REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duże koszty pracy dławią rozwój firm

REKLAMA

Silna gospodarka jest największym sprzymierzeńcem małych i średnich rzedsiębiorstw. Za głównego swojego wroga firmy uznają biurokrację i nieprzychylne prawo.
We wtorek w warszawskim Centrum Olimpijskim rozdaliśmy statuetki laureatom konkursu dla najbardziej wiarygodnych i rzetelnych małych przedsiębiorstw – „Wielka Mała Firma”.

Nagrody odbierali przedsiębiorcy z województw podlaskiego i mazowieckiego. O miejscu na podium decyduje przede wszystkim czas obecności firmy na rynku. Długi czas działania to duża gwarancja, że firma jest wiarygodnym partnerem, nie ogłosi upadłości ani nie wycofa się z rynku. Firmy premiuje się również za bieżące wywiązywanie się ze zobowiązań podatkowych i wobec kontrahentów. W obydwu województwach nagrodzono po 13 firm w trzech kategoriach: mikrofirm, małych firm i średnich firm. Kilkadziesiąt firm otrzymało specjalne certyfikaty.

REKLAMA

Zapytaliśmy nagrodzonych przedsiębiorców, co sądzą o otoczeniu gospodarczym, z którym mają do czynienia na co dzień. Trudno było znaleźć w pełni zadowolonego przedsiębiorcę.

Firmy skarżą się przede wszystkim na zbyt wysokie koszty pracy, które skutecznie hamują ich rozwój. Wielu przedsiębiorców przyznaje, że chętnie zwiększyłoby zatrudnienie. Trudno jednak zatrudnić wykwalifikowanego specjalistę za 1 tys. zł, a w wielu przypadkach małe, a zwłaszcza mikrofirmy, nie są w stanie zaoferować więcej. Wykształcony człowiek, znając swoją wartość, raczej zasili rzeszę emigrantów za pracą, niż zgodzi się na głodową pensję w kraju – podkreślają przedsiębiorcy.

Problemem jest też niewystarczająca liczba szkół, zwłaszcza zawodowych. Dlatego firmy coraz częściej przejmują na siebie ciężar edukacji przyszłych pracowników.

Problemem wszystkich przedsiębiorców jest panosząca się biurokracja, kontrole w firmach, przerost bieżących formalności, długotrwałe procedury zdobywania pozwoleń i atestów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla firm eksportujących na Wschód utrudnieniem są napięcia polityczne i spowodowane nimi np. embargo na dostawy produktów spożywczych do Rosji.

Mimo wielu problemów przedsiębiorcy nie tracą optymizmu. Zgodnie podkreślają, że ich sojusznikiem jest dobra kondycja polskiej gospodarki, do czego zresztą sami się przyczyniają, bo inwestują, utrzymują i tworzą nowe miejsca pracy.

Do pozytywów można również zaliczyć łatwiejszy dostęp do pieniędzy. Dostrzegają to zwłaszcza firmy średniej wielkości, o ustabilizowanej już pozycji rynkowej.

BARIERY, JAKIE WIDZĄ MALI PRZEDSIĘBIORCY

• wysokie koszty pracy, zwłaszcza ZUS
• biurokracja i nieprzychylność urzędników
• brak wykwalifikowanych pracowników
• zaleganie z płatnościami przez klientów (zatory płatnicze)
• zbyt częsta zmiana przepisów podatkowych i finansowych
• konkurencja tanich towarów niskiej jakości z Dalekiego Wschodu
• napięcia polityczne przeszkadzające w handlu z Rosją
• wysokie ceny surowców

Maciej Bednarek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA