REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola dewizowa w Rosji - zmiany od lutego 2021 r.

Valeria Jeleńska
specjalistka z zakresu prawa korporacyjnego, prawa pracy, prawa migracyjnego (prawo polskie, rosyjskie, białoruskie)
JP Business Law Firm
obsługa prawna biznesu
Kontrola dewizowa w Rosji - zmiany od lutego 2021 r.
Kontrola dewizowa w Rosji - zmiany od lutego 2021 r.

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola dewizowa w Rosji - zmiany od lutego 2021 r. łagodzą wymagania. Jest szansa na zwiększenie wymiany handlowej z Polską.

Kontrola dewizowa w Rosji na nowych zasadach

Pod koniec lutego zostały złagodzone wymogi kontroli dewizowej dla rosyjskich eksporterów, co w znacznym stopniu zmniejsza obciążenia administracyjne firm i zwiększa dostęp do ubezpieczeń eksportowych. Według ekspertów JP Business Law kolejne etapy liberalizacji kontroli dewizowej w Rosji rokują na zwiększenie wymiany handlowej m.in. z krajami sąsiednimi takimi jak Polska, z uwagi na podwyższenie atrakcyjności ubezpieczeń kontraktów eksportowych.

REKLAMA

Wymiana handlowa z Polską

„Postępująca liberalizacja w zakresie kontroli dewizowej to spora szansa na poprawienie parametrów wymiany handlowej Rosji z krajami sąsiedzkimi. Przede wszystkim wprowadzone rozwiązania zapewniają rosyjskim eksporterom skuteczny instrument zabezpieczający przed ryzykiem niewywiązania się z umowy handlu zagranicznego. Znacznie zwiększa to komfort w przypadku kontroli dewizowej, co w krótkim czasie może się przełożyć na zauważalne zwiększenie obrotów i dynamiki wymiany handlowej. W naturalny sposób może na tym skorzystać polski rynek” - wyjaśnia Valeria Jelenska, Prezes Zarządu w JP Business Law Firm.

Jakie zmiany?

REKLAMA

Otrzymanie wypłat z ubezpieczenia w walucie obcej lub walucie Federacji Rosyjskiej od ubezpieczycieli będących rezydentami będzie uważane za spełnienie przez eksporterów obowiązku repatriacji (tj. dokonania przez kontrahenta zagranicznego warunku zapłaty za dostarczony towar) środków pieniężnych w walucie obcej. Obowiązek repatriacji zostanie również uznany za spełniony, jeżeli upoważniony bank rosyjski zapłaci eksporterowi środki z tytułu ubezpieczenia transakcji handlu zagranicznego.

Ponadto lista dozwolonych transakcji dewizowych między rezydentami obejmuje teraz opłacanie składek ubezpieczeniowych i wypłatę odszkodowań z tytułu ubezpieczenia. A lista dokumentów, jakie rosyjscy eksporterzy mogą przedłożyć, aby uzasadnić uszczuplenie przychodów dewizowych, zawiera dokumenty związane z ustaleniem faktu uszkodzenia towarów i uregulowania płatności za nie.

Dzięki nowym rozwiązaniom obecnie nie tylko Rosyjska Agencja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Inwestycji (EXIAR) będzie mogła ubezpieczyć ryzyko niewywiązania się ze zobowiązań wynikających z kontraktów w handlu zagranicznym, ale także każda rosyjska firma ubezpieczeniowa. Wyjątek od tej reguły będą stanowiły organizacje, które zostaną umieszczone na specjalnej liście Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej. Podstawą dla tego będzie między innymi działalność firmy posiadającej licencję na dobrowolne ubezpieczenie mienia na okres krótszy niż rok, a także występowanie dwóch lub więcej naruszeń w ciągu roku, za które firma poniosła odpowiedzialność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA