REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Słabe zainteresowanie firm

REKLAMA

Kursy języków obcych, studia wyższe, podyplomowe i szkolenia zawodowe to najpopularniejsze projekty finansowane ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.
W programach edukacyjnych dotyczących aktywności zawodowej oraz podnoszenia kwalifikacji wzięli udział głównie bezrobotni. Ta grupa stanowiła blisko 77 proc. beneficjentów, spośród których blisko 55 proc. to młodzież do 25 roku życia oraz osoby długotrwale bezrobotne.

Od teorii do zawodu

Na użytek oceny efektywności programu operacyjnego prowadzone są badania sytuacji zawodowej osób, które brały udział w przedsięwzięciach finansowanych z pieniędzy unijnych. Wynika z nich, że w ciągu sześciu miesięcy po zakończeniu szkolenia 52 proc. jego uczestników znalazło pracę, a 3 proc. rozpoczęło działalność gospodarczą. Trzy czwarte osób znalazło pracę nie później niż w ciągu trzech miesięcy od zakończenia kursu.
– Takie wyniki pozwalają sądzić, że jest to zatrudnianie stałe i że osobom tym udało się zdobyć umiejętności i kwalifikacje potrzebne na rynku pracy – mówi Agnieszka Józefowicz-Krakowiak, rzecznik Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
W ramach SPO-RZL od początku jego działania w połowie 2004 roku do końca ubiegłego roku wsparciem objęto 422 tys. osób. Program ma objąć w sumie około 1,6 mln beneficjentów.

Czy to zbieg okoliczności

Liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne między marcem 2004 a grudniem 2005 roku zmniejszyła się o blisko 500 tysięcy, czyli 15,5 proc., a liczba osób pracujących zwiększyła się o 894 tys. osób, czyli 6,6 proc. W efekcie spadku liczby bezrobotnych oraz wzrostu liczby aktywnych zawodowo stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w tym okresie z 20,4 proc. do 17,6 proc. Jaki wpływ na zmniejszenie się liczby osób pozostających bez pracy miały programy mające na celu doskonalenie umiejętności, zdobycie nowych kwalifikacji czy te dotyczące doskonalenia umiejetności interpersonalnych.
– Nasze analizy pokazują, że szkolenia te przynoszą rezultaty, że ludzie, którzy pozostawali bierni zawodowo, zdobyli pracę – mówi Agnieszka Rybińska, prezes PARP.

Chętnych nie brakuje

Co do jednego nie ma wątpliwości. Dotowane, a więc tańsze o ok. 50- 80 proc. w stosunku do zwykłych cen szkolenia i kursy cieszą się ogromną popularnością.
– Już na początku realizacji projektu zorientowaliśmy się, że nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem chętnych do nauki – mówi Barbara Klary z Denis School.
Szkoła ta oferowała pracownikom zatrudnionym w firmach w Warszawie i okolicach, które prowadzą działalność gospodarczą lub chcą ja prowadzić w Unii Europejskiej lub Europie Wschodniej, współfinansowaną z unijnych pieniędzy, naukę języka angielskiego i rosyjskiego.
Co ciekawe, jak wynika z badania „Rynek szkoleń w Polsce” przeprowadzonego dla Instytutu Zarządzania, tylko 7 proc. przedsiębiorców wykorzystało fundusze unijne przeznaczone na doskonalenie kwalifikacji. Jedynie tylu aplikowało o pieniądze na realizację własnych przedsięwzięć lub wykorzystało dostępną na ryn- ku szkoleń ofertę.

JAK SKORZYSTAĆ Z FUNDUSZY STRUKTURALNYCH 
- Firma może samodzielnie przygotować projekt i aplikować o jego wspołfinansowanie. Powinien on dotyczyć pracowników zatrudnionych w danej firmie, na przykład poprzez szkolenia dotyczące procesu produkcji lub specyficznych dla prowadzonej działalności umiejętności. 
- Druga możliwość to skorzystanie z oferty edukacyjnej firm, na przykład szkół językowych, które uzyskały dofinansowanie na prowadzenie szkoleń po obniżonych dzięki temu cenach. 
- Każda firma, która podpisała umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia ma obowiązek informowania o swojej ofercie. Informacji należy szukać m.in. w prasie lub na stronach internetowych tych firm oraz instytucji wdrażających poszczególne projekty.

Bianka Jaworska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA