REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymistyczna wizja Polski

REKLAMA

Polska gospodarka w 2016 roku, już od ćwierćwiecza wolnorynkowa, rozwijająca się przez dekadę w tempie 5,5 proc. średniorocznie, będzie o 70 proc. bogatszym krajem niż dziś.
Najbardziej widoczną zmianą jest gęsta sieć dróg i autostrad na europejskim poziomie, po których porusza się równie dużo samochodów, przy czym dzięki powszechnemu systemowi nawigacji i kontroli ruchu w sposób uporządkowany, z prędkością zgodną z przepisami. Z krajobrazu zniknęły furmanki, na polskiej wsi dużo łatwiej natrafić na nowy samochód, często chińskiego producenta.

Siła prywatnych firm

Możliwość zdalnej pracy oraz wysokie ceny nieruchomości w miastach spowodowały, że znacząco wzrosła popularność osiedlania się z dala od centrum, w domkach i rezydencjach. Do opuszczania miast skłania także podatek katastralny, wprowadzony w celu zrównoważenia ubytków budżetowych następujących po kolejnych obniżkach podatków dochodowych, wymuszonych zagraniczną konkurencją. Pokrycie całego kraju planami zagospodarowania przestrzennego oraz innowacje w technice budowlanej pozwalają tanio stawiać domy, o jakich wielu marzyło. Kilka lat pokazało, że Polska faktycznie mogła stać się centrum usług dla Europy; ponad 1 mln osób pracuje w firmach obsługujących transnarodowe korporacje w zakresie analiz danych, obsługi klienta, rachunkowości, badań i rozwoju itd. O sile gospodarki decydują prywatne firmy, w niewielkim stopniu uzależnione od krajowej polityki.
Konsekwentne poprawianie efektywności i coraz szybsze wprowadzanie nowych, coraz bardziej zaawansowanych produktów oraz konsolidacja zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstw. Na liście 1000 największych firm świata jest już kilka korporacji o polskim rodowodzie. W indeksie dwudziestu (WIG20) największych firm warszawskiej giełdy, która niebawem połączy się z londyńską lub inną o silnej pozycji w Europie, 5 firm ma historię krótszą niż 10-letnią – są to firmy biotechnologiczne i informatyczne. Sukcesy firm bazujących na nowych technologiach, mających swoją genezę na uczelniach wyższych i w placówkach naukowo-badawczych, rozbudziła wyobraźnię i wywołała boom na giełdzie.

Tygrys Europy

Poprawa koniunktury i przeprowadzone reformy rynku pracy oraz zniesienie ograniczeń na jednolitym rynku europejskim przyczyniły się do spadku bezrobocia do jednocyfrowego poziomu, szybkiego wzrostu płacy realnej oraz napływu pracowników z Białorusi i dalej położonych krajów rozwijających się. Znaczący wzrost dochodów ludności umożliwił zaś powstanie i rozwój wielu nowych firm usługowych, doradczych, gastronomicznych, a przede wszystkim firm internetowych, świadczących usługi mobilne i rozrywkę elektroniczną.
Gruntowna informatyzacja nie ominęła administracji – nowe procedury, obsługa obywateli i firm przez internet, jak również stosowanie elektronicznych przetargów stopniowo zaczęły przynosić efekty – polskie urzędy działają sprawnie. W 2016 roku ekonomiści spierają się na konferencjach naukowych, czy polityka gospodarcza ostatnich lat była słuszna; czy szybkie przyjęcie euro (np. w 2010 roku) uchroniłoby Polskę przed zbyt szybką aprecjacją złotego i pogorszeniem pozycji konkurencyjnej lokalnych eksporterów. Czy szybsza realizacja reform finansów publicznych i rynku pracy nie spowodowałaby wzrostu na poziomie nawet 7 proc. zamiast 5,5 proc. w skali roku (a wtedy dochód byłby w ciągu dekady podwojony)? Czy zasadna była polityka rolna, adresowanie pomocy społecznej i finansowanie nauki?
W 2016 roku poza niektórymi politykami i słuchaczami niektórych rozgłośni nikt nie ma wątpliwości, że Polska jest tygrysem Europy. Przyznaję, to optymistyczna wizja. Ale wolę wierzyć w ideę samospełniającego się proroctwa.

Henryka Bochniarz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA