Kategorie

IKE i IKZE – limity wpłat na 2018 rok, korzyści podatkowe

Opracował Paweł Huczko
IKE i IKZE – limity wpłat na 2018 rok, korzyści podatkowe
Fotolia
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obwieścił 26 października 2017 r. wysokości limitów rocznych, tj. kwot maksymalnych wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) i na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) w roku 2018. Wpłaty na IKZE w ramach tego limitu mogą być odliczone od dochodu przed opodatkowaniem w PIT. Natomiast odsetki od środków wypłacanych z IKE i IKZE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) o ile wypłacający spełnił określone warunki.

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 26 października 2017 r. (Monitor Polski z 6 listopada 2017 r. poz. 995) wysokość maksymalnej kwoty wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego w roku 2018 wynosi 5331,60 zł. Warto przypomnieć, że limit na 2017 rok wynosi 5115,60 zł.

Natomiast na podstawie obwieszczenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 26 października 2017 r. (Monitor Polski z 6 listopada 2017 r. poz. 994) wysokość maksymalnej kwoty wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne w roku 2018 wynosi 13.329 zł. Warto pamiętać, że limit na 2017 rok wynosi 12 789 zł.

Oba te instrumenty finansowe są elementem tzw. III filara ubezpieczeń społecznych i mają na celu zgromadzenie dodatkowych środków na nasze emerytury.

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

Reklama

Można je zakładać od 2012 roku (obok dotychczas funkcjonujących indywidualnych kont emerytalnych - IKE) na podstawie ustawy z 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych, która znowelizowała m.in. ustawę z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych.

Finansowo IKZE co do zasady opiera się na rozwiązaniach przyjętych dla IKE. W szczególności IKZE i IKE mogą prowadzić instytucje finansowe (w tym: banki, zakłady ubezpieczeń, fundusze inwestycyjne, domy maklerskie). Oba te konta mogą być prowadzone tylko dla jednej osoby, która ukończyła 16 lat. Choć jedna osoba może posiadać więcej niż jedno IKE i IKZE.

Jednak te instrumenty różnią się zasadniczo jeżeli chodzi o kwestie podatkowe.

Podczas, gdy środki gromadzone na IKE nie uprawniają do odliczenia od podstawy opodatkowania w PIT, to już kwoty wpłacane na IKZE to umożliwiają.

Reklama

Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy o PIT można odliczyć z zeznaniu podatkowym PIT‑36, PIT‑36L lub PIT‑37 od podstawy opodatkowania (czyli od dochodu) podlegają wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (w skr. IKZE) dokonane przez podatnika w roku podatkowym. Dowodem wpłaty może być każdy dokument stwierdzający jej dokonanie (np. potwierdzenie przelewu).

Można odliczyć od dochodu kwotę faktycznie wpłaconą na IKZE ale nie wyższą niż wysokość określona w art. 13a ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1776), tj. kwota odpowiadająca 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. Kwotę tę obwieszcza Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przed danym rokiem podatkowym.

Tych korzyści podatkowych wynikających z ww. możliwości odliczenia od dochodu w PIT nie traci się o ile wypłata środków z IKZE nastąpi na wniosek oszczędzającego, który ukończył 65 lat, jeżeli wpłacał na IKZE przez co najmniej 5 lat kalendarzowych.

Taka wypłata (także dla osoby uprawnionej po śmierci oszczędzającego) jest opodatkowana jednak 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Środki te nie są opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn.

Jednak wypłata wcześniejsza przed ukończeniem 65 lat lub przed co najmniej 5 letnim okresem wpłacania (wycofanie środków) wiąże się już z pełnym opodatkowaniem wg skali podatkowej PIT.

Z konta IKZE nie można wycofać części zgromadzonych środków, tak jak z konta IKE można wypłacić tylko wszystkie środki.

Odsetki od środków zgromadzonych na IKZE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki)

Bez utraty korzyści podatkowych można przenieść pieniądze zgromadzone na IKZE tylko do innej instytucji finansowej prowadzącej IKZE, z która oszczędzający zawarł umowę o prowadzenie IKZE. Nie można natomiast przenieść pieniędzy na IKE lub do PPE.

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE)

Na IKE można każdego roku wpłacić maksymalnie 300% prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Kwotę tę obwieszcza Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przed danym rokiem podatkowym podobnie jak w przypadku IKZE. Limit ten w następnym roku nie może być niższy, niż obowiązujący w roku poprzednim.

Korzyścią podatkową gromadzenie środków na IKE jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych odsetek od tych pieniędzy – oczywiście w ramach ww. limitu. Warunkiem jest jednak gromadzenie tych środków na jednym IKE.

Dodatkowym warunkiem jest też niewypłacanie pieniędzy z IKE przed ukończeniem przez oszczędzającego 60 lat ( lub 55 lat jeżeli nabył uprawnienia), który:

- wpłacał na IKE przynajmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych,

- wpłacił ponad połowę wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

Jeżeli te warunki nie są spełnione trzeba zapłacić 19% od odsetek od wypłacanych z IKE pieniędzy.

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.

  Ponad 231 mln zł zalegają firmy za polisy ubezpieczeniowe

  Konsumenci i przedsiębiorcy są winni firmom ubezpieczeniowym 387 mln zł za polisy ubezpieczeniowe. Dłużnicy, do których dzwoni firma windykacyjna, najczęściej tłumaczą, że mają inne ważniejsze wydatki, lub skoro polisa trwa cały rok, mają dużo czasu na wpłatę.

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.

  Inflacja - maj 2021 r.

  Inflacja - maj 2021 r. - ile wyniosła? GUS zaprezentował wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r. Inflacja w maju okazała się niższa od wskaźnika podanego na początku czerwca w szybkim szacunku.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polakom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.