W maju dalsza poprawa koniunktury w budownictwie
REKLAMA
Wśród badanych przedsiębiorstw 35 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 8 proc. jej pogorszenie wobec odpowiednio 33 i 14 proc. w kwietniu. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
REKLAMA
"W maju przedsiębiorstwa odnotowują znaczny wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Rozszerzana jest bieżąca produkcja budowlano-montażowa. Odpowiednie przewidywania są również korzystne i zbliżone do prognoz sprzed miesiąca" - napisał GUS.
"W konsekwencji należy oczekiwać dalszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie. Poprawia się bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać jej dalszej poprawy, nieco szybszej niż prognozowano przed miesiącem" - dodano.
W komunikacie napisano, że spośród badanych jednostek 2,8 proc. deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (2,9 proc. w kwietniu br. i 1,3 proc. w maju ub. roku).
REKLAMA
Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją innych firm (barierę tę zgłasza 70 proc. przedsiębiorstw wobec 67 proc. w kwietniu br. i 73 proc. w maju ub. roku). Drugą najczęściej zgłaszaną barierą są koszty zatrudnienia (48 proc. badanych przedsiębiorstw w maju br. wobec 46 proc. w kwietniu br. i 42 proc. w maju ub. roku).
"W stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień 9 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 75 proc. jako wystarczające, a 16 proc. jako zbyt małe. W porównaniu z majem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, a zwiększa się odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe" - napisał GUS.
REKLAMA
REKLAMA