Słabe zainteresowanie firm
REKLAMA
Od teorii do zawodu
Na użytek oceny efektywności programu operacyjnego prowadzone są badania sytuacji zawodowej osób, które brały udział w przedsięwzięciach finansowanych z pieniędzy unijnych. Wynika z nich, że w ciągu sześciu miesięcy po zakończeniu szkolenia 52 proc. jego uczestników znalazło pracę, a 3 proc. rozpoczęło działalność gospodarczą. Trzy czwarte osób znalazło pracę nie później niż w ciągu trzech miesięcy od zakończenia kursu.
– Takie wyniki pozwalają sądzić, że jest to zatrudnianie stałe i że osobom tym udało się zdobyć umiejętności i kwalifikacje potrzebne na rynku pracy – mówi Agnieszka Józefowicz-Krakowiak, rzecznik Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
W ramach SPO-RZL od początku jego działania w połowie 2004 roku do końca ubiegłego roku wsparciem objęto 422 tys. osób. Program ma objąć w sumie około 1,6 mln beneficjentów.
Czy to zbieg okoliczności
Liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne między marcem 2004 a grudniem 2005 roku zmniejszyła się o blisko 500 tysięcy, czyli 15,5 proc., a liczba osób pracujących zwiększyła się o 894 tys. osób, czyli 6,6 proc. W efekcie spadku liczby bezrobotnych oraz wzrostu liczby aktywnych zawodowo stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w tym okresie z 20,4 proc. do 17,6 proc. Jaki wpływ na zmniejszenie się liczby osób pozostających bez pracy miały programy mające na celu doskonalenie umiejętności, zdobycie nowych kwalifikacji czy te dotyczące doskonalenia umiejetności interpersonalnych.
– Nasze analizy pokazują, że szkolenia te przynoszą rezultaty, że ludzie, którzy pozostawali bierni zawodowo, zdobyli pracę – mówi Agnieszka Rybińska, prezes PARP.
Chętnych nie brakuje
Co do jednego nie ma wątpliwości. Dotowane, a więc tańsze o ok. 50- 80 proc. w stosunku do zwykłych cen szkolenia i kursy cieszą się ogromną popularnością.
– Już na początku realizacji projektu zorientowaliśmy się, że nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem chętnych do nauki – mówi Barbara Klary z Denis School.
Szkoła ta oferowała pracownikom zatrudnionym w firmach w Warszawie i okolicach, które prowadzą działalność gospodarczą lub chcą ja prowadzić w Unii Europejskiej lub Europie Wschodniej, współfinansowaną z unijnych pieniędzy, naukę języka angielskiego i rosyjskiego.
Co ciekawe, jak wynika z badania „Rynek szkoleń w Polsce” przeprowadzonego dla Instytutu Zarządzania, tylko 7 proc. przedsiębiorców wykorzystało fundusze unijne przeznaczone na doskonalenie kwalifikacji. Jedynie tylu aplikowało o pieniądze na realizację własnych przedsięwzięć lub wykorzystało dostępną na ryn- ku szkoleń ofertę.
JAK SKORZYSTAĆ Z FUNDUSZY STRUKTURALNYCH
- Firma może samodzielnie przygotować projekt i aplikować o jego wspołfinansowanie. Powinien on dotyczyć pracowników zatrudnionych w danej firmie, na przykład poprzez szkolenia dotyczące procesu produkcji lub specyficznych dla prowadzonej działalności umiejętności.
- Druga możliwość to skorzystanie z oferty edukacyjnej firm, na przykład szkół językowych, które uzyskały dofinansowanie na prowadzenie szkoleń po obniżonych dzięki temu cenach.
- Każda firma, która podpisała umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia ma obowiązek informowania o swojej ofercie. Informacji należy szukać m.in. w prasie lub na stronach internetowych tych firm oraz instytucji wdrażających poszczególne projekty.
Bianka Jaworska
REKLAMA
REKLAMA