REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej przedsiębiorstw bankrutuje

REKLAMA

W pierwszym kwartale spadła w Polsce liczba upadłości. Podczas gdy w trzech pierwszych miesiącach ubiegłego roku zbankrutowały 222 firmy, w I kwartale tego roku tylko 133.
Najwięcej przedsiębiorstw zbankrutowało w województwie śląskim (27), mazowieckim (23), wielkopolskim (15), dolnośląskim (11), kujawsko-pomorskim i lubelskim (po 9) oraz zachodniopomorskim (8). Na przeciwległym biegunie znajdują się województwa opolskie i świętokrzyskie, gdzie w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku nie upadła żadna firma, a także podlaskie (2), warmińsko-mazurskie (3) oraz pomorskie, podkarpackie, małopolskie i łódzkie (po 5 upadłości).
Taki rozrzut bankructw nie jest zaskoczeniem – to naturalna konsekwencja różnic w liczbie zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w poszczególnych regionach. W porównaniu z tym samym okresem 2005 roku, tendencja polegająca na zmniejszeniu się liczby upadłości dotyczy większości województw.

Śląsk otwiera stawkę

Największy spadek, aż o 45 proc., nastąpił w województwie mazowieckim (23 upadłości wobec 51 przed rokiem), w dolnośląskim liczba bankrutujących firm zmniejszyła się o niemal 38 proc. (z 29 do 11). Tylko w dwóch województwach liczba bankructw wzrosła w porównaniu z I kwartałem 2005 roku: w lubuskim (z 3 do 6) oraz śląskim (z 20 do 27).
Spośród firm, które ogłosiły upadłość w pierwszym kwartale tego roku, najwięcej, podobnie jak w kilku kolejnych latach, jest spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (69). Wraz z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą (18) stanowią one zdecydowaną większość firm, które zbankrutowały. Zwraca uwagę fakt, że na liście bankrutów znajdują się zaledwie trzy przedsiębiorstwa państwowe i jedna spółdzielnia.

Poprawa w budownictwie

Na początku roku najgorzej radziły sobie firmy produkcyjne (37 proc. wszystkich upadłości), na kolejnych miejscach znalazły się usługi (22 proc.) oraz sprzedaż hurtowa (17 proc.). Jeśli jednak do hurtowej doliczyć sprzedaż detaliczną (10 proc.), to okaże się, iż handel nadal znajduje się w ścisłej czołówce sektorów gospodarki najbardziej narażonych na upadłość.
Poprawia się natomiast sytuacja w branży budowlanej, gdzie liczba bankructw spadła ponaddwukrotnie. W pierwszym kwartale splajtowało tylko 18 firm budowlanych, czyli 14 proc. wszystkich upadłości. Dużą poprawę można zauważyć również w sektorze produkcyjnym, gdzie było o 25 proc. upadłości mniej niż w pierwszym kwartale 2005 roku, a także w usługach.

Marek Matusiak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA