REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymistyczna wizja Polski

REKLAMA

Polska gospodarka w 2016 roku, już od ćwierćwiecza wolnorynkowa, rozwijająca się przez dekadę w tempie 5,5 proc. średniorocznie, będzie o 70 proc. bogatszym krajem niż dziś.
Najbardziej widoczną zmianą jest gęsta sieć dróg i autostrad na europejskim poziomie, po których porusza się równie dużo samochodów, przy czym dzięki powszechnemu systemowi nawigacji i kontroli ruchu w sposób uporządkowany, z prędkością zgodną z przepisami. Z krajobrazu zniknęły furmanki, na polskiej wsi dużo łatwiej natrafić na nowy samochód, często chińskiego producenta.

Siła prywatnych firm

Możliwość zdalnej pracy oraz wysokie ceny nieruchomości w miastach spowodowały, że znacząco wzrosła popularność osiedlania się z dala od centrum, w domkach i rezydencjach. Do opuszczania miast skłania także podatek katastralny, wprowadzony w celu zrównoważenia ubytków budżetowych następujących po kolejnych obniżkach podatków dochodowych, wymuszonych zagraniczną konkurencją. Pokrycie całego kraju planami zagospodarowania przestrzennego oraz innowacje w technice budowlanej pozwalają tanio stawiać domy, o jakich wielu marzyło. Kilka lat pokazało, że Polska faktycznie mogła stać się centrum usług dla Europy; ponad 1 mln osób pracuje w firmach obsługujących transnarodowe korporacje w zakresie analiz danych, obsługi klienta, rachunkowości, badań i rozwoju itd. O sile gospodarki decydują prywatne firmy, w niewielkim stopniu uzależnione od krajowej polityki.
Konsekwentne poprawianie efektywności i coraz szybsze wprowadzanie nowych, coraz bardziej zaawansowanych produktów oraz konsolidacja zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstw. Na liście 1000 największych firm świata jest już kilka korporacji o polskim rodowodzie. W indeksie dwudziestu (WIG20) największych firm warszawskiej giełdy, która niebawem połączy się z londyńską lub inną o silnej pozycji w Europie, 5 firm ma historię krótszą niż 10-letnią – są to firmy biotechnologiczne i informatyczne. Sukcesy firm bazujących na nowych technologiach, mających swoją genezę na uczelniach wyższych i w placówkach naukowo-badawczych, rozbudziła wyobraźnię i wywołała boom na giełdzie.

Tygrys Europy

Poprawa koniunktury i przeprowadzone reformy rynku pracy oraz zniesienie ograniczeń na jednolitym rynku europejskim przyczyniły się do spadku bezrobocia do jednocyfrowego poziomu, szybkiego wzrostu płacy realnej oraz napływu pracowników z Białorusi i dalej położonych krajów rozwijających się. Znaczący wzrost dochodów ludności umożliwił zaś powstanie i rozwój wielu nowych firm usługowych, doradczych, gastronomicznych, a przede wszystkim firm internetowych, świadczących usługi mobilne i rozrywkę elektroniczną.
Gruntowna informatyzacja nie ominęła administracji – nowe procedury, obsługa obywateli i firm przez internet, jak również stosowanie elektronicznych przetargów stopniowo zaczęły przynosić efekty – polskie urzędy działają sprawnie. W 2016 roku ekonomiści spierają się na konferencjach naukowych, czy polityka gospodarcza ostatnich lat była słuszna; czy szybkie przyjęcie euro (np. w 2010 roku) uchroniłoby Polskę przed zbyt szybką aprecjacją złotego i pogorszeniem pozycji konkurencyjnej lokalnych eksporterów. Czy szybsza realizacja reform finansów publicznych i rynku pracy nie spowodowałaby wzrostu na poziomie nawet 7 proc. zamiast 5,5 proc. w skali roku (a wtedy dochód byłby w ciągu dekady podwojony)? Czy zasadna była polityka rolna, adresowanie pomocy społecznej i finansowanie nauki?
W 2016 roku poza niektórymi politykami i słuchaczami niektórych rozgłośni nikt nie ma wątpliwości, że Polska jest tygrysem Europy. Przyznaję, to optymistyczna wizja. Ale wolę wierzyć w ideę samospełniającego się proroctwa.

Henryka Bochniarz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!
Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

Czy ozusowanie umów rzeczywiście wyeliminuje patologię na rynku pracy?

Z umów zlecenie i umów o dzieło korzysta ponad 2.3 miliona Polaków. Bywa, że pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło traktując to jako główną formę zarobkowania, reszta dorabia do umowy o pracę. 

REKLAMA

W tych miejscach najłatwiej prowadzi się biznes

Raje biznesowe dla przedsiębiorców. Oto lista najprzyjaźniejszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu. Gdzie znalazła się Polska? 

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. KAS rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę przestępczą działającą w branży motoryzacyjnej wyłudzającą VAT. Zatrzymano 14 osób. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2024 r. Organizatorem konferencji jest Kancelaria Podatkowa Skłodowscy, a patronat objął Business Centre Club.

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za Teraz nowymi, wyższymi stawkami akcyzy m.in. na wyroby tytoniowe i płyny do papierosów elektronicznych zajmie się Senat.

REKLAMA

Karty sportowe w kategorii benefitowej

Skuteczna strategia benefitowa opiera się na zrozumieniu potrzeb pracowników i dostosowaniu oferty do ich oczekiwań. Karty sportowe, takie jak FitProfit i FitSport, są doskonałym narzędziem motywacyjnym, które oferuje szeroki dostęp do różnorodnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z takich kart, mogą wybierać formy aktywności najlepiej dopasowane do swoich preferencji. Dzięki temu regularna aktywność fizyczna staje się dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem, co z kolei przekłada się na ich lepsze zdrowie i samopoczucie. 

4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

REKLAMA