REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej przedsiębiorstw bankrutuje

REKLAMA

W pierwszym kwartale spadła w Polsce liczba upadłości. Podczas gdy w trzech pierwszych miesiącach ubiegłego roku zbankrutowały 222 firmy, w I kwartale tego roku tylko 133.
Najwięcej przedsiębiorstw zbankrutowało w województwie śląskim (27), mazowieckim (23), wielkopolskim (15), dolnośląskim (11), kujawsko-pomorskim i lubelskim (po 9) oraz zachodniopomorskim (8). Na przeciwległym biegunie znajdują się województwa opolskie i świętokrzyskie, gdzie w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku nie upadła żadna firma, a także podlaskie (2), warmińsko-mazurskie (3) oraz pomorskie, podkarpackie, małopolskie i łódzkie (po 5 upadłości).
Taki rozrzut bankructw nie jest zaskoczeniem – to naturalna konsekwencja różnic w liczbie zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w poszczególnych regionach. W porównaniu z tym samym okresem 2005 roku, tendencja polegająca na zmniejszeniu się liczby upadłości dotyczy większości województw.

Śląsk otwiera stawkę

Największy spadek, aż o 45 proc., nastąpił w województwie mazowieckim (23 upadłości wobec 51 przed rokiem), w dolnośląskim liczba bankrutujących firm zmniejszyła się o niemal 38 proc. (z 29 do 11). Tylko w dwóch województwach liczba bankructw wzrosła w porównaniu z I kwartałem 2005 roku: w lubuskim (z 3 do 6) oraz śląskim (z 20 do 27).
Spośród firm, które ogłosiły upadłość w pierwszym kwartale tego roku, najwięcej, podobnie jak w kilku kolejnych latach, jest spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (69). Wraz z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą (18) stanowią one zdecydowaną większość firm, które zbankrutowały. Zwraca uwagę fakt, że na liście bankrutów znajdują się zaledwie trzy przedsiębiorstwa państwowe i jedna spółdzielnia.

Poprawa w budownictwie

Na początku roku najgorzej radziły sobie firmy produkcyjne (37 proc. wszystkich upadłości), na kolejnych miejscach znalazły się usługi (22 proc.) oraz sprzedaż hurtowa (17 proc.). Jeśli jednak do hurtowej doliczyć sprzedaż detaliczną (10 proc.), to okaże się, iż handel nadal znajduje się w ścisłej czołówce sektorów gospodarki najbardziej narażonych na upadłość.
Poprawia się natomiast sytuacja w branży budowlanej, gdzie liczba bankructw spadła ponaddwukrotnie. W pierwszym kwartale splajtowało tylko 18 firm budowlanych, czyli 14 proc. wszystkich upadłości. Dużą poprawę można zauważyć również w sektorze produkcyjnym, gdzie było o 25 proc. upadłości mniej niż w pierwszym kwartale 2005 roku, a także w usługach.

Marek Matusiak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA