REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Działalność nieewidencjonowana

Działalność nieewidencjonowana, czyli jak prowadzić biznes „na próbę” albo jako dodatkowe źródło dochodu. Sprawdź jakie warunki trzeba spełnić, żeby taką działalność prowadzić oraz jakie są jej zalety i wady!

Fulfillment. Allegro uruchamia nową komercyjną usługę

Allegro uruchamia komercyjnie usługę fulfillment, która polega na przechowywaniu towarów oraz pakowaniu i nadawaniu przesyłek, a także obsłudze zwrotów - podała spółka w komunikacie prasowym. We wrześniu 2021 roku Allegro rozpoczęło pilotaż fulfillmentu dla około 30 firm.

Ceny w hotelach. Hotelarze zapowiadają wzrost cen z powodu wyższych kosztów działalności

Ceny w hotelach. W związku ze wzrostem kosztów działalności, w tym mediów, podatków i wynagrodzeń, hotele w tym roku zamierzają podnieść ceny za swoje usługi - wynika z informacji Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Grudzień 2021 r. był słabszy dla branży niż listopad - dodała.

Dofinansowanie przewozów autobusowych

Dofinansowanie przewozów autobusowych. Notujemy dalszy wzrost zainteresowania dofinansowaniem przewozów autobusowych z państwowego funduszu, do połowy stycznia br. prawie 5 tys. linii uzyskało wsparcie - podał we wtorek w Sejmie wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Zapowiedział zmiany w sposobie rozliczania niewykorzystanego limitu.

REKLAMA

Polski Ład. Jakie zmiany czekają sklepy internetowe?

Polski Ład w e-commerce. Polski Ład to szereg zmian, które dotyczą każdego z przedsiębiorców. Są one skomplikowane i często niejednoznaczne. Które z nowych przepisów odnoszą się do e-commerce? Czy wszystkie sprawią, że właściciele firm będą tracić?

Rok 2022 kluczowy dla energetyki - bez szybkich zmian transformacja nie będzie możliwa

Ogromny wzrost cen prądu wzbudził obawy wśród konsumentów oraz firm. Niestety, szybkiego powrotu do taniej energii prawdopodobnie nie będzie. Jak wskazują eksperci, najpierw potrzebna jest głęboka reforma systemu energetycznego w kierunku inteligentnych i rozproszonych mikrosieci. Przyjmowane dotąd rezolucje były zbyt słabe, aby zainicjować potrzebne zmiany. W 2022 roku potrzebne będzie znaczne przyspieszenie regulacji, zarówno na poziomie unijnym, jak i regionalnym.

Rekrutacja pracowników - ponad połowa amerykańskich firm w Polsce planuje zwiększyć zatrudnienie [BADANIE]

Ponad połowa amerykańskich firm w Polsce, które wzięły udział w badaniu Amerykańskiej Izby Handlowej planuje w tym roku zwiększyć zatrudnienie. A co z płacami dla obecnie pracujących pracowników?

Adam Mariański: Polski Ład niszczy polską przedsiębiorczość [PODCAST]

Czym powinni kierować się przedsiębiorcy, którzy muszą wybrać formę opodatkowania do 20 lutego 2022? Kiedy rzeczywistość podatkowa się unormuje?

REKLAMA

Marketing usług. Jak reklamować usługi?

Marketing usług. Usługi – tuż obok przemysłu i rolnictwa – stanowią jeden z głównych filarów polskiej gospodarki. W tym sektorze pracuje blisko 60 proc. Polaków . Nie dziwi fakt, że marketing usług odgrywa ogromną rolę. Obecnie polska gospodarka wchodzi w fazę ożywienia, a szacuje się, że usługi będą się rozwijać. To efekt zakończenia lockdown’ów. Z jakich narzędzi będą korzystać marketerzy, aby sprzedać to, czego nie można dotknąć?

Rafał Piskorski: Leasing – co zmieni się w 2022 roku? [PODCAST]

Jakie zmiany w leasingu wprowadza Polski Ład? Czego możemy spodziewać się po tym sektorze w roku 2022? Kto może skorzystać z programu "Mój elektryk"?

Zgłoszenie działalności w KRS a prawo do zaliczenia wydatków w kosztach

Zgłoszenie działalności gospodarczej w KRS a faktyczna działalność. Co z prawem do zaliczenia wydatków w kosztach?

Brak pracowników w Niemczech

Brak pracowników w Niemczech. Nowa niemiecka koalicja rządząca chce zachęcić 400 tys. wykwalifikowanych pracowników z zagranicy do pracy w RFN. W ten sposób chcą zaradzić brakowi równowagi demograficznej i niedoborowi pracowników w kluczowych branżach - podaje w piątek agencja Reutera. Bo jak mówią politycy, ten niedobór "spowalnia gospodarkę".

