| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Słabe zainteresowanie firm

Słabe zainteresowanie firm

Kursy języków obcych, studia wyższe, podyplomowe i szkolenia zawodowe to najpopularniejsze projekty finansowane ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.

W programach edukacyjnych dotyczących aktywności zawodowej oraz podnoszenia kwalifikacji wzięli udział głównie bezrobotni. Ta grupa stanowiła blisko 77 proc. beneficjentów, spośród których blisko 55 proc. to młodzież do 25 roku życia oraz osoby długotrwale bezrobotne.Od teorii do zawodu

Na użytek oceny efektywności programu operacyjnego prowadzone są badania sytuacji zawodowej osób, które brały udział w przedsięwzięciach finansowanych z pieniędzy unijnych. Wynika z nich, że w ciągu sześciu miesięcy po zakończeniu szkolenia 52 proc. jego uczestników znalazło pracę, a 3 proc. rozpoczęło działalność gospodarczą. Trzy czwarte osób znalazło pracę nie później niż w ciągu trzech miesięcy od zakończenia kursu.


– Takie wyniki pozwalają sądzić, że jest to zatrudnianie stałe i że osobom tym udało się zdobyć umiejętności i kwalifikacje potrzebne na rynku pracy – mówi Agnieszka Józefowicz-Krakowiak, rzecznik Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.


W ramach SPO-RZL od początku jego działania w połowie 2004 roku do końca ubiegłego roku wsparciem objęto 422 tys. osób. Program ma objąć w sumie około 1,6 mln beneficjentów.Czy to zbieg okoliczności

Liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne między marcem 2004 a grudniem 2005 roku zmniejszyła się o blisko 500 tysięcy, czyli 15,5 proc., a liczba osób pracujących zwiększyła się o 894 tys. osób, czyli 6,6 proc. W efekcie spadku liczby bezrobotnych oraz wzrostu liczby aktywnych zawodowo stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w tym okresie z 20,4 proc. do 17,6 proc. Jaki wpływ na zmniejszenie się liczby osób pozostających bez pracy miały programy mające na celu doskonalenie umiejętności, zdobycie nowych kwalifikacji czy te dotyczące doskonalenia umiejetności interpersonalnych.


– Nasze analizy pokazują, że szkolenia te przynoszą rezultaty, że ludzie, którzy pozostawali bierni zawodowo, zdobyli pracę – mówi Agnieszka Rybińska, prezes PARP.Chętnych nie brakuje

Co do jednego nie ma wątpliwości. Dotowane, a więc tańsze o ok. 50- 80 proc. w stosunku do zwykłych cen szkolenia i kursy cieszą się ogromną popularnością.


– Już na początku realizacji projektu zorientowaliśmy się, że nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem chętnych do nauki – mówi Barbara Klary z Denis School.


Szkoła ta oferowała pracownikom zatrudnionym w firmach w Warszawie i okolicach, które prowadzą działalność gospodarczą lub chcą ja prowadzić w Unii Europejskiej lub Europie Wschodniej, współfinansowaną z unijnych pieniędzy, naukę języka angielskiego i rosyjskiego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK