REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Duże firmy biorą więcej

Więcej pomocy będzie udzielane bez zgody Komisji Europejskiej. Polskie wsparcie ze środków publicznych odbiega od standardów unijnych. Pomoc jest przeznaczana na wychodzenie z kryzysu, a nie na rozwój firm.

Bezpłatne informacje dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2007 r. każdy uzyska bezpłatnie podstawowe informacje o spółkach wpisanych do rejestru przedsiębiorców i stowarzyszeń.

Legalizacja dokumentów

Przedsiębiorcy coraz częściej posługują się zagranicznymi dokumentami – zarówno urzędowymi, zawierającymi decyzje administracyjne, orzeczenia sądowe czy akty notarialne, jak i prywatnymi, np. umowami cywilnymi – które zostały poświadczone urzędowo lub przez osobę zaufania publicznego. Znakomita część tych dokumentów powinna zostać wcześniej poddana procedurze legalizacyjnej, poświadczającej ich autentyczność. W przeciwnym razie mogą stać się bezużyteczne. Dlatego warto wiedzieć co zrobić, żeby uwierzytelnić zagraniczny dokument.

Solidarna odpowiedzialność umożliwi samozatrudnienie

Odpowiedzialność solidarna udzielającego i przyjmującego zamówienie na usługi zdrowotne wystarczy, aby prowadzić je w ramach działalności gospodarczej.

REKLAMA

Klauzula podzieliła branżę samochodową

W styczniu Sejm zdecyduje o liberalizacji rynku części samochodowych. Dla małych producentów i serwisów samochodowych to szansa na większe zyski. Duże koncerny samochodowe protestują, ich straty mogą sięgnąć milionów dolarów.

Decyzja o warunkach zabudowy będzie niepotrzebna

Likwidację decyzji o warunkach zabudowy oraz ograniczenie liczby stron w ustaleniach warunków zabudowy zaproponowało Ministerstwo Budownictwa w kolejnym projekcie zmiany ustawy o planowaniu przestrzennym.

Inspektorzy sprawdzą hipermarkety

PIP rozpoczyna intensywne przedświąteczne kontrole przestrzegania prawa pracy w handlu. Szczególnemu nadzorowi poddane będą super- i hipermarkety.

Inwestorzy nadal będą korzystać ze zwolnienia

Inwestorzy sprzedający akcje NFI po 1 stycznia 2007 r. nadal będą cieszyć się z częściowej ulgi podatkowej. Zwolnienie zachowają także same fundusze.

REKLAMA

Umowę pożyczki warto podpisać przed końcem roku

Umowę pożyczki na działalność gospodarczą lub pożyczki dla spółki udzielonej przez wspólników warto podpisać do końca tego roku. Dzięki temu będą o­ne zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Składki raczej bez zmian

Sejm postanowił, że wysokość składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w 2007 roku wynosić będzie nadal 0,10 proc. podstawy wymiaru.

Tracą nabywcy garaży

Już od dobrych kilku lat trwa zamieszanie z opodatkowaniem garaży. Mimo to do tej pory nie jest jasne czy ich sprzedaż powinna być objęta 7-procentowym czy też 22-procentowym VAT

Od dziś dłuższy urlop macierzyński

Dziś wchodzą w życie przepisy wydłużające o dwa tygodnie wymiar urlopu macierzyńskiego. Prawo do dłuższej opieki nad dzieckiem nabędą nie tylko te kobiety, które urodzą dziecko 19 grudnia i później,

Termin składania deklaracji

20 grudnia to ostatni dzień składania deklaracji CIT-2, PIT-4, PIT-8A, PIT-5, PIT-5L, oraz wpłacenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wynagrodzeń ze stosunku pracy,

Prostsze sprawozdania dla małych firm

Prawo bilansowe pozwala, by małe firmy tworzyły uproszczony bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową. Korzystają z tego jednak tylko niektóre spółki.

Nowy wykaz towarów i usług objętych VAT

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia wprowadzającego zmiany w wykazie towarów dla celów poboru VAT w imporcie. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2007 r.

Firma musi liczyć się z wypłatą odszkodowania

Pracodawca, skracając okres wypowiedzenia, nie jest zwolniony z wymogów formalnych przy wypowiadaniu umowy.

Potrzebna definicja

Wprowadzenie do ustawy o PIT definicji miejsca zamieszkania powinno ułatwić życie wielu osobom, które wyjechały do pracy za granicę.

KRS. Elektroniczne wnioski tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Od 1 stycznia wszystkie dokumenty dołączane do wniosków rejestrowych, które przedsiębiorcy przekazują przez internet do KRS, muszą być sporządzone w formie PDF.

Będzie VAT od częściowo wykonanej usługi

Obowiązek podatkowy będzie powstawał również wtedy, gdy nie zostaną jeszcze wykonane wszystkie czynności składające się na daną usługę.

Jedno okienko pewniejsze, ale dopiero w 2008 roku

Specjalny zespół międzyresortowy podjął uchwałę, która ma przyspieszyć zakończenie prac nad nowelizacją ustawy o działalności gospodarczej i urealnić termin wprowadzenia jednego okienka do połowy 2008 roku.

Chrońmy reputację

Wizerunek Polski na międzynarodowym forum gospodarczym jest bezcenny. To tak jak z reputacją, którą buduje się latami, a można ją stracić w sekundy.

Dzięki kredytowi możemy zarobić więcej na debiutantach

Kupowanie akcji na rynku pierwotnym zazwyczaj jest zyskowne. Jeżeli jednak akcje nabywamy na kredyt, to oprócz ceny debiutu akcji istotna jest również wielkość redukcji.

Cenne konsultacje

Kodeks pracy jest aktem prawnym, który budzi emocje. Dlatego nawet propozycja niewielkich w nim zmian wywołuje ogólnonarodową debatę.

Deklaracje w formie elektronicznej

Analizując zmiany w Ordynacji podatkowej, Prezydium Krajowej Rady Doradców Podatkowych podkreśliło w komunikacie, że na 1 stycznia 2008 r. przesunięto datę, od której doradcy podatkowi będą mogli przesyłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej deklaracje podatkowe.

Koszty pracy w Polsce

Wiceminister pracy i polityki społecznej Bogdan Socha uważa, że koszty pracy w Polsce są zbliżone do kosztów w tych państwach, które wraz z Polską weszły do UE i niższe niż w dawnej Piętnastce.

Mniej za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego

Przedsiębiorcy zapłacą mniej za pierwszy wpis spółki osobowej do Krajowego Rejestru Sądowego. Z opłat sądowych zwolnione zostały organizacje użytku publicznego.

Renciści przedsiębiorcy nie zapłacą wyższych składek

Renciści prowadzący działalność gospodarczą jeszcze przez sześć miesięcy nie będą płacić pełnych składek na ubezpieczenie społeczne.

Kaganiec dla podatników

Od nowego roku tajemnice zawarte w naszych PIT-ach będzie chronić wyłącznie dobra wola ministra finansów. Nowe przepisy umożliwią fiskusowi ujawnienie wszystkiego, co tylko zechce.

Bez dowodów wypłat z kasy nie ma pożyczki dla prezesa spółki

Jeśli nie powstał związek gospodarczy między spółką a jej prezesem, to nie można mówić o zaniżeniu opodatkowania spółki - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Rośnie liczba wypadków na polskich budowach

Przedsiębiorcy budowlani robią łapanki do pracy na budowach, a efekt tego jest taki, że rośnie liczba wypadków, w tym tych najgorszych - śmiertelnych!

Przygotują propozycje zmian

Rada Podatkowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan postanowiła, że przygotuje na styczeń 2007 r. propozycję małej nowelizacji ustawy o CIT.

Trzeba stosować skalę PIT

Odszkodowania wypłacane byłym właścicielom prywatnych przedsiębiorstw za niezgodne z prawem upaństwowienie firmy mogą podlegać opodatkowaniu według skali podatkowej.

Unia wspiera szkolenia dla pracodawców

Ponad 2 tys. przedsiębiorców z całej Polski będzie uczestniczyć w szkoleniach promujących zatrudnienie niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy.

Umowa sponsoringu

Trudno dziś sobie wyobrazić jakiekolwiek medialne wydarzenie bez zaangażowania sponsora. Dowodzi to, że instytucja sponsoringu na dobre zagościła w obrocie gospodarczym. Nie ma ona jednak nic wspólnego z bezinteresownością. Umowa sponsoringu zaś nie została do tej pory uregulowana w kodeksie cywilnym. Mimo to odnoszą się do niej inne ustawy.

Unia nie chce podatku kapitałowego

Komisja Europejska proponuje likwidację do 2010 roku podatku kapitałowego. Zdaniem Komisji, jest o­n przeszkodą dla rozwoju spółek europejskich. W Polsce nie jest bardzo dotkliwy.

Za złe rozliczenia - kara

Brak przepisów przejściowych nie uzasadnia odstąpienia od ukarania podatnika, który źle obliczył podatek. W listopadzie 2004 r. urząd skarbowy przeprowadził kontrolę zeznania podatkowego jednej z tamtejszych spółek i uznał, że w rozliczeniu VAT za miesiące od kwietnia do września 2002 r. podatnicy popełnili błędy.

W Sejmie są projekty zakazu handlu w niedziele

Trwają prace nad dwoma poselskimi projektami ustaw o handlu w supermarketach. Samoobrona wniosła projekt ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, natomiast LPR projekt ustawy o zmianie kodeksu pracy, w którym zostałaby uregulowana praca w niedziele i święta.

Łatwiej będzie rozliczyć płatności

Od 2007 roku zacznie obowiązywać nowa interpretacja sprawozdawczości finansowej. Dzięki niej będzie mniej problemów przy rozliczaniu płatności.

Mniejsze szanse kobiet

Z sondażu CBOS wynika, że 54 proc. Polaków uważa, że kobieta wykonująca ten sam zawód co mężczyzna i tak samo wykształcona ma mniejsze możliwości awansu zawodowego.

Studenckie firmy na uczelniach

Pracodawcy, którzy zatrudnią absolwentów na co najmniej dwa lata w pełnym wymiarze czasu pracy, otrzymają zwrot kosztów ich składki emerytalnej, rentowej i wypadkowej.

Urząd uwzględni wycenę

Nowe przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych wejdą w życie 1 stycznia 2007 r. Zawarte są w ustawie z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. nr 222, poz. 1629).

Senatorowie za zwolnieniem z podatku 3,5 ton

Senacka komisja jednogłośnie przyjęła ustawę przewidującą m.in. zwolnienie z podatku 3,5-tonowych samochodów.

Zyska firma i pracownik

Rząd chce obniżyć w 2008 i 2009 roku składki na ubezpieczenie rentowe wnoszone do ZUS. Średnia pensja wzrośnie w 2008 roku o około 30 zł netto. 16 mld zł zostanie w kieszeniach pracodawców i pracowników w latach 2008 - 2009.

Pomoc publiczna dla wszystkich pracodawców musi być taka sama

Zrównanie maksymalnej pomocy dla firm z chronionego i otwartego rynku pracy oraz zlikwidowanie zaliczki jako formy jej rozliczenia, to główne założenia nowej ustawy o wspieraniu zatrudnienia i integracji.

Zmiana przepisu uchyli wyjaśnienia fiskusa

Od 1 lipca 2007 r. czekają nas kłopoty z określeniem, czy dana interpretacja nadal obowiązuje. Wiążące interpretacje podatkowe będą automatycznie wygasać z chwilą zmiany prawa. Podatnicy sami będą musieli monitorować przepisy, na podstawie których wydano postanowienie.

Rosjanie mają chrapkę na rafinerie Orlenu

Amerykański koncern ConocoPhillips wprowadza rosyjski Łukoil na rynek paliw Polski i innych państw Europy Środkowej. Rosjanie kupią od Amerykanów sieć stacji benzynowych JET i mają jeszcze chrapkę na rafinerie w Czechach kontrolowane przez grupę PKN Orlen.

Mikroprzedsiębiorstwo w sferze biznesowej

Przedsiębiorcy narzekają, że banki nie traktują ich po partnersku. Sytuacja ta ulega zmianie na lepsze. Prowadzenie mikrofirmy ma wiele zalet, z których najważniejszą wydaje się niezależność i szansa na samorealizację.

70 dni na zwrot podatku

Podstawowy termin do zwrotu różnicy podatku ma wynosić 70 dni - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT. Eksperci przypominają, że obecne przepisy umożliwiają zwrot podatku nawet w ciągu 60 dni.

Mewa leci na giełdę

Mewa największym producentem damskiej bielizny? To cel numer jeden spółki z Biłgoraja, która sprzedaje obecnie akcje w ofercie publicznej

Szansa dla firm w każdym programie

67,3 mld euro to kwota unijnych funduszy na realizację polityki spójności w latach 2007-2013. Znaczna część tych środków trafi do przedsiębiorstw.

REKLAMA