Duże koszty pracy dławią rozwój firm
REKLAMA
Nagrody odbierali przedsiębiorcy z województw podlaskiego i mazowieckiego. O miejscu na podium decyduje przede wszystkim czas obecności firmy na rynku. Długi czas działania to duża gwarancja, że firma jest wiarygodnym partnerem, nie ogłosi upadłości ani nie wycofa się z rynku. Firmy premiuje się również za bieżące wywiązywanie się ze zobowiązań podatkowych i wobec kontrahentów. W obydwu województwach nagrodzono po 13 firm w trzech kategoriach: mikrofirm, małych firm i średnich firm. Kilkadziesiąt firm otrzymało specjalne certyfikaty.
REKLAMA
Zapytaliśmy nagrodzonych przedsiębiorców, co sądzą o otoczeniu gospodarczym, z którym mają do czynienia na co dzień. Trudno było znaleźć w pełni zadowolonego przedsiębiorcę.
Firmy skarżą się przede wszystkim na zbyt wysokie koszty pracy, które skutecznie hamują ich rozwój. Wielu przedsiębiorców przyznaje, że chętnie zwiększyłoby zatrudnienie. Trudno jednak zatrudnić wykwalifikowanego specjalistę za 1 tys. zł, a w wielu przypadkach małe, a zwłaszcza mikrofirmy, nie są w stanie zaoferować więcej. Wykształcony człowiek, znając swoją wartość, raczej zasili rzeszę emigrantów za pracą, niż zgodzi się na głodową pensję w kraju – podkreślają przedsiębiorcy.
Problemem jest też niewystarczająca liczba szkół, zwłaszcza zawodowych. Dlatego firmy coraz częściej przejmują na siebie ciężar edukacji przyszłych pracowników.
Problemem wszystkich przedsiębiorców jest panosząca się biurokracja, kontrole w firmach, przerost bieżących formalności, długotrwałe procedury zdobywania pozwoleń i atestów.
Dla firm eksportujących na Wschód utrudnieniem są napięcia polityczne i spowodowane nimi np. embargo na dostawy produktów spożywczych do Rosji.
Mimo wielu problemów przedsiębiorcy nie tracą optymizmu. Zgodnie podkreślają, że ich sojusznikiem jest dobra kondycja polskiej gospodarki, do czego zresztą sami się przyczyniają, bo inwestują, utrzymują i tworzą nowe miejsca pracy.
Do pozytywów można również zaliczyć łatwiejszy dostęp do pieniędzy. Dostrzegają to zwłaszcza firmy średniej wielkości, o ustabilizowanej już pozycji rynkowej.
• wysokie koszty pracy, zwłaszcza ZUS
• biurokracja i nieprzychylność urzędników
• brak wykwalifikowanych pracowników
• zaleganie z płatnościami przez klientów (zatory płatnicze)
• zbyt częsta zmiana przepisów podatkowych i finansowych
• konkurencja tanich towarów niskiej jakości z Dalekiego Wschodu
• napięcia polityczne przeszkadzające w handlu z Rosją
• wysokie ceny surowców
Maciej Bednarek
REKLAMA
REKLAMA