Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie stracić 50% kosztów w 2018 roku

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Jak nie stracić 50% kosztów w 2018 roku
Jak nie stracić 50% kosztów w 2018 roku
Od 1 stycznia 2018 r. część zawodów osiągających dochody z pracy twórczej, m.in. inżynierowie, tłumacze, projektanci i przedstawiciele innych zawodów nie będą mogli stosować 50% kosztów PIT jak inni twórcy. Zdaniem ekspertów jednym bardziej opłaci się założyć własną firmę, a innym rozpocząć działalność badawczo-rozwojową.

Legalne sposoby na to, żeby nie stracić 50 procent kosztów

Zasadniczo prawo do 50-proc. kosztów uzyskania przychodów zachowają tylko przedstawiciele zawodów wymienionych wprost w ustawie o PIT (art. 22 ust. 9b). Na liście tej nie ma m.in. inżynierów, specjalistów IT, tłumaczy, o czym pisaliśmy w artykule „Stracą tłumacze, inżynierowie i projektanci, zyskają wykładowcy” (DGP nr 212/2017).

Czeka ich więc podwyżka podatku dochodowego.

Zdaniem Marka Gadacza, partnera w Crido Taxand, trudno zrozumieć, dlaczego tak się stało. Katalog zawodów uprawnionych do 50-proc. kosztów został bowiem dodany dopiero na etapie sejmowych prac nad nowelizacją ustawy o PIT.

Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i dyrektor w Grant Thornton, podkreśla, że prawa do tego zostały pozbawione osoby z wysokimi zarobkami. Często mają one wyjątkowe kwalifikacje i umiejętności (inżynierowie, informatycy, wysokiej klasy specjaliści i doradcy), przez co rynek oferuje im wysokie wynagrodzenie.

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Założyć działalność

Eksperci wskazują jednak, że można uniknąć negatywnych skutków.

Jednym z rozwiązań jest założenie działalności gospodarczej zamiast – jak dotychczas – pracy na etacie. Jakie mogą być korzyści dla podatników, tłumaczy Małgorzata Samborska.

Uwaga: w podanych przez ekspertkę przykładach kwoty zostały uśrednione, ponieważ ze względu na różne stawki PIT i składki ZUS (po przekroczeniu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia) zmieniają się one w poszczególnych miesiącach.

PRZYKŁAD 1

Zakładamy, że podatnik zarabia miesięcznie 15 tys. zł brutto. Obecnie, po uwzględnieniu 50-proc. kosztów, pracownik dostaje średnio wynagrodzenie netto w wysokości 11 216 zł.

Po utracie prawa do 50-proc. kosztów jego wynagrodzenie netto wyniesie średnio 10 096 zł.

Jeśli do tego doszłaby likwidacja limitu 30-krotności składek ZUS (jej losy właśnie się ważą w Sejmie), to wynagrodzenie netto wyniesie 9120 zł.

Różnica w zarobkach – obecnie i po zmianach – wyniosłaby zatem 2096 zł miesięcznie. Tyle może stracić.

Jeżeli natomiast podatnik założy działalność gospodarczą i wystawi fakturę na 15 tys. zł netto, to po opłaceniu składek ZUS (w kwocie 487,90 zł dla rozpoczynających działalność) i podatku (według liniowej stawki 19 proc.) zostanie mu 11 754 zł.

Zatem różnica między tym, co podatnik otrzymałby po zmianach, a tym, co zostanie mu w kieszeni po przejściu na działalność gospodarczą, wyniesie 2634 zł miesięcznie. Tyle może zyskać po uruchomieniu własnej firmy.

PRZYKŁAD 2

Zakładamy, że podatnik zarabia miesięcznie 7 tys. zł brutto. Obecnie, po uwzględnieniu 50-proc. kosztów, pracownik dostaje średnio wynagrodzenie netto w wysokości 5514 zł.

Po utracie prawa do 50-proc. kosztów jego wynagrodzenie netto wyniesie średnio 4943 zł.

Jeżeli natomiast założy działalność gospodarczą i wystawi fakturę na 7 tys. zł netto, to po opłaceniu składek ZUS (w kwocie 487,90 zł dla rozpoczynających działalność) i podatku (według liniowej stawki 19 proc.) zostanie mu 5274 zł.

Zatem różnica między tym, co otrzymałby po zmianach, a tym, co zostanie mu w kieszeni po przejściu na działalność gospodarczą, wyniesie 331 zł miesięcznie. Tyle może zyskać po uruchomieniu własnej firmy.

Wszystkie koszty do odliczenia

Dodatkową zaletą przejścia na działalność gospodarczą będzie możliwość odliczania od przychodów faktycznie poniesionych wydatków związanych z uzyskaniem przychodu. To sprawia, że perspektywa własnej firmy zyskuje jeszcze bardziej na atrakcyjności.

Najlepiej od nowego roku

Małgorzata Samborska dodaje, że najlepiej zamienić etat na działalność od nowego roku. Jest to związane głównie z możliwością wyboru liniowej 19-proc. stawki PIT. Nie można jej stosować w tym roku, w którym było się pracownikiem. – Natomiast podjęcie działalności gospodarczej od nowego roku uprawnia do wyboru stawki liniowej – wyjaśnia ekspertka.

Czasem jednak lepszy jest wybór ogólnych zasad opodatkowania (czyli według skali podatkowej ze stawkami 18 i 32 proc.). Rozliczanie się według liniowego PIT pozbawia bowiem prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem, do preferencyjnego rozliczenia się z dzieckiem (przez osobę samotnie je wychowującą) oraz do popularnych ulg podatkowych (np. na dziecko). Takich ograniczeń nie ma, gdy podatnik rozlicza się według skali podatkowej.

Są i ograniczenia

Przejście na samozatrudnienie (działalność gospodarczą) oznacza też pewne uciążliwości. Są to: konieczność samodzielnego rozliczania się z fiskusem, obowiązek prowadzenia ewidencji dla celów VAT i podatku dochodowego, obowiązek przesyłania co miesiąc fiskusowi JPK_VAT, samodzielne opłacanie składek ZUS.

Poza tym – jak podkreśla Marek Gadacz – nie w każdej sytuacji możliwe jest przejście z etatu na działalność gospodarczą. Zarówno fiskus, jak i ZUS mogą bowiem uznać, że działalność gospodarcza jest pozorna, a stosunek pracy trwa nadal.

Trzeba więc pamiętać o obostrzeniach wskazanych w art. 5b ustawy o PIT. Przepis ten określa, jakich czynności nie uznaje się za działalność gospodarczą.


Działalność badawczo-rozwojowa

Co w sytuacji, gdy inżynier nie chce zamieniać etatu na własną firmę? W pewnych sytuacjach istnieje możliwość zachowania prawa do 50-proc. kosztów uzyskania przychodu – wskazują eksperci. Zgodnie bowiem z ostatnią nowelizacją PIT, prawo do 50-proc. kosztów będzie przysługiwać pracownikom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową.

Jarosław Ziółkowski, doradca podatkowy w Independent Tax Advisers, wskazuje, że z definicji działalności badawczo-rozwojowej (art. 5a pkt 38 ustawy o PIT) nie wynika, aby musiała być ona prowadzona np. w instytucie badawczym czy w centrum badawczo-rozwojowym. W konsekwencji z 50-proc. kosztów powinni móc też korzystać pracownicy zatrudnieni w prywatnych firmach prowadzących działalność badawczo-rozwojową – mówi ekspert.

Pogląd ten podziela Honorata Ścisłowicz-Skraba, doradca podatkowy i starszy menedżer w EY. – To oznacza, że np. inżynier zatrudniony w prywatnej firmie, który w ramach większego zespołu prowadzi prace nad stworzeniem nowego wynalazku czy ulepszeniem funkcjonującej już techniki, ciągle będzie mógł rozliczać się jak twórca – wyjaśnia ekspertka.

Jarosław Ziółkowski spodziewa się natomiast, że fiskus może próbował to kwestionować. – Nie zdziwiłbym się, gdyby urzędnicy zaczęli twierdzić, że działalność badawczo-rozwojowa musi być prowadzona w jednostkach naukowych, a pracownik zatrudniony w prywatnej firmie nie ma prawa do podwyższonych kosztów. Niemniej w świetle przepisów taka zawężająca wykładnia nie ma podstaw – mówi ekspert.

Obowiązki pracodawcy

Honorata Ścisłowicz-Skraba wskazuje na dodatkowe wymogi, które będzie musiał spełnić pracodawca, żeby pracę jego podwładnego uznać za działalność badawczo-rozwojową. Będzie on musiał prowadzić dokumentację, z której będzie wynikać, jaka część pracy jest faktycznie poświęcana na działalność badawczo-rozwojową.

Potwierdzeniem tego jest interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 listopada br. (nr 0115-KDIT2-1.4011.240.2017.2.DW) wydana na podstawie obowiązujących już dziś przepisów. Dyrektor KIS stwierdził w niej, że z 50-proc. kosztów nie skorzystają podatnicy (w tym np. inżynierowie), którym pracodawca z góry zapisał w umowie, jaki procent ich wynagrodzenia będzie przysługiwał z tytułu działalności twórczej. Aby skorzystać z preferencji, trzeba więc określić faktyczny czas pracy poświęcony na działalność badawczo-rozwojową. ⒸⓅ

Prawa do podwyższonych kosztów zostały pozbawione osoby z wysokimi zarobkami. Często mają one wyjątkowe kwalifikacje i umiejętności

Mariusz Szulc

Łukasz Zalewski

dgp@infor.pl

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zarządzanie portfelami projektów w dużej firmie
  Jaka jest recepta na skuteczne zarządzanie projektami w dużych firmach? Na to zapytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo różne organizacje borykają z różnymi problemami, a im firma jest większa, tym więcej wyzwań się przed nią pojawia. Podstawowym założenie – musi być zachowana spójność realizowanych projektów z celami strategicznymi firmy oraz musi zostać opracowany precyzyjny plan działania.
  Dodatek do zakupu węgla 2022
  Dodatek do zakupu węgla przez odbiorców indywidualnych ma być rządową pomocą, mającą ochronić Polaków przed ogromnymi podwyżkami cen węgla i przed ubóstwem energetycznym. Jakie będą zasady jego udzielenia?
  Handel hurtowy w maju 2022 i nowe zamówienia w przemyśle
  Handel hurtowy w stosunku do kwietnia zanotował wzrost o 2,7%. W ujęciu rocznym handel hurtowy wciąż notuje wysoką, ponad 40 proc. dynamikę sprzedaży ogółem na czele z półproduktami i odpadami pochodzenia nierolniczego oraz złomem, których sprzedaż r/r zwiększyła się o 76,9%. Dane GUS pokazują również wyższe niż w kwietniu poziomy wzrostu (w ujęciu rocznym) nowych zamówieni w przemyśle (zarówno krajowych jak i eksportowych) - komentuje Grzegorz Stańczak z Krajowej Izby Gospodarczej.
  Przedsiębiorcy zapłacą mniejszy podatek już za czerwiec
  Zmiany w Polskim Ładzie już od 1 lipca 2022 r. Jednak część przepisów będzie obowiązywała z datą wsteczną - od 1 stycznia bieżącego roku. Mimo tego przedsiębiorcy odczują zmiany w opłacanym podatku już od czerwca. Z czego to wynika?
  Koniec karty pojazdu od 4 września 2022 r.
  Koniec karty pojazdu od 4 września 2022 r.? Tak, przepisy w tej sprawie już są przesądzone. Co dawała karta pojazdu i co oznacza nowelizacja?
  Remont na A4 w wakacje 2022
  Remont na A4 w wakacje 2022 r., czyli rozkopane zostaną aż dwa odcinki tej autostrady. Które i jak wygląda organizacja ruchu?
  Likwidacja spółki handlowej krok po kroku
  Nie tylko likwidacja przedsiębiorstwa, ale i sama zmiana jego formy prawnej wymagają dopełnienia szeregu formalności związanych z zamknięciem jednej firmy przed uruchomieniem drugiej, a szczególny ich katalog przewidziano dla procesu likwidacji spółek handlowych. Jak przebiega proces likwidacji i jakich obowiązków należy dochować?
  Prezes PGE: zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii
  Polska jest bezpieczna energetycznie, ale najbliższa zima będzie bardzo trudna; apelujemy do naszych klientów o oszczędzanie energii - powiedział we wtorek prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas III Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym.
  Rynek wirtualnych nieruchomości. Metaverse buduje cyfrowe domy. Czy agencje nieruchomości zbiją na nich majątek?
  Wirtualna rzeczywistość ewoluuje pod względem dostępności i zaawansowania szybciej niż kiedykolwiek, tworząc nowe rynki z nieznanymi dotąd możliwościami biznesowymi. Przykład? Wolumen inwestycji na globalnym rynku nieruchomości wyniósł w 2021 roku ok. 3,38 biliona dolarów. Nie jest więc zaskoczeniem, że metaverse zaczyna budować cyfrowe posiadłości. Czy agencje dostrzegą w nich lukratywną inwestycję?
  Sezon grzewczy 2022/2023. Nie masz dostępu do gazu? Pomyśl o pompie ciepła
  Chaos na rynku paliw i rosnące problemy z ich dostępnością zmuszają właścicieli domów do szukania alternatywnych metod ogrzewania. Po decyzji dyrektora generalnego Lasów Państwowych, wydanej 26 maja, która miała ułatwić kupowanie drewna w celach opałowych, w sieci krążą memy o zbieraniu chrustu. Jednak Polakom nie jest do śmiechu. Co czeka nas w nowym sezonie grzewczym?
  Ceny mieszkań w maju 2022 - w części miast spadki, w części wzrosty
  Ceny mieszkań w maju 2022 niezmiennie utrzymują się na wysokim poziomie, choć z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w maju pojawiły się pierwsze symptomy spowolnienia. "Wśród badanych przez nas 17 miast aż w ośmiu pojawiły się spadki cen w porównaniu z kwietniem". Wciąż przeważały jednak wzrosty, które odnotowaliśmy w dziewięciu miastach. Na rynku kredytów hipotecznych uwagę zwraca poziom stawki WIBOR 3M, która właśnie osiągnęła 7%.
  Najwięcej wypadków drogowych zdarza się w wakacje. Powody: nietrzeźwość i używanie smartfona w czasie jazdy
  Bezpieczeństwo na polskich drogach to temat powracający jak bumerang, szczególnie w okresie wakacyjnym. W 2021 roku do największej liczby wypadków doszło właśnie w czerwcu i lipcu, a w 2020 roku ten niechlubny rekord przypadł na sierpień. GfK na zlecenie start-upu ubezpieczeniowego Beesafe sprawdziło, co Polacy uważają za największe zagrożenie na drogach oraz jakie ich zdaniem działania kierowców przyczyniłyby się do poprawy poziomu bezpieczeństwa. Czy w te wakacje wyciągniemy wnioski ze statystyk?
  Müller: spodziewamy się wzrostu inflacji, sytuacja na rynkach energetycznych na to wskazuje
  Nie ukrywamy, że spodziewamy się wzrostu inflacji, bo sytuacja na rynkach paliw i na rynkach energetycznych wskazuje, że niestety to będzie widoczne - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. By przeciwdziałać wysokim cenom rząd obniża podatki i przedłużył tarczę antyinflacyjną do końca października - dodał.
  Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Ale niektórzy mają lepiej
  Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Kiedy dokładnie i czemu bezterminowe prawo jazdy musi zniknąć? Sprawdźmy.
  Dostawy w e-handlu stały się zakładnikiem pandemicznych przyzwyczajeń klientów
  Internetowi sprzedawcy i firmy logistyczne mierzą się z niechcianym dziedzictwem nawyków, które po pandemii pozostawili klienci e-sklepów. Powrót tradycyjnego handlu i spadki w e-commerce nie osłabiły jednak presji wywieranej na łańcuchy logistyczne, zwłaszcza w kontekście zwrotów na rynku mody – największej kategorii w globalnym e-handlu. Klient modowy w pandemii stał się kapryśny, dużo zamawia, ale także dużo odsyła, najchętniej za darmo. Kłopot w tym, że obsługa zwrotów jest skomplikowana i bardzo kosztowna. Na domiar złego odsetek zwrotów w segmencie mody w Europie wynosi aż 58%.
  Kredyt bez wkładu własnego wciąż bez oferty w bankach
  Kredyt bez wkładu własnego wciąż bez oferty w bankach, mimo podpisanych umów z BGK przez 5 komercyjnych banków. A jak wygląda dostępność mieszkań, które kwalifikują się do zakupu w ramach programu?
  Ufać sprzedawcom samochodów? Te dane nie dają złudzeń...
  Ufać sprzedawcom samochodów? To pytanie, przed którym stanie każdy kupujący pojazd z drugiej ręki. Jak brzmi odpowiedź? Oto ciekawe dane.
  Przejęcie PGNiG przez Orlen na przełomie września i października
  Proces przejęcia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przez PKN Orlen powinien się zakończyć na przełomie września i października, a Grupy Lotos na przełomie lipca i sierpnia tego roku - poinformował w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek
  Kraje UE przyjęły stanowiska negocjacyjne ws. dyrektyw o energii ze źródeł odnawialnych i efektywności energetycznej
  Państwa unijne w ramach Rady UE przyjęły stanowiska negocjacyjne w sprawie dwóch projektów z pakietu „Gotowi na 55”, które dotyczą energetycznych aspektów transformacji klimatycznej Unii. Chodzi o dyrektywę o energii ze źródeł odnawialnych i dyrektywę o efektywności energetycznej. Otwiera to drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim.
  Kiedy działalność wspólnika spółki jawnej będzie karana?
  Jesteś wspólnikiem spółki jawnej, który założył działalność gospodarczą w tej samej branży co spółka? Wypowiadasz w imieniu spółki jawnej umowy jej pracownikom z jednoczesną propozycją zatrudnienia w swoim przedsiębiorstwie? Możesz słono za to zapłacić!
  Zakazy dla ciężarówek w Polsce 2022 r.
  Zakazy dla ciężarówek w Polsce 2022 r. Czyli jakie pojazdy i w jakich godzinach zostały objęte ograniczeniem w ruchu? Sprawdźmy.
  Remont na A2 w wakacje 2022
  Remont na A2 w wakacje 2022 r. To największy element remontu dróg w Polsce w okresie od czerwca do sierpnia. Dotyczy województwa łódzkiego.
  Dietl: podwyżki stóp procentowych w dużych gospodarkach oznaczają odpływ kapitału z mniejszych krajów
  Efektem podnoszenia stóp procentowych w dużych gospodarkach jest odpływ kapitału z mniejszych krajów i osłabienie ich walut - powiedział PAP prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl. Dodał, że deprecjacja złotego utrudniłaby finansowanie deficytu budżetowego przyszłym roku.
  Znika karta pojazdu i naklejka na szybę. Taniej zarejestrujesz auto od września 2022 r.
  Znika karta pojazdu i naklejka na szybę. Taniej zarejestrujesz auto od września 2022 r. Na czym konkretnie będą polegać te zmiany? Już opowiadamy.
  Budowa domu bez pozwolenia niezależnie od metrażu w 2023 r.?
  Rząd planuje likwidację pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych niezależnie od metrażu. Czy nowe przepisy wejdą w życie w 2023 r.?