Nowelizacja ordynacji podatkowej: Informacja o sytuacji podatkowej kontrahenta
REKLAMA
REKLAMA
Za zmianą opowiedziało się 438, przeciw był jeden poseł, również jeden wstrzymał się od głosu.
REKLAMA
Pierwsze czytanie rządowego projektu, który umożliwia podatnikom uzyskiwanie informacji o sytuacji podatkowej kontrahentów miało miejsce w Sejmie pod koniec września br.
REKLAMA
Zmiany przewidują wyłączenie stosowania przepisów o tajemnicy skarbowej do udostępnienia kontrahentowi podatnika prowadzącego działalność gospodarczą informacji o wywiązywaniu się z niektórych obowiązków podatkowych. Chodzi np. o informacje o niezłożeniu lub złożeniu przez podatnika deklaracji lub innych dokumentów, do których złożenia był obowiązany na podstawie przepisów ustaw podatkowych.
Nowela wprowadza też tryb udostępnienia tych informacji wskazując, że organ podatkowy, na wniosek kontrahenta podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, będzie wydawał zaświadczenie w zakresie informacji o sytuacji podatnika, w tym informacji o niezłożeniu przez podatnika deklaracji pomimo upływu terminu na jej złożenie.
Ponadto, istniejącego katalogu dowodów dodano, iż dowodami w postępowaniu podatkowym są również dokumenty zgromadzone w toku działalności analitycznej KAS. Według rządu przyczyni się to do wyeliminowania mogących powstać wątpliwości i negowania przez podatników wykorzystywania przez organy skarbowe dokumentów zgromadzonych w ramach czynności analitycznych.
Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej
REKLAMA
Podczas prac nad ustawą posłowie PiS wskazywali, że zmiany są korzystne dla podatników, są też elementem uszczelniania systemu podatkowego, pomogą także - zwłaszcza małym firmom - zabezpieczyć się, gdy nie mają pewności co do wiarygodności kontrahenta.
Opozycja wyrażała wątpliwość, czy ustawa nie prowadzi do nadregulacji, bowiem - ich zdaniem - z wskazanych w niej możliwości dowodowych można korzystać już obecnie. Krytykowano też sposób sformułowania niektórych przepisów i fakt, że nie będzie można uzyskać informacji o potencjalnym kontrahencie. Zarzucano ponadto, że przyjęcie regulacji w takim kształcie leży w interesie dużych firm doradczych.
Według rządu proponowane zmiany przyczynią się do ochrony podatników przed poniesieniem konsekwencji nieuczciwości kontrahentów, tworzą też procedurę rzetelnej oceny kontrahentów oraz umożliwiają uzyskanie przez podatnika wiedzy na temat sytuacji podatkowej kontrahenta.
Zobacz też: Finanse
REKLAMA
REKLAMA