Produkcja przemysłowa w grudniu istotnie powyżej mediany rynkowych prognoz

Dynamika produkcji przemysłowej wzrosła w grudniu z 15,2 do 16,7 proc., czyli istotnie powyżej mediany rynkowych prognoz 13 proc. - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego odnosząc się do danych GUS. Ich zdaniem wysoka aktywność ekonomiczna zachęca firmy do inwestowania.

Praca zdalna zwiększa możliwość cyberataku. Cyberbezpieczeństwo firm w czasie pandemii

Wejście w tryb pracy zdalnej zwiększyło popularność cyberataków – a na to zdecydowana większość polskich firm nie jest przygotowana. Po wybuchu pandemii jedynie 25 proc. firm zwiększyło wydatki na poprawę zabezpieczeń przed cyberatakami. Zaniedbania w tej kwestii mogą być fatalne w skutkach, a problem jest tym poważniejszy, że ataki w sieci z każdym miesiącu rosną w siłę. Ponad połowa (55 proc.) firm w Polsce ocenia, że pandemia przyczyniła się do ryzyka wzrostu cyberataków. Aż 64 proc. firm odnotowało co najmniej jeden taki incydent. Niestety tylko 25 proc. firm zwiększyło wydatki na poprawę bezpieczeństwa w sieci.

Jednoosobowa działalność gospodarcza - jak założyć?

Jednoosobowa działalność gospodarcza - oto 5 kroków, jak założyć ją w Polsce zgodnie z przepisami prawa.

Zbliża się termin składania informacji PIT-11

PIT-11. Pracodawcy już wkrótce muszą złożyć informację PIT-11 za 2021 rok do urzędu skarbowego. Termin składania dokumentu upływa z końcem stycznia. Z kolei termin przekazania deklaracji pracownikom upływa z końcem lutego.

Witold Modzelewski: Polski Ład to odejście od paradygmatu Balcerowicza [PODCAST]

Jakie najistotniejsze zmiany podatkowe wprowadza Polski Ład? Czym kierowano się przygotowując projekt?

Pracodawcy z sektora usług biznesowych spodziewają się problemów z rekrutacją [BADANIE]

Sektor usług biznesowych dynamicznie rozwija się w Polsce. Prognozowany wzrost zatrudnienia w branży w 2022 r. ma wynieść ok. 6,1 proc. W związku z tym aż 65 proc. pracodawców z tego sektora spodziewa się problemów z rekrutacją nowych pracowników.

Człowiek i technologia - HR przebudzenie mocy

Firmy, które inwestują w doświadczenia swoich pracowników, rozwój kompetencji cyfrowych, zwykle osiągają lepsze wyniki niż konkurenci. Jakie są wyzwania HR w 2022 roku?

Czyste Powietrze. Dopłaty do kredytów

Od 19 stycznia 2022 r. w wybranych Bankach Spółdzielczych zrzeszenia SGB można ubiegać się o ekologiczne kredyty antysmogowe z dotacją z rządowego programu „Czyste Powietrze”. czyste powietrze.

Gospodarstwa opiekuńcze

Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych (GROWiD) to łączenie rolnictwa i pomocy społecznej.

Polski Ład. Firma bez składek ZUS i daniny solidarnościowej - czy to możliwe?

Polski Ład. Działalność w formie jednoosobowej spółki komandytowo-akcyjnej to w warunkach Polskiego Ładu ciekawe rozwiązanie. Brak oskładkowania ZUS, w tym składką zdrowotną, jak i nieobarczenie daniną solidarnościową to korzyści przemawiające za funkcjonowaniem firmy w tej strukturze.

Podatki 2022 - skutki dla przedsiębiorców

Podatki 2022 - jakie skutki dla przedsiębiorców oznacza wprowadzenie Polskiego Ładu? Jaka jest konsekwencja wprowadzenia podatku minimalnego?

Pandemia coraz bardziej utrudnia firmom funkcjonowanie w sposób etyczny

Rekordowo wysoka liczba respondentów - 98% w Polsce i 97% na świecie uważa, że uczciwość jest ważna w ich firmie. Równolegle, 63% ankietowanych w Polsce i 55% na poziomie globalnym uważa, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy standardy etyczne pogorszyły się lub pozostają na obecnym poziomie, wynika ze Światowego Badania Uczciwości w Biznesie 2022, przeprowadzonego przez EY.

Składka zdrowotna w górę. Jak zmieniają się obciążenia dla firm?

Pomimo systemu podatkowego uznawanego pod kątem skomplikowania za 10. na świecie i 2. w Europie, w Polsce przybywa jednoosobowych działalności gospodarczych. Ich liczba przekroczyła już 2,6 mln. 1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy podatkowe Polskiego Ładu, które na pewno nie ułatwiają przedsiębiorcom życia. W związku z nimi niemal co trzeci przedsiębiorca deklarował, że będzie chciał zmienić formę opodatkowania.

Odpowiedzialność za weryfikację szczepień spadnie na przedsiębiorców?

Odpowiedzialność za weryfikację szczepień spadnie na przedsiębiorców - uważa dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki komentując pozytywną ocenę rządu wobec poselskiego projektu ustawy dot. kontroli nad ryzykiem wystąpienia Covid-19 w zakładzie pracy.

Ewa Polkowska: Trwa degeneracja procesu legislacyjnego w Polsce [PODCAST]

Dlaczego krytycy regulacji prawnych, związanych z pandemią, mówią dziś o "patolegislacji"? Jak proces legislacyjny wpływa na życie obywateli?

Wychwytywanie CO2 z powietrza. Czy technologia CDR zmieni metody walki z ociepleniem klimatu?

Amerykanie stawiają właśnie na technologię wysysania dwutlenku węgla z atmosfery. Wyobraź sobie miliony urządzeń wielkości autobusu rozsianych wzdłuż linii brzegowych i ustawionych na otwartych przestrzeniach przemysłowych, zasilanych ogromnymi ilościami energii odnawialnej, które wysysają dwutlenek węgla z powietrza. Okazuje się to coraz bardziej realne za sprawą innowacyjnych technologii. W ub.r. biznesmen Elon Musk przekazał 100 mln dol. na nagrodę za najlepszą technologię wychwytywania dwutlenku węgla - CDR. Co, więcej pozyskiwany dwutlenek węgla można magazynować w różnych produktach np. betonie.

Ulga podatkowa dla frankowiczów. Zaniechanie poboru podatku na kolejny rok

Ulga podatkowa dla frankowiczów. Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia, przedłużającego o kolejny rok zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem hipotecznym – poinformowało MF w poniedziałek.

UOKiK nałożył ponad 44 mln zł kary na Santander Consumer Bank

UOKiK nałożył 44,2 mln zł kary na Santander Consumer Bank. Urząd zakwestionował praktyki związane z udzielaniem kredytów konsumenckich.

Net-billing - nowy system rozliczania prosumentów

Net-billing - nowy system rozliczania prosumentów. 1 kwietnia 2022 r. wchodzi w życie nowe rozwiązanie polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli tzw. net-billing. Dotyczy ono wyłącznie prosumentów, którzy znajdą się w systemie od 1 kwietnia br.

Zarządzanie firmą. Pięta achillesowa polskich przedsiębiorców

Zarządzanie firmą to pięta achillesowa polskich przedsiębiorców. – Polscy przedsiębiorcy nie wiedzą, w jaki sposób fachowo zarządzać, i nie myślą w kategoriach „think big” – mówi dr Mateusz Grzesiak, psycholog, konsultant i wykładowca. Jak ocenia, to właśnie jeden z powodów, dla których sektor MŚP jest w Polsce tak rozdrobniony, a rodzime firmy stosunkowo rzadko myślą o ekspansji. Wśród często popełnianych przez nie błędów są również te dotyczące zarządzania pracownikami, w tym m.in. brak strategii employer brandingu. Aby je wyeliminować i osiągnąć sukces, polscy przedsiębiorcy i właściciele firm powinni przede wszystkim zacząć podnosić swoje kompetencje dotyczące zarządzania i marketingu za pomocą nowoczesnych narzędzi.

VAT w rolnictwie: czasowa obniżka stawek podatku

Czasowa obniżka stawek podatku VAT. Uchwalona przez Sejm i skierowana do prac Senatu RP ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.: na żywność objętą obecnie stawką podatku VAT 5% – do stawki 0%; na paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG – ze stawki 23% do stawki 8%; na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz niektóre podłoża do upraw) – ze stawki 8% do stawki 0%; na gaz ziemny – do stawki 0%,; na energię elektryczną i energię cieplną – do stawki 5%.

Teresa Nowicka: Polski Ład – kto może skorzystać z ulg podatkowych? [PODCAST]

Jakie zmiany, dotyczące ulg podatkowych dla przedsiębiorców, wprowadza Polski Ład? Przy zakupie jakich maszyn można skorzystać z ulgi na robotyzację? Jak przepisy podatkowe definiują "innowacyjnego pracownika"?

Program wsparcia krajowego przemysłu przy współpracy z energetyką jądrową zatwierdzony przez MKiŚ

Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dotychczasowe analizy wskazują, że krajowy przemysł będzie mógł uczestniczyć w wielu obszarach projektu jądrowego – zarówno w obszarze infrastruktury towarzyszącej, maszynowni oraz przy produkcji lub montażu pewnych komponentów części jądrowej.

