REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ubezpieczyciele odmawiają wypłat rolnikom

Ponad 300 wniosków rocznie z prośbą o interwencje trafia do Rzecznika Finansowego. Dotyczą one głównie ubezpieczeń rolników w dwóch najistotniejszych dla rolników grupach ubezpieczeń: upraw oraz budynków rolnych. Eksperci Biura Rzecznika Finansowego dokonali analizy ponad 2000 takich skarg i proponują uszczegółowienie przepisów, a tym samym bardziej precyzyjne ustalanie wysokości odszkodowań z tego typu polis.

Branża Beauty ma pomysł jak ocalić 45 tys. miejsc pracy [PODCAST]

Branża Beauty apeluje o 8% VAT na zabiegi kosmetyczne, co pozwoli na ocalenie 45 tysięcy miejsc pracy w Polsce. W tym celu została opracowana specjalna Tarcza Beauty, która ma być receptą na wychodzenie z kryzysu. Zapraszamy do słuchania podcastu.

Dłuższe terminy dla wytwórców OZE

145 wytwórców z Odnawialnych Źródeł Energii otrzymało zgodę URE na wydłużenie terminów wykonywania zobowiązań. Zgoda dotyczy firm korzystających ze wsparcia. Możliwość takiej zmiany dla określonych wytwórców wprowadziła pierwsza tzw. tarcza antykryzysowa.

5% globalnego PKB ulega procederowi prania pieniędzy

Co roku na proceder prania pieniędzy i finansowanie terroryzmu przeznaczanych jest między 715 mld a 1,87 bln euro - szacuje w raporcie firma konsultingowa Deloitte. Skala i wpływ problemu są ogromne.

REKLAMA

Bon turystyczny coraz chętniej realizowany

Do tej pory zgłosiło się ponad 15,3 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał 668 tys. bonów o łącznej wartości ponad 572 mln zł.

Jak nie zmarnować dobrego kryzysu? Transformacja sektora bankowego

Mniejsze zyski banków? To już się dzieje. Spadek marży odsetkowej wywołany obniżką stóp procentowych, wzrost odpisów na oczekiwane straty kredytowe oraz spadek przychodów z tytułu opłat i prowizji, spowodowany zmniejszonym popytem na usługi bankowe – to w ocenie NBP główne czynniki, które w nadchodzącym czasie wpłyną na spadek zyskowności sektora bankowego.

Wynik PKB lepszy od oczekiwań, ale wciąż dużo niepewności [KOMENTARZ]

Spadek PKB o 8,2 proc. w drugim kwartale bieżącego roku, największy w naszej współczesnej historii, duża część bankowych analityków interpretuje jako stosunkowo dobrą wiadomość, ponieważ wynik jest lepszy od ich oczekiwań. I zapewne tak jest, w szczególności na tle szeregu innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Niektórzy analitycy rysują już nawet literę V jako znak (i tempo) wyjścia z kryzysu. Przedsiębiorcom trudno jednak podzielać ich optymizm.

Fryzjer pracował w trakcie lockdown'u. Nie poniesie kary

Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie uwzględnił stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i uchylił decyzję w sprawie wymierzenia kary pieniężnej przedsiębiorcy prowadzącemu salon fryzjerski.

REKLAMA

Podwyższanie oprocentowania kredytów - jest interwencja Rzecznika Finansowego

Mechanizm tzw. klauzuli minimalnego oprocentowania w umowach lub regulaminach kredytu bądź pożyczek zawieranych przez podmioty rynku finansowego z kredytobiorcami/pożyczkobiorcami będącymi osobami fizycznymi, nie pozwala na obniżenie oprocentowania kredytu lub pożyczki w związku ze zmianą stopy referencyjnej poniżej ustalonego progu.

Dodatkowe świadczenia postojowe dla turystyki

Turystyczny Fundusz Zwrotów a także Fundusz Pomocowy mają uratować branżę turystyczną. Sejm przyjął poselski projekt ustawy konsultowany z Ministerstwem Rozwoju. Dokument zawierający ważne rozwiązania wspierające branżę turystyczną zostanie skierowany do dalszych prac w Senacie.

Jak ustalić spadek obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19, aby ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń

Przepisy ustawy o COVID-19 wprowadziły własną definicję spadku obrotów gospodarczych, którego ustalenie jest niezbędne przy ubieganiu się o wypłatę świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy z FGŚP albo na podstawie umowy ze starostą. Przez spadek obrotów gospodarczych należy rozumieć przychody ze sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Nie należy do nich wliczać innych przychodów, m.in. ze sprzedaży środków trwałych.

Jak stosować ograniczenie odprawy, odszkodowania lub innego świadczenia pieniężnego na podstawie ustawy o COVID-19

Nasi pracownicy w związku z rozwiązaniem umów o pracę we wrześniu 2020 r. uzyskają prawo do odprawy emerytalnej z Kodeksu pracy, odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych i odprawy dodatkowej z postanowień wewnątrzzakładowych. Czy ograniczenie wysokości odpraw (art. 15gd ustawy o COVID-19) dotyczy każdej z nich odrębnie czy wszystkich łącznie wypłaconych w tym samym terminie płatności?

Nie masz inwestora na realizację projektu? Z pomocą przyjdzie fundusz kapitałowy EIC

Komisja Europejska powołała do życia Fundusz kapitałowy Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC). Fundusz zapewni kapitał od 0,5 mln do 15 mln euro na finansowanie przełomowych innowacyjnych projektów wybranych do wsparcia w ramach finansowania mieszanego dostępnego w konkursach EIC Accelerator.

Duży spadek PKB w II kwartale 2020, ale mniejszy niż w UE [KOMENTARZ]

Spadek PKB o 8,2% jest największy w historii III RP. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny to skutki zamrożenia gospodarki i strat ekonomicznych, jakie poniosła w tym okresie. Czy to początek głębokiej recesji?

Coraz mniej ekologicznych gospodarstw rolnych

Po przystąpieniu Polski do UE nastąpił dynamiczny rozwój rolnictwa ekologicznego. Jednak od 6 lat systematycznie spada liczba takich gospodarstw, a te które funkcjonują ekologiczne metody stosują wyłącznie w uprawie roślin.

Stopy procentowe wyższe w 2021 roku?

Analitycy zapowiadają podwyżkę stóp procentowych od przyszłego roku. Czy to ostatnie chwile taniego pożyczania dla przedsiębiorców?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pomoże firmom turystycznym

Wypłaty za nieodbyte imprezy turystyczne czy vouchery na wyjazdy - takie działania przewiduje projekt drugiej Tarczy antykryzysowej dla branży turystycznej. Czy to pomoże firmom w zapaści?

250 tyś. rolników przystąpi do Spisu Rolnego [WYWIAD]

Powszechny Spis Rolny to najważniejsze badanie polskiego rolnictwa. Jest organizowany co 10 lat, a jego kolejna edycja rozpocznie się w tym roku 1 września i potrwa do 30 listopada. Tylko w samym województwie mazowieckim 250 tysięcy rolników podlega obowiązkowi spisowemu. Agnieszka Ajdyn, Zastępca Dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie przedstawia cele spisu rolnego i jak będzie przebiegała jego organizacja.

Agrotech, czyli 100 milionów dla polskiego rolnictwa

Szybka Ścieżka "Agrotech" ma za zadanie wesprzeć rozwój nowych technologii w sektorze rolnym. Głównym celem jest podniesienie konkurencyjności firm pracujących nad projektami z zakresu robotyzacji i automatyzacji, cyfryzacji czy produkcji rolno-spożywczej przyjaznej środowisku. Sprawdzamy ile można otrzymać pieniędzy w tym zakresie.

Mięso z flagą w sklepach od 30 września 2020 r.

W dniu 30 września 2020 r. wejdą w życie nowe przepisy nakazujące umieszczanie na mięsie sprzedawanym na wagę poza napisaną nazwą kraju pochodzenia także wizerunek flagi danego kraju. Ma to pozwolić konsumentowi na pierwszy rzut oka rozpoznać, skąd pochodzi produkt, i wybrać ten z Polski, jeśli jest to dla niego ważny czynnik. Przepis dotyczy mięsa świń, drobiu, kóz i owiec. To drugi po ziemniakach produkt objęty obowiązkiem flagowania.

Młody rolnik z premią na rozwój swojego gospodarstwa

150 tyś. złotych może otrzymać rolnik, który nie ukończył 40 roku życia, posiada własne gospodarstwo i opracował biznesplan na jego rozwój. Do 17 sierpnia trwa nabór wniosków.

Specjalna maszyna zbierze za człowieka kamienie z pól uprawnych

Trzech wynalazców - pasjonatów wraz z zespołem skorzystało z możliwości jakie daje program BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i skonstruowało maszynę do zbierania skał i kamieni z pól uprawnych.

Specjalna maszyna zbierze za człowieka kamienie z pól uprawnych

Trzech wynalazców - pasjonatów wraz z zespołem skorzystało z możliwości jakie daje program BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i skonstruowało maszynę do zbierania skał i kamieni z pól uprawnych.

Zwolnienie z odpowiedzialności karnej pod pretekstem walki z COVID-19

Sejm przedstawił projekt ustawy zgodnie z którym z odpowiedzialności karnej zwolniony będzie każdy, kto naruszy obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy. Eksperci zwracają uwagę, że taka regulacja nie znajduje żadnego uzasadnienia.

Czy pracodawca może czytać pocztę służbową pracownika?

Monitoring poczty służbowej oraz jej czytanie przez pracodawcę budzi wiele emocji. Niemniej jednak Urząd Ochrony Danych Osobowych stoi na stanowisko, że pracodawca może kontrolować służbową pocztę elektroniczną pracownika, ale musi najpierw poinformować o prowadzeniu monitoringu poczty.

Nie tylko na targu, czyli rolnik może sprzedawać też w internecie

Pandemia koronawirusa zmienia polskie rolnictwo. Teraz nie tylko na lokalnych rynkach producenci warzyw i owoców mogą sprzedać swoje plony, ale również w sieci. Ruszyła właśnie specjalna platforma przeznaczona do tego celu.

Producenci drobiu chcą wrócić na rynki azjatyckie

Sytuacja na rynku drobiu nie napawa optymizmem. Najpierw z początkiem roku grypa wśród ptactwa, teraz koronawirus. To, co do tej pory było wprowadzane na rynek trafiło do mroźni,a cena drobiu spadła poniżej opłacalności. Czy powrót na rynki azjatyckie uratuje sytuację?

Producenci drobiu chcą wrócić na rynki azjatyckie

Sytuacja na rynku drobiu nie napawa optymizmem. Najpierw z początkiem roku grypa wśród ptactwa, teraz koronawirus. To, co do tej pory było wprowadzane na rynek trafiło do mroźni,a cena drobiu spadła poniżej opłacalności. Czy powrót na rynki azjatyckie uratuje sytuację?

Wodór motorem polskiej gospodarki

Wodór jest nośnikiem energii w przemyśle i transporcie. Można go wykorzystać m.in. w energetyce, ciepłownictwie i motoryzacji. Jednak obecnie stosuje się go przede wszystkim jako surowiec w chemicznych procesach produkcji (np. amoniaku) i procesach rafineryjnych. Wykorzystanie go jako paliwa wciąż jest marginalne, a globalny rynek wodoru jest dopiero w początkowej fazie rozwoju. Unia Europejska ma jednak pomysł jak przyśpieszyć ten proces.

Co 3 przedsiębiorca uważa, że obostrzenia reżimu sanitarnego negatywnie wpływają na firmę

Prowadzenie biznesu w czasach pandemii nie należy do najłatwiejszych. Oprócz niepewności na rynku, firmy muszą zainwestować środki w bezpieczeństwo pracowników, przystosować stanowiska pracy oraz zapewnić środki ochrony osobistej, To dla małych firm spore obciążenie.

Podatek od nieruchomości – o ile wzrosną stawki w 2021 roku?

Od przyszłego roku podatek od nieruchomości może wzrosnąć maksymalnie o 3,9%. Bedzie drożej, bo wraz ze wzrostem cen rosną nie tylko podatki, ale również opłaty uzdrowiskowe, miejscowe i targowe. Nowe stawki podatku od nieruchomości od 2021 roku uchwalą rady gmin.

Inwestycje w OZE stają się coraz bardziej opłacalne

Pewność zasilania, stabilność energetyczna czy niższe koszty - to tylko niektóre korzyści z inwestycji w odnawialne źródła energii. To, o czym marzą przedsiębiorcy to pełne uniezależnienie się od tradycyjnych dostaw energii. Czy to ma szansę spełnić się w przyszłości?

Polski rolnik coraz bogatszy

Rosną dochody rolników, zwłaszcza specjalizujących się w produkcji roślinnej. Dochód przedsiębiorcy rolnego w ubiegłym roku był wyższy niż w 2018 r. o 8,4 proc. i wyniósł 44 217 złotych. Przyczyniły się do tego rosnące ceny produktów w kraju.

Nie każdy, kto dużo pracuje - jest idealnym pracownikiem

Jak rozpoznać sytuację, kiedy z pracownika zmieniamy się w pracoholika? Dlaczego to nam nie służy i jak sobie z tym radzić?

Przedsiębiorcy nie mogą odpuszczać zasad reżimu sanitarnego

Zagrożenie jest wciąż realne, dlatego nadal wszyscy powinniśmy zachować czujność i przestrzegać reżimu sanitarnego - przypomina przedsiębiorcom minister pracy Marlena Maląg. Dodatkowe kontrole w związku z epidemią zapowiedziała Państwowa Inspekcja Pracy.

Prowadzisz gospodarstwo rolne i masz kredyt? Sprawdź, czy możesz liczyć na jego zabezpieczenie

Jest pomoc dla rolników i producentów rolno - spożywczych. Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o objęciu gwarancjami i zabezpieczeniami niektórych kredytów.

Nagranie z monitoringu - pracownik może je otrzymać na żądanie

W przypadku, kiedy na terenie przedsiębiorstwa funkcjonuje monitoring wizyjny - pracodawca powinien również brać pod uwagę przepisy RODO. Narusza to bowiem ich prywatność, a pracownicy mają do niej prawo nawet w miejscu wykonywania swojej pracy.

Szukasz kontrahentów na rynkach zagranicznych? Możesz otrzymać dotację w tym zakresie

Nawet 8 mln złotych dofinansowania można otrzymać na realizację kompleksowych projektów związanych z obecnością na rynkach zagranicznych. O wsparcie mogą ubiegać się podmioty należące do klastrów o statusie Krajowych Klastrów Kluczowych.

120 mln złotych przez 10 lat dla przedsiębiorców w tarapatach

Pomoc skierowana jest dla firm, które są w trakcie postępowania upadłościowego lub stanęły wobec groźby likwidacji. Wsparcie obejmie zarówno MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa.

Globalizacja rynku pracy w czasach pandemii [PODCAST]

Jak zmienił się rynek pracy przez pandemię i w którym kierunku będzie się rozwijał? Joanna Torbé w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (INFOR.pl) wyjaśnia m.in. jakich rozwiązań potrzebuje teraz rynek pracy z punktu widzenia relacji pracownik – pracodawca i na jakie zawody warto postawić w tym momencie. Zapraszamy do słuchania podcastu.

Tarcza 2.0 – najważniejsze fakty dotyczące wniosku o upadłość

Od momentu wejścia w życie tzw. Tarczy 2.0 wiele z jej zapisów szeroko dyskutowanych oraz w różnoraki sposób interpretowanych. Szybkość, z jaką toczył się proces legislacyjny, nie pozwalała na skrupulatne rozważanie wszystkich kwestii w toku konsultacji społecznych. Stąd w momencie ogłoszenia nowelizacji przepisów zaczęły pojawiać się nie do końca poprawne, często mocno spłycone opinie, które upowszechniały się wśród przedsiębiorców jako obowiązujące interpretacje. Co warto uporządkować?

Wynagrodzenie z wyrównaniem dla pracownika, któremu zaliczono okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników do pracowniczego stażu pracy

W dniu 14.03.2019 r. pracownik złożył zaświadczenie o zaliczenie okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników do pracowniczego stażu pracy oraz prośbę o wypłatę wynagrodzenia wraz z wyrównaniem. Okresy wykazane w zaświadczeniu zostały doliczone do stażu pracy. Czy należy wypłacić wynagrodzenie wraz z odsetkami? Po przedłożeniu dokumentów staż pracy w/w pracownika w dniu 14.03.2019 r. wyniósł 27 lat. Czy zasadne jest wypłacenie również nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy?

Jakim ubezpieczeniom podlega rolnik wykonujący jednocześnie umowę-zlecenie

Mam możliwość zatrudnienia na umowę-zlecenie z wynagrodzeniem 2500 zł miesięcznie rolnika ubezpieczonego w KRUS. Czy istnieją jakieś ograniczenia? Czy muszę zgłosić tę osobę do ZUS? Czy jako zleceniodawca będę miał jakieś obowiązki wobec KRUS?

9 tysięcy złotych wsparcia dla firmy jednoosobowej

Rusza program pomocowy dla firm jednoosobowych z terenu Małopolski. Przedsiębiorcy otrzymają bezzwrotne bony rekompensacyjne. Na ten cel zarezerwowano 16 mln zł.

24 mln wsparcia dla start-upów. Można jeszcze składać wnioski

Konkurs jest szansą rozwinięcia działalności biznesowej startupów, które zakończyły inkubację i chcą wprowadzić swój produkt na rynek krajowy lub zagraniczny.

Czy będzie pomoc dla poszkodowanych firm w strefie czerwonej?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz skierował pismo do Premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zgłosił uwagi w sprawie ponownego wprowadzenia obostrzeń w określonych powiatach. Jego zdaniem firmy prowadzące działalność na czerwonym obszarze powinny otrzymać pomoc.

Czy hotele i restaurację mogą liczyć na poprawę sytuacji?

Poprawy sytuacji na rynku HoReCa spodziewa się co 3 restaurator, jednak zdecydowana większość nie liczy na duże odbicie w tej branży.

Polacy piją coraz więcej wina - najbardziej rośnie sprzedaż win musujących

Jak zmieniają się trunkowe zwyczaje Polaków? Od kilku lat w Polsce z roku na rok rośnie sprzedaż wina, w tym także wytrawnego. Jednak największa dynamika wiąże się ze wzrostem sprzedaży win musujących, takich jak prosecco czy cava.

Prowadzisz warsztaty terapii zajęciowej? Zgłoś się po wsparcie

Do końca sierpnia można składać wnioski o środki na zapewnienie najlepszej ochrony i bezpieczeństwa podczas warsztatów terapii zajęciowej.

Producenci telewizorów zacierają ręce. Zbliża się hossa

Przyszły rok to zdecydowana poprawa na rynku produkcji i sprzedaży telewizorów. Takie są prognozy, a jak będzie? Analitycy twierdzą, że już teraz widać wyraźne odbicie.

REKLAMA