| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W maju dalsza poprawa koniunktury w budownictwie

W maju dalsza poprawa koniunktury w budownictwie

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wzrósł w maju do plus 27 z plus 19 w kwietniu - podał GUS.

Wśród badanych przedsiębiorstw 35 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 8 proc. jej pogorszenie wobec odpowiednio 33 i 14 proc. w kwietniu. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W maju przedsiębiorstwa odnotowują znaczny wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Rozszerzana jest bieżąca produkcja budowlano-montażowa. Odpowiednie przewidywania są również korzystne i zbliżone do prognoz sprzed miesiąca" - napisał GUS.

"W konsekwencji należy oczekiwać dalszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie. Poprawia się bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać jej dalszej poprawy, nieco szybszej niż prognozowano przed miesiącem" - dodano.

W komunikacie napisano, że spośród badanych jednostek 2,8 proc. deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (2,9 proc. w kwietniu br. i 1,3 proc. w maju ub. roku).

Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją innych firm (barierę tę zgłasza 70 proc. przedsiębiorstw wobec 67 proc. w kwietniu br. i 73 proc. w maju ub. roku). Drugą najczęściej zgłaszaną barierą są koszty zatrudnienia (48 proc. badanych przedsiębiorstw w maju br. wobec 46 proc. w kwietniu br. i 42 proc. w maju ub. roku).

"W stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień 9 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 75 proc. jako wystarczające, a 16 proc. jako zbyt małe. W porównaniu z majem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, a zwiększa się odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe" - napisał GUS.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maciocha

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »