reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W maju dalsza poprawa koniunktury w budownictwie

W maju dalsza poprawa koniunktury w budownictwie

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wzrósł w maju do plus 27 z plus 19 w kwietniu - podał GUS.

Wśród badanych przedsiębiorstw 35 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 8 proc. jej pogorszenie wobec odpowiednio 33 i 14 proc. w kwietniu. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W maju przedsiębiorstwa odnotowują znaczny wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Rozszerzana jest bieżąca produkcja budowlano-montażowa. Odpowiednie przewidywania są również korzystne i zbliżone do prognoz sprzed miesiąca" - napisał GUS.

"W konsekwencji należy oczekiwać dalszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie. Poprawia się bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać jej dalszej poprawy, nieco szybszej niż prognozowano przed miesiącem" - dodano.

W komunikacie napisano, że spośród badanych jednostek 2,8 proc. deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (2,9 proc. w kwietniu br. i 1,3 proc. w maju ub. roku).

Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją innych firm (barierę tę zgłasza 70 proc. przedsiębiorstw wobec 67 proc. w kwietniu br. i 73 proc. w maju ub. roku). Drugą najczęściej zgłaszaną barierą są koszty zatrudnienia (48 proc. badanych przedsiębiorstw w maju br. wobec 46 proc. w kwietniu br. i 42 proc. w maju ub. roku).

"W stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień 9 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 75 proc. jako wystarczające, a 16 proc. jako zbyt małe. W porównaniu z majem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, a zwiększa się odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe" - napisał GUS.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama