REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pogłębiająca się różnica w zyskowności obligacji nie zachęca do zakupów

Spekulacje o możliwości ponownego zwiększenia różnicy w zyskowności papierów w Polsce i na świecie nie nastrajają dobrze inwestorów.

Indeks Biznesu wzrósł w III do poziomu 54 pkt.

Kwartalny Indeks Biznesu, przygotowywany przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan, wzrósł w marcu do poziomu 54 pkt z 53 pkt, a roczny pozostał na poziomie 66 pkt.

Inflacja w najbliższych miesiącach może spaść

Inflacja w marcu wyniesie 0,7 proc. rdr, podobnie jak w lutym, ale potem może spaść poniżej 0,5 proc. rdr - uważa Tadeusz Chrościcki, dyrektor Rządowego Centrum Studiów Strategicznych.

RPP pozostawiła stopy bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym posiedzeniu pozostawiła wszystkie stopy procentowe bez zmian i główna stopa NBP nadal będzie na poziomie 4,00 proc.

REKLAMA

Po decyzjach Fed traci złoty, tanieją obligacje

Zapowiedź amerykańskiej Rezerwy Federalnej o możliwości dalszego zacieśniania polityki monetarnej umocniła dolara i - pośrednio - osłabiła złotego.

Stopy bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej nie obniży dziś stóp procentowych. Na ich cięcie poczekamy do końca kwietnia - ocenia część ekonomistów.

Nowy etap reformy sądownictwa

Dla Kazimierza Marcinkiewicza, premiera rządu, i Zbigniewa Ziobro, ministra sprawiedliwości, reforma sądownictwa jest jednym z priorytetowych celów.

Informatyzacja mocno kuleje

Polskie firmy transportowe nie inwestują w informatykę i specjalistyczne oprogramowanie, które pozwalają znacznie zredukować koszty działalności. A to oznacza, że wkrótce możemy przegrać w walce z nowoczesnymi firmami zagranicznymi.

REKLAMA

MF przygotowało plan wprowadzenia ulg prorodzinnych

Wśród nowych rozwiązań podatkowych, które Ministerstwo Finansów przedstawi w najbliższych dniach, są ulgi prorodzinne w podatku PIT - poinformował wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianach w nadzorze finansowym

Rząd przyjął projekt ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, która zakłada integrację nadzoru i powołanie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), obejmującej swoim działaniem nadzór bankowy, emerytalny, ubezpieczeniowy oraz nadzór nad rynkiem kapitałowym.

WOK spadł w marcu do 95,97 pkt

Marcowe badanie nastrojów społecznych wykazało dalsze ochłodzenie optymizmu wśród konsumentów. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) w marcu spadł do 95,97 pkt, czyli o 1,05 pkt wobec lutego - podał Ipsos.

Nierówne podwyżki

Najszybciej rosną zarobki w branżach, w których i tak zarabia się najwięcej. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach wyniosło 2502 zł i było o 4,3 proc. wyższe niż przed rokiem.

Złoty słabnie w oczekiwaniu na decyzje Fed i RPP

Wtorek rozpoczyna się kontynuacją osłabienia złotego wobec euro i dolara. Kluczowe dla rynku będą dane o poziomie stóp procentowych po decyzjach podjętych przez amerykańską Rezerwę Federalną i polską Radę Polityki Pieniężnej.

Nie wykładaj gotówki na podatek

Podatnik, z którego PIT-38 wynika, że powinien zapłacić wysoki podatek, nie musi wpadać w panikę. Najpierw powinien wypełnić PIT-36 lub PIT-37 i sprawdzić, czy nie ma tam napłaty.

Warto dogadać się z ZUS

W 2005 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozłożył na raty lub umorzył firmom mającym kłopoty finansowe ponad 1,4 mld zł składek. Aby ZUS udzielił płatnikowi ulgi, musi o­n złożyć wniosek o jej uzyskanie.

Szybsze sądy gospodarcze...

Na wczorajszej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro poinformował, że w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają intensywne prace, które mają przyspieszyć prowadzenie postępowań gospodarczych.

Offset także dla prywatnych firm

Zgoda na udział firm prywatnych, zakaz dzielenia wartości zamówień, objęcie offsetem dostaw części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych - to niektóre zmiany, jakie wprowadzi nowa ustawa offsetowa, która właśnie trafiła do uzgodnień międzyresortowych.

Złoty i obligacje straciły

Złoty i obligacje straciły w drugiej części dnia na wartości w porównaniu z poniedziałkowym otwarciem. Dealerzy podkreślają jednak, że działo się to przy niewielkich obrotach, bo na rynek nie docierają żadne sygnały, które mogłyby mu nadać określony kierunek.

Polskie e-Podatki według resortu finansów

Od połowy sierpnia polscy przedsiębiorcy będą mogli - a niektórzy nawet musieli - składać deklaracje podatkowe przez internet. Nad systemem elektronicznych podatków pracuje Ministerstwo Finansów.

Na wiosnę tanieją pożyczki

Ruszają promocje pożyczek na wiosenne wydatki. Kredyty gotówkowe mogą być bankowym hitem całego roku. W ostatnich dniach specjalne oferty przygotowały m.in. PKO BP, Pekao SA, ING Bank Śląski, Raiffeisen Bank, ale gotówkowe kredyty są dostępne w większości banków.

Inwestorzy skupieni w tym tygodniu na polityce monetarnej

Pozostawienie stóp procentowych bez zmian przez RPP w środę może wspierać rynek złotego, a prawdopodobna zapowiedź zaniechania podwyżek stóp za oceanem wpływać na wzrost popytu m.in. na polską walutę - oceniają dilerzy.

"Polskie" marki podbijają niemiecki rynek

Niemcy kupują niemieckie lub markowe produkty. Czemu więc polskie firmy zainwestowały za Odrą pół miliarda euro?

Firma może dostać ulgę w ZUS

Firma, która ma kłopoty finansowe może starać się w ZUS o odroczenie terminu płatności należnych składek, rozłożenie ich na raty, a nawet umorzenie.

Nowoczesność na razie zbyt droga

Przedsiębiorcy mają trudności ze stosowaniem w praktyce przepisów dotyczących faktur elektronicznych.
- Problem polega na tym, że są to rozwiązania zaawansowane technicznie, ale trudne do zastosowania dla wielu firm. Ponadto na rynku nie ma systemów technologicznych przeznaczonych specjalnie dla małych firm. Chodzi o to, że istniejące rozwiązania są zbyt drogie - powiedział Gazecie Prawnej Tomasz Kassel, starszy menedżer z zespołu VAT w PricewaterhouseCoopers.

Rusza kredyt technologiczny - czy zachęci polskie firmy do innowacji?

Kredyt technologiczny udzielany na atrakcyjnych warunkach ma skłonić polskie firmy do inwestowania w innowacje i nowe technologie.

Na rynku walutowym spokój

Piątek upływa bardzo spokojnie na rynku walutowym, po porannym osłabieniu złoty powrócił w okolice 3,90 do euro. Na rynku długu także jest spokojnie.

Czy Bruksela pomoże drobiarzom?

Minister rolnictwa będzie walczył w Brukseli o pieniądze dla naszych producentów drobiu. Ale szanse ma niewielkie.

Wybory teraz, albo w 2009 roku

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że wybory parlamentarne odbędą się albo na wiosnę, albo w 2009 roku.

Złoty traci na wartości, obligacje stabilne

Piątek rozpoczyna się niekorzystnie dla złotego, który traci zarówno wobec euro, jak i dolara. Spokojnie jest natomiast na rynku długu, gdzie w porównaniu z czwartkowym zamknięciem dochodowość obligacji nie zmieniła się znacząco.

Przybywa polskich firm w Niemczech

Polskie firmy w Niemczech nie boją się konkurencji, ale mają trudności z pierwszymi kontraktami i zdobyciem niemieckiego klienta, przywiązanego do niemieckiej marki.

Kosztowny falstart urzędów skarbowych

To zła wiadomość dla Zyty Gilowskiej, wicepremiera i ministra finansów. Naczelny Sąd Administracyjny wydał pierwszy wyrok w sprawie kompetencji dużych urzędów skarbowych (obsługują wielkich podatników, np. banki i towarzystwa ubezpieczeniowe).

Są wakaty, chętnych nie ma

W ciągu miesiąca pojawia się zaledwie 50-80 tys. ofert pracy, jednak nawet na terenach o najwyższym bezrobociu wiele propozycji pozostaje bez odzewu.

Złoty zyskuje, odreagowanie na rynkach w Polsce i w regionie

Czwartek przyniósł umocnienie złotego i wzrost cen obligacji, a analitycy mówią o korekcie po wcześniejszym osłabieniu i nie wykluczają dalszego umocnienia zastrzegając jednak, że ryzyko polityczne cały czas istnieje.

Spadła jedna miara inflacji bazowej

Jedna miara inflacji bazowej w lutym spadła w porównaniu do stycznia, w przypadku jednej deflacja zmniejszyła się, a trzy miary pozostały bez zmian, w tym inflacja netto, która pozostała na 0,8 proc. tak jak w styczniu.

PKB wzrośnie o 4,2 proc.

Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) prognozuje, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrośnie w Polsce w 2006 roku o 4,2 proc., a w 2007 roku o 4,6 proc. wobec 3,2 proc. odnotowanych w 2005 roku - poinformowała ekonomistka CASE Katarzyna Piętka.

Wzrost PKB powinien przekładać się na poprawę rynku pracy

Wzrost gospodarczy powinien przekładać się w najbliższej przyszłość w większym stopniu na poprawę na rynku pracy - uważa wiceprezes GUS Janusz Witkowski.

PiS złoży wniosek o samorozwiązanie Sejmu

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało wniosek o samorozwiązanie Sejmu i jeszcze w czwartek ma złożyć wniosek do laski marszałkowskiej - poinformował szef klubu PiS Przemysław Gosiewski

Marcowy klimat koniunktury nadal oceniany negatywnie

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym był w marcu oceniany negatywnie (minus 6), jednak lepiej niż w lutym (minus 12) - podał GUS.

Gospodarka nadal się rozpędza

GUS potwierdził wcześniejsze szacunki wskazujące na przyspieszeniu w inwestycjach. Bez nich trudno byłoby utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego.

Lekka poprawa koniunktury w budownictwie w marcu

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wzrósł w marcu do plus 8 z plus 4 w lutym - podał GUS. Wśród badanych przedsiębiorstw 27 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 19 proc. jej pogorszenie wobec odpowiednio 25 i 21 proc. w lutym.

W marcu koniunktura w przemyśle ponownie lekko w górę

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł w marcu plus 12 wobec plus 10 w lutym - podał GUS. Poprawę koniunktury sygnalizuje 27 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 15 proc. podczas gdy w styczniu odpowiednio: 25 proc. i 15 proc.

Wzrosły nakłady inwestycyjne

Nakłady inwestycyjne po czterech kwartałach 2005 roku były o 8,6 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i wyniosły 67.727,2 mln zł - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Większe nakłady przedsiębiorstw

W 2005 r. nakłady przedsiębiorstw wyniosły 67,7 mld zł i były o 8,6 proc. wyższe niż przed rokiem - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Bezrobocie bez zmian

Bezrobocie w lutym br. wyniosło 18 proc., czyli tyle samo co w styczniu br. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Polityka głównym czynnikiem zmian na rynku FX i długu

Mimo publikacji ważnych danych w czwartek to polityka nadal decyduje o nastrojach na rynku walutowym i długu, uważają analitycy.

PO złożyła projekt ustawy o 18 i 32 proc. stawce PIT

PO złożyła w Sejmie projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), zakładający m.in. wprowadzenie dwóch stawek podatkowych 18 i 32 proc.

Mediacje ze skazą prawną

Instytucja mediacji w sprawach cywilnych - rozwiązanie, które dawało szansę na likwidację zatorów w sądach, obniżenie kosztów sporów i przyspieszenie procesu roztrzygania - nie spełnia swojej roli.

Unijne pieniądze będą łatwiej dostępne

Prawie 2 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) ma zmniejszyć sięgające 19 proc. bezrobocie. Wartość umów podpisanych na projekty ułatwiające znalezienie pracy bezrobotnym, pozwalające przeszkolić pracowników i umożliwiające zdobycie doświadczenia zawodowego absolwentom, stanowi 42,5 proc. tej kwoty.

Dywidendy zamiast prywatyzacji

Skarb Państwa angażuje się w kolejne, coraz ostrzejsze, konflikty z inwestorami zagranicznymi, jednocześnie wstrzymując zapowiadane już plany prywatyzacji największych spółek.

Jak przedsiębiorca płaci składki za zatrudnionych w firmie

Przedsiębiorca, który przystąpił do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, odprowadza składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Natomiast do ubezpieczenia chorobowego może przystąpić dobrowolnie.

REKLAMA