Ostrzeżenia KNF – nowy podmiot na liście

Komisja Nadzoru Finansowego w czwartek wpisała Good Investments LTD, BSSIP LTD na listę ostrzeżeń publicznych.

Goldman Sachs podnosi prognozę cen miedzi, cynku i aluminium

Ekonomiści Goldman Sachs podnieśli 12-miesięczne prognozy dla aluminium do 3.500 USD/t, dla miedzi do 12.000 USD/t oraz dla cynku do 4.000 USD/t - podano w komunikacie.

Przemysł: koniunktura pogorszyła się, przewidywania pesymistyczne

W grudniu koniunktura w przemyśle przetwórczym pogorszyła się - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w najbliższych miesiącach są pesymistyczne.

Polski Ład a zmiana formy opodatkowania

Polski Ład - zmiana formy opodatkowania. Coraz mniej czasu pozostało tym przedsiębiorcom, którzy chcieliby dokonać zmiany w sposobie rozliczania się z fiskusem. Do kiedy możliwa jest zmiana formy opodatkowania?

Polski Ład - przepisy o ukrytej dywidendzie

Polski Ład wprowadza pojęcie „ukrytej dywidendy” i regulacje mające na celu zapobieganie ich wypłacaniu. Nowe przepisy mogą dotknąć podmioty, które dotychczas rozliczały się z udziałowcem w inny sposób niż wypłata dywidendy, w tym w szczególności w oparciu o system prowizyjny zależny od zysku. Co istotne, w wyniku konsultacji społecznych odroczono wejście w życie nowych przepisów do 1 stycznia 2023 r.

Teresa Nowicka: Polski Ład – czy opłaca się przejść na ryczałt? [PODCAST]

Polski Ład a ryczałt. Dlaczego zainteresowanie ryczałtem wśród podatników wzrosło? Jakie zmiany dotyczące ryczałtu wprowadza Polski Ład?

Dobrostan zwierząt. Konsultacje do 21 stycznia

Tylko do 21 stycznia br. potrwają konsultacje publiczne ws. dobrostanu zwierząt - przypomniana ministerstwo rolnictwa. Konsultacje związane są z przeglądem prawodawstwa Unii Europejskiej w tym zakresie.

Rolnictwo ekologiczne bez mechanizmu degresywności dopłat

Rezygnację ze stosowania mechanizmu degresywności płatności ekologicznych od 2022 r. - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił do prac rządowych. Oznacza to, że gospodarstwa powyżej 50 ha nie będą miały zmniejszonej dopłaty bezpośredniej.

Polski Ład - liczne wątpliwości przedsiębiorców

Polski Ład to liczne wątpliwości przedsiębiorców. Kancelarie podatkowe i firmy prowadzące kadry i księgowość nie radzą sobie z bieżącymi zmianami wynikającymi z Polskiego Ładu. Północna Izba Gospodarcza apeluje do rządu o wycofanie się z Polskiego Ładu w 2022 roku.

KNF nałożyła 4,3 mln zł kar na ING Bank Śląski

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła w sumie 4,3 mln zł kar finansowych na ING Bank Śląski za nieprawidłowości w realizowaniu funkcji depozytariusza - przekazała we wtorek Komisja Nadzoru Finansowego.

Pomysł na biznes. Dlaczego marki oparte na pasji zyskują coraz więcej klientów?

Pomysł na biznes czyli jak posiadanie pasji czyni nasze życie bardziej wartościowym. To dobry sposób na relaks, ale i … na biznes! Marki zrodzone z pasji zyskują na popularności zarówno w Polsce, jak i na świecie. A w momencie, w którym aż 71% konsumentów jest zmęczonych tym, że marki robią co innego, niż mówią, wygrają ci, którzy są autentyczni. Jaki jest ich sekret? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Branża eventowa. Podsumowanie roku 2021/trendy na 2022

Rok 2020 był w branży eventowej rokiem online’u, ponieważ nie było innych możliwości. W roku 2021, mimo pojawienia się szczepionek i częściowego powrotu do trybu stacjonarnego, nadal chętniej wybieraliśmy online, bo okazało się, że wcale nie jest to przykra konieczność. Wręcz przeciwnie - odkryliśmy, że wirtualne eventy otwierają zupełnie nowe drogi: pozwalają redukować koszty związane z logistyką i organizacją, dają większą szansę małym przedsiębiorstwom na wybicie się ze swoją marką, produktem lub usługą, są bardziej przyjazne dla środowiska.

Kartele dealerów ciