REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Handel wciąż na minusie. Ruch w styczniu spadł o blisko 40% [BADANIE]

Handel odnotowuje straty, Ruch w sklepach był mniejszy niż rok wcześniej o blisko 40%. Który sektor odnotował największe straty? W które dni ruch jest najmniejszy?

Spadek w eksporcie - czy 2021 r. będzie lepszy?

Polski eksport zanotował spadek o 0,3% rok do roku, a jego wartość sięgała 237,5 mld euro. Tym samym, pandemia przerwała wieloletni okres wzrostu obrotów sprzedaży zagranicznej. Jak radzą sobie polskie firmy eksportowe?

Czy rynek leasingu wróci do poziomu finansowania sprzed pandemii?

Branża leasingowa w 2020r. udzieliła łącznego finansowania o wartości 70,1 mld zł, przy dynamice rynku na poziomie -10,1% (r/r.). Ile wyniesie dynamika wzrostu rynku w 2021 roku? Kto jest odbiorcą leasingu?

GUS: w 2020 roku powstało mniej nowych firm niż rok wcześniej

GUS poinformował, że w 2020 r. powstało o 12,4% mniej nowych przedsiębiorstw niż rok wcześniej. To oznacza, że 44 tys. osób mniej zdecydowało się na prowadzenie własnej firmy, co jest konsekwencją niepewności związanej z epidemią koronawirusa.

REKLAMA

Przyszłość odnawialnych źródeł energii w Polsce

Odnawialne źródła energii (OZE) przeżywają swój rozkwit. Wprawdzie przez pandemię nieco zahamowały, ale kolejne lata z pewnością przyniosą rozwój w tej dziedzinie. Jakie wyzwania czekają na producentów OZE?

Ile czasu potrzebuje biznes, aby wrócić do poziomu sprzed pandemii?

Według raportu „The European Double Up: A twin strategy that will strengthen competitiveness" , europejscy liderzy biznesowi spodziewają się powrotu do poziomu zysków sprzed pandemii średnio w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Praca z końmi to przygotowanie do bycia liderem zespołu

Osoby zarządzające zespołami powinny uczyć się od czterokopytnych - mówi Julia Moczak, która zarządzanie zespołem ocenia z perspektywy osoby pracującej z końmi oraz mającej doświadczenie w pracy z zarządzaniem zespołami ludzi.

Kredyty frankowe. Banki w dużym pośpiechu przygotowują propozycje ugód

Banki muszą lepiej pochylić się nad ugodami frankowymi. Inaczej sądy czeka rekordowa liczba pozwów. Dotychczas niespełna 10% frankowiczów dochodziło swoich praw w postępowaniach sądowych. Jednak to może wkrótce się zmienić.

REKLAMA

Jak branża szkoleniowa poradziła sobie w 2020 roku?

Miniony rok był wyzwaniem dla szkoleń. Firmy, które w swojej ofercie skupiały się przede wszystkim na szkoleniach stacjonarnych, niemalże z dnia na dzień straciły możliwość zarabiania.

ZUS: ruszają webinary dla przedsiębiorców

ZUS organizuje warsztaty online dla przedsiębiorców. 18 lutego będzie mowa m.in. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego związanych z COVID, a 22 lutego eksperci ZUS wyjaśnią szczegóły dotyczące wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej.

Uwaga przedsiębiorcy! Wizy będą wydawane szybciej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce ekspresowo wydawać wizy. Zgodnie z deklaracjami, pierwszym krajem, którego mieszkańcy będą mogli korzystać z tej nowej procedury, ma być Białoruś.

Rząd zapowiada pomoc dla firm spoza PKD

Jak zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin będzie pomoc dla przedsiębiorców spoza systemu PKD, również dla tych, którzy działają w galeriach handlowych. Jakie to będzie wsparcie? Kto z niego skorzysta?

Dlaczego sektor MŚP nie walczy o swoje należności?

Niemal 90% firm z sektora MŚP boryka się z problemem nieterminowych płatności i nie jest w stanie wyegzekwować zapłaty od swoich Dłużników. Niezapłacone na czas faktury VAT są główną przyczyną zatorów płatniczych.

UOKiK: ruszyły kontrole producentów kotłów

UOKiK weryfikuje, czy kotły na paliwo stałe spełniają wymagania określone w przepisach. Przedsiębiorca odpowiedzialny za sprzedaż kotła niespełniającego wymagań może zostać zobowiązany do jego odkupienia i demontażu.

Kto ponosi odpowiedzialność za wprowadzenie do obrotu produktu kosmetycznego?

Odpowiedzialność za wprowadzenie produktu kosmetycznego do obrotu ponosi „osoba odpowiedzialna”. Kto może być taką osobą i jaki jest jej zakres obowiązków?

Faktoring finansuje biznes w pandemii

Biznes w pandemii potrzebuje dopływu gotówki, ale to nie banki, a usługi faktoringowe leczyły i utrzymywały przy życiu firmy dotknięte Covidem. W tym roku będzie podobnie.

Restrukturyzacja - czy przedsiębiorcy korzystają z uproszczeń przepisów?

Uproszczona restrukturyzacja według obowiązującego stanu prawnego możliwa jest tylko do końca czerwca tego roku. Krajowe spółki decydują się więc na dynamiczny proces restrukturyzacji.

Jak utworzyć bezpieczne hasło do komputera firmowego?

Bezpieczne hasło do komputera, poczty firmowej czy konta firmowego to podstawa. Jak je utworzyć? Jakie zasady zastosować? Czego nie należy robić?

Czy członek zarządu spółki może pełnić funkcję IOD?

Czy członek zarządu spółki może pełnić funkcję IOD? W związku z tym, że przepisy RODO obowiązują już od dłuższego czasu, podmioty zobowiązane do powołania inspektora ochrony danych (IOD) obowiązek ten zrealizowały już dawno. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo to w praktyce wciąż pojawiają się wątpliwości co do tego, kto bez ryzyka naruszenia RODO może zostać wyznaczony do pełnienia tej funkcji.

Złe oceny przedłużonego lockdownu dla branży gastronomicznej [BADANIE]

Z najnowszego sondażu opinii społecznej wynika, że blisko 70% Polaków źle ocenia ponowne przedłużenie obostrzeń w gastronomii. Do tego niecałe 76% stwierdza, że nie należy bezwzględnie karać właścicieli lokali, które są otwierane mimo zakazu.

FPP: Wybiórcze zwiększanie akcyzy w kryzysie gospodarczym to zła propozycja

Efektywna akcyza wpływa na postawy konsumentów i zmniejszanie szarej strefy. FPP zwraca uwagę, że obecny system akcyzy powinien pozostać nienaruszony – zwłaszcza, że dopiero co (w październiku 2020 roku) wszedł podatek na nowe kategorie wyrobów akcyzowych.

Jest „Licznik Strat Lockdownowych”. Jaką kwotę pokazuje?

W Warszawie pojawiły się ekrany wyświetlające Licznik Strat Lockdownowych. Ile od marca 2020 r. straciła polska gospodarka w wyniku wprowadzenia lockdownu?

Sylwia Pyśkiewicz: Pandemia wymusiła postęp technologiczny firm

Pandemia COVID-19 zmusiła wszystkich do zmiany spojrzenia na świat. Jednym z największych wyzwań biznesu w 2020 roku był przymusowy lockdown. Z dnia na dzień wiele firm musiało zamknąć swoje fizyczne oddziały i oddelegować pracowników do pracy zdalnej. Niewiele z nich było odpowiednio przygotowanych na taką sytuację.

Marta Suchocka: Płynność finansowa to być albo nie być przedsiębiorców [PODCAST]

Przedsiębiorcy coraz dokładniej weryfikują z kim nawiązują współpracę. Głównym powodem jest to, że obawiają się współpracy płynności. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Nowy Start. Dotacje dla przedsiębiorców na ponowne założenie firmy

Dotacje na założenie firmy to cel programu Nowy Start. Sprawdź, jak pozyskać wsparcie dla przedsiębiorców, którzy ponieśli porażkę biznesową i ponownie rozpoczęli działalność gospodarczą.

(G)rywalizacja przepisem na integrację w dobie pandemii?

Pandemia przekreśliła szanse na integrację zespołu. Wspólne oglądanie meczów w ulubionych pubach, a wyjścia na stadion stały się już pre-covidową historią. Czy amatorom oczekiwań na decydującą bramkę, set, czy rundę pozostaje jakaś alternatywa?

Rok 2021 będzie dobrym rokiem dla branży IT

Gartner zapowiada dobry rok dla sektora IT. Według prognoz ekspertów, w 2021 rynek urośnie o 6,2%. Jak rozwinie się rynek? Jak będą postępować procesy automatyzacji?

Centra handlowe mają mniej klientów

Odwiedzalność centrów handlowych w pierwszym tygodniu po zakończeniu trzeciego lockdownu o ok. 20 proc. niższa w porównaniu do pierwszego tygodnia lutego ubiegłego roku.

Opodatkowanie przychodów z reklam to zatrzymanie koła zamachowego gospodarki

Podatek od reklamy to projekt rządowy, który zakłada opodatkowanie przychodów od reklam. Rada Przedsiębiorczości wyraża sprzeciw wobec takiego rozwiązania.

Gotówka cały czas w użyciu. Prawie 69% Polaków uważa, że jest ona potrzeba [BADANIE]

Gotówka w czasach pandemii jest istotnym elementem stabilizacji infrastruktury finansowej państwa. Większość (81%) Polaków deklaruje, że na co dzień nosi ją w swoich portfelach. Czy na co dzień preferujemy korzystanie z gotówki?

Trwa nabór wniosków do "Badań na rynek"

Tylko do 17 lutego można składać wnioski do projektu "Badania na rynek". Kto może ubiegać się o dotację? Ile wsparcia można otrzymać?

Nowa Polityka Przemysłowa - jakie są bariery dla biznesu?

Zakończyły się konsultacje dotyczące propozycji zapisów Białej Księgi Rozwoju Przemysłu. Celem najnowszego badania BCC wśród przedsiębiorców było rozpoznanie obecnych barier, które krępują firmy w kontekście planów wdrożenia tzw. Nowej Polityki Przemysłowej.

Ulgi dla przedsiębiorców i zwolnienie z opłat

Odraczanie terminu płatności czynszu za lokal, dzierżawa na preferencyjnych warunkach, obniżka stawek czynszu za lokale użytkowe - to tylko niektóre z form wsparcia, jakie Rybnik proponuje przedsiębiorcom.

Czy lotnictwo może być ekologiczne? [KOMENTARZ]

Czy lotnictwo może być ekologiczne? Bez zbędnych dywagacji — tak, może, ale potrzeba na to chęci, czasu, kapitału i świata bez covidu (niekoniecznie w tej kolejności).

Pierwsze informacje o przyszłych bankrutach pojawiają się w KRD

Druga połowa 2020 r. przyniosła upadłość 210 firm. 63 proc. z nich było notowanych w KRD. W przypadku połowy upadłych firm bankructwo widać było na horyzoncie już pół roku wcześniej.

Platformy e-commerce przejmują rynek handlu [RAPORT]

Jak podają analitycy PwC: rynek e-commerce w Polsce w ciągu pięciu lat osiągnie wartość 162 mld zł, co oznacza średnioroczny wzrost o 12%. Które sektory rosną najszybciej? Co z tradycyjnym modelem zakupów?

Można składać wnioski o kredyty preferencyjne dla rolników

ARiMR udostępniła współpracującym bankom na 2021 r. limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do kredytów preferencyjnych. Sprawdź, kto może złożyć wniosek, jakie są warunki otrzymania kredytu?

Podatek od reklamy - kto go zapłaci?

Planowany podatek od reklam inaczej nazywany jest składką solidarnościową. Kogo obejmie nowy podatek od reklam? W jaki sposób będzie naliczana opłata? Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Nowa danina - czy reklamy znikną z naszej rzeczywistości?

Składka reklamowa od reklamy w Internecie oraz mediach tradycyjnych to rozwiązanie, które znalazło się w projekcie „Ustawy o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów”. Co może oznaczać w praktyce?

Jaka jest kondycja rynku PR w czasie pandemii? [BADANIE]

PR-owcy z SAPR są przekonani, że zapotrzebowanie na usługi PR w związku COVID-19 wzrośnie. Widocznym trendem jest także wysokie zadowolenie z pracy zdalnej, która powinna zagościć na dłużej w systemach organizacji pracy firm PR.

Jak planować logistykę i zakupy w firmie podczas pandemii?

Szczególnym wyzwaniem są kwestie logistyczne, z jakimi mierzą się przedsiębiorstwa. Jak planować zakupy i ustalać korzystne warunki handlowe? Jaki horyzont czasowy mieć na uwadze? Jak nadzorować stany magazynowe? Jak wybierać dostawców lub organizować sprawy związane z transportem?

Dlaczego małe firmy nie radzą sobie z windykacją kontrahentów?

Skuteczna windykacja indykacja to być albo nie być dla małej firmy. W pandemii zatory płatnicze przybrały na sile, a przedsiębiorcy nie radzą sobie z samodzielnym odzyskiwaniem należności.

Kredyty frankowe. Czy ugody banków są korzystne?

Banki coraz częściej proponują zmiany warunków umowy kredytu, nie oznacza to jednak, że są one korzystne dla frankowiczów. O czym należy pamiętać podpisując ugodę z bankiem?

Prawie 60% pracowników chce, aby praca zdalna została [BADANIE]

Przestawienie się na pracę zdalną w związku z pandemią, było dla wielu osób łatwe lub bardzo łatwe. Nad Wisłą dużą rolę w dostosowaniu się do nowych realiów odegrało zaufanie współpracowników.

ZUS: porady dla firm dotyczące wsparcia z tarczy antykryzysowej 7.0 [AUDIO]

ZUS organizuje w lutym serię porad telefonicznych dla przedsiębiorców. Tematy to pomoc przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej oraz świadczenia pieniężne związane z COVID.

Jest nowa ustawa o hodowli zwierząt. Sprawdź, co się zmieniło

Od 23 stycznia 2021 r. w jednej ustawie zostały uregulowane sprawy prowadzenia hodowli wszystkich gatunków zwierząt zaliczanych w Polsce do gospodarskich.

Rynek pracy: W tym roku firmy intensywnie będą rekrutować osoby, które ograniczą im straty

Pandemia zmienia rynek pracy. Firmy zaczynają szukać specjalistów od poprawy płynności finansowej. Kto może liczyć na dobrą pracę? Jakie branże będą się rozwijać?

KIG: Badanie przeciw badaniu

Za kilka tygodni minie rok, odkąd borykamy się z pandemią koronawirusa. Nastroje przedsiębiorców są coraz gorsze a w przypadku niektórych branż wręcz buntownicze. Trudno się dziwić frustracji biznesu. Szczególnie wtedy, gdy okazuje się, że decyzje o zamykaniu całych branż podejmowane są przez rząd w oparciu o jeden artykuł w amerykańskim czasopiśmie.

Jak bezpiecznie inwestować w niepewnych czasach?

W ubiegłym roku wiele inwestycji przestało przynosić zyski lub straciło na bezpieczeństwie transakcji. Eksperci wskazują, że sposobem na zminimalizowanie ryzyka jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.

Można zgłaszać się do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych

Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych działa od 1 lutego 2021 r. Czym jest rejestr? Kto może się do niego zgłosić? Jakie dokumenty należy wypełnić?

REKLAMA