Koniunktura w przemyśle znów nieco w górę
REKLAMA
Poprawę koniunktury sygnalizuje 30 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 13 proc., podczas gdy w kwietniu było to odpowiednio: 29 proc. i 14 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
REKLAMA
"Bieżący portfel zamówień (zarówno krajowy jak i zagraniczny) jest oceniany optymistycznie, podobnie jak w ubiegłym miesiącu. Wpływa to na zwiększenie bieżącej produkcji. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji w skali zbliżonej do prognoz sprzed miesiąca" - napisał GUS w komentarzu.
REKLAMA
Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Zmniejszają się zarówno opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, jak i trudności przedsiębiorstw w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych.
"W najbliższych miesiącach przewiduje się poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw, zbliżoną do przewidywań sprzed miesiąca. Nieznacznie może wzrosnąć skala zatrudnienia pracowników. Spodziewany jest niewielki wzrost cen wyrobów gotowych, nieco mniejszy niż prognozowano w kwietniu" - pisze GUS.
REKLAMA
REKLAMA