REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy eksportują na potęgę

REKLAMA

W marcu eksport był o 23 proc. większy niż przed rokiem, a import wzrósł o 21,6 proc. Dane o handlu zagranicznym są potwierdzeniem ożywienia gospodarczego, wzrostu konsumpcji i inwestycji.
W marcu deficyt obrotów bieżących bilansu płatniczego Polski wyniósł 458 mln euro –poinformował wczoraj Narodowy Bank Polski. Był więc o około 80 mln euro większy niż oczekiwali analitycy, ale to nie powinno rodzić żadnych obaw.

– Skumulowany, dwunastomiesięczny deficyt obrotów bieżących wyniósł zaledwie 1,5 proc. produktu krajowego brutto. To najlepszy wynik w krajach Europy Środkowej i Wschodniej – ocenia Katarzyna Zajdel-Kurowska, główny ekonomista Citibanku Handlowego.

REKLAMA

Rachunek obrotów bieżących pokazuje, ile pieniędzy wpływa do kraju, a ile wypływa. W dużym stopniu decyduje o tym wielkość eksportu i importu towarów.

Zanotowany w marcu poziom ujemnego salda obrotów bieżących jest bardzo korzystny. Zdaniem ekonomistów, dopiero gdy deficyt przekroczy 6 proc. PKB, a taką sytuację mieliśmy przed paroma laty, rośnie możliwość wybuchu kryzysu finansowego – zagraniczni inwestorzy mogą wówczas zdecydować się na gwałtowną sprzedaż papierów wartościowych, na wykup których mogłoby zabraknąć obcych walut.

W marcu nasze firmy sprzedały za granicą towary warte 7,66 mld euro – o 23 proc. więcej niż przed rokiem.

REKLAMA

– Obecny poziom kursu złotego w stosunku do euro nie przeszkadza eksporterom – mówi Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska. Jego zdaniem, nawet w okresach, gdy złoty wzmacniał się, eksporterzy na ogół nie ponosili strat, uzyskiwali tylko mniejsze marże i spadały ich zyski. Można się spodziewać, że w przyszłości nadal szybko będzie rosła sprzedaż naszych przedsiębiorstw na zagranicznych rynkach, między innymi dlatego, że zdecydowanie poprawiła się koniunktura w Europie Zachodniej. Jest ona najlepsza od 14 lat. W sytuacji gdy na ten rynek trafia ponad 70 proc. naszego eksportu, jest bardzo prawdopodobne, że przy dobrej koniunkturze zwiększy się zapotrzebowanie na polskie towary.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W marcu wyraźnie zwiększył się import, który osiągnął wartość ponad 7,9 mld euro i był o 21,6 proc. większy niż przed rokiem (w lutym wzrósł o 17,1 proc.).
– To dobra wiadomość, bo świadczy o tym, że rośnie popyt wewnętrzny – zaznacza Jacek Wiśniewski. Dodaje, że składa się na niego zwiększająca się konsumpcja gospodarstw domowych oraz przyspieszenie w inwestycjach.

W rezultacie zwiększonych nakładów na modernizację i rozwój przedsiębiorstw może spadać bezrobocie, bo inwestycje mogą przynieść nowe miejsca pracy.

Rosnący import świadczy także o korzystnej sytuacji w produkcji przemysłowej, ponieważ duża część eksporterów i firm produkujących na rynek krajowy korzysta z surowców i różnych dóbr sprowadzanych z zagranicy. Według wcześniejszych danych GUS, największą dynamikę obrotów odnotowaliśmy w eksporcie naszych towarów na Ukrainę, do Czech, Szwecji i Francji.

Natomiast nasz import rósł najszybciej w handlu z Rosją i Chinami. Nadal naszym największym partnerem handlowym są Niemcy. Do tego kraju trafia ponad 28 proc. polskiego eksportu. Natomiast udział tego kraju w naszym imporcie wynosi 24 proc.

Janusz K. Kowalski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA