instytucji finansowej prowadzącej IKZE, z która oszczędzający zawarł umowę o prowadzenie IKZE. Nie można natomiast przenieść pieniędzy na IKE lub do PPE.

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE)

Na IKE można każdego roku wpłacić maksymalnie 300% prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Kwotę tę obwieszcza Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przed danym rokiem podatkowym podobnie jak w przypadku IKZE. Limit ten w następnym roku nie może być niższy, niż obowiązujący w roku poprzednim.

Korzyścią podatkową gromadzenie środków na IKE jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych odsetek od tych pieniędzy – oczywiście w ramach ww. limitu. Warunkiem jest jednak gromadzenie tych środków na jednym IKE.

Dodatkowym warunkiem jest też niewypłacanie pieniędzy z IKE przed ukończeniem przez oszczędzającego 60 lat ( lub 55 lat jeżeli nabył uprawnienia), który:

- wpłacał na IKE przynajmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych,

- wpłacił ponad połowę wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

Jeżeli te warunki nie są spełnione trzeba zapłacić 19% od odsetek od wypłacanych z IKE pieniędzy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama