Uwaga przedsiębiorcy! Ruszają szczepienia w firmach - warunki, terminy
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w Narodowym Programie Szczepień
W kwietniu, zgodnie z harmonogramami przekazanymi przez producentów, do Polski przyjedzie ponad 5 milionów szczepionek przeciw COVID-19 - poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Deklaracje koncernów farmaceutycznych mówią jednak nawet o możliwej dostawie 7 mln szczepionek - dodał.
REKLAMA
Nowe punkty szczepień
Według zapowiedzi rządu nowy plan przewiduje wykonanie 20 mln szczepień do końca II kwartału oraz zaszczepienie wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia.
Jak zapowiedział minister Dworczyk, w II kwartale uruchomione zostaną nowe punkty szczepień m.in. w aptekach, placówkach POZ i zakładach pracy oraz w punkach drive thru. Szczepić będą mogli też pielęgniarki i ratownicy medyczni.
- Najwięcej masowych szczepień wykonywanych będzie w szpitalach tymczasowych; w każdym powiecie, obok tradycyjnych szpitali będzie istniał jeden punkt szczepień prowadzony przez samorząd - podkreślił Dworczyk.
Zapisy dla kolejnych roczników
Od 12 kwietnia ruszą zapisy rocznika 1962; w kolejnych dniach kolejne roczniki. W maju prawdopodobne jest otwarcie zapisów na szczepienia dla wszystkich chętnych.
Podstawą do kwalifikacji na szczepienie przez wyżej wymienione kadry medyczne ma być kwestionariusz wstępnego wywiadu lub - w przypadku ewentualnych wątpliwości - konsultacja lekarska.
W kwietniu codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:
- 12 kwietnia – rocznik 1962,
- 13 kwietnia – rocznik 1963,
- 14 kwietnia – rocznik 1964,
- 15 kwietnia – rocznik 1965,
- 16 kwietnia – rocznik 1966,
- 17 kwietnia – rocznik 1967,
- 19 kwietnia – rocznik 1968,
- 20 kwietnia – rocznik 1969,
- 21 kwietnia – rocznik 1970,
- 22 kwietnia – rocznik 1971,
- 23 kwietnia – rocznik 1972.
Kto będzie mógł szczepić?
Szef KPRM wskazał, że po zmianach kwalifikację do szczepień będzie mógł przeprowadzić:
- lekarz,
- stomatolog,
- felczer,
- pielęgniarka,
- położna,
- ratownik medyczny,
- diagnosta laboratoryjny,
- farmaceuta,
- student ostatniego roku studiów medycznych.
Szczepienia w firmach - jakie warunki należy spełnić?
W drugim kwartale uruchomione zostaną szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy, w których będzie minimum 500 chętnych pracowników.
- Jeśli pracodawca, który ma min. 500 chętnych pracowników do zaszczepienia i zorganizuje sobie zespół szczepienny i właściwe zabezpieczenia, otrzyma szczepionki - zapowiedział minister.
Pracodawca, aby zaszczepić chętnych pracowników powinien:
- podpisać z pracownikiem umowę dotyczącą szczepienia
- zabezpieczyć miejsce do szczepienia na terenie firmy
- zorganizować zespół szczepienny
- złożyć zamówienie na szczepionki do Agencji Rezerw Materiałowych
Obecnie taką możliwość będą miały firmy, w których będzie min. 500 chętnych pracowników. Nie wykluczone jest, że w przyszłości taka możliwość otrzymają również mniejsze firmy.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.