REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Limit jednorazowej amortyzacji w 2018 r.

Karolina Wszeborowska
Limit jednorazowej amortyzacji w 2018 r. /shutterstock.com
Limit jednorazowej amortyzacji w 2018 r. /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

W 2018 r. wysokość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć kwoty 216 tys. zł. Zgodnie z przepisami uprawnionymi do jednorazowej amortyzacji są podatnicy, którzy w roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności oraz mali podatnicy.

REKLAMA

Podmioty uprawnione do jednorazowej amortyzacji

Uprawnionymi do dokonania jednorazowej amortyzacji środków trwałych są dwie grupy podmiotów. Pierwszą z nich są podatnicy, którzy w danym roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, poza wyjątkami wskazanymi w następujących przepisach:

1) zgodnie z art. 22k ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – z jednorazowej amortyzacji nie może skorzystać:

- podatnik, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie 2 lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niebędącej osobą prawną,

- podatnik, którego małżonek prowadził ww. działalność, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

2) także, jak wynika z art. 16k ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z jednorazowej amortyzacji nie może skorzystać podatnik, który został utworzony:

- w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników albo

- w wyniku przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną, albo

- przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro.

Ponadto z możliwości dokonania jednorazowej amortyzacji korzystają, tzw. mali podatnicy. Zgodnie z ustawą o VAT taki status posiada podatnik podatku od towaru i usług:

- u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro,

REKLAMA

- prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, zarządzający alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 tys. euro.

Po dokonaniu przeliczenia, małym podatnikiem do celów VAT w 2018 r. będzie podatnik, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczy w 2017 r. kwoty 5 176 000 zł (kurs euro w dniu 2 października 2017 r. wyniósł 4,3137 zł; tabela średnich kursów walut obcych NBP nr 190/A/NBP/2017).

Małym podatnikiem w 2018 r. będzie również podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, zarządzający alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczy w 2017 r. wartości 194 000 zł.

Polecamy książkę: Jednolity Plik Kontrolny

REKLAMA

W przypadku ustawy PIT i ustawy o CIT małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro. Po przeliczeniu według wyżej wymienionego kursu euro, małym podatnikiem PIT i CIT w 2018 r. będzie podatnik u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) nie przekroczy w 2017 r. kwoty 5 176 000 zł.

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych stanowi pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis. Zostały one uregulowane rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE l 06.379.5 z dnia 28 grudnia 2006 r.).

Dodatkowo, w związku z nowelizacją, która weszła w życie 12 sierpnia 2017 r. dodane do ustaw o podatku dochodowym nowe uregulowania w zakresie jednorazowej amortyzacji dają prawo do dokonania jednorazowej amortyzacji także każdemu podatnikowi PIT i CIT, u którego nakłady na środki trwałe w danym roku podatkowym wyniosły co najmniej 10 000 zł i nie przekroczyły 100 000 zł. W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną limit 100 000 zł odnosi się do wszystkich wspólników tej spółki.


Środki trwałe podlegające jednorazowej amortyzacji

Jednorazowej amortyzacji mogą podlegać wyłącznie te środki trwałe, które zostały zaliczone do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, obejmują one:

  1. kotły i maszyny energetyczne (KŚT 3),
  2. maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania (KŚT 4),
  3. maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne (KŚT 5),
  4. urządzenia techniczne (KŚT 6),
  5. środki transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych (KŚT 7),
  6. narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej nie sklasyfikowane (KŚT 8).

Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w roku podatkowym, w którym wprowadzono środki trwałe do ewidencji. Mogą być nimi objęte zarówno fabrycznie nowe środki trwałe, jak i wcześniej używane.

Limity odpisów amortyzacyjnych w 2018 r.

Limit jednorazowej amortyzacji w 2018 r. nie może przekroczyć kwoty 50 tys. euro. Przeliczenia dokonuje się według kursu euro z pierwszego dnia roboczego października poprzedzającego rok podatkowy, w zaokrągleniu do 1 tys. zł. Średni kurs ogłoszony w tym dniu (2 października 2017 r.) przez NBP wyniósł 4,3137 zł. Z tego wynika, że limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w 2018 r. wynosi 216 000 zł.

W przypadku spółek niebędących osobami prawnymi limit ten odnosi się do łącznej wartości odpisów przypadających na wspólników spółki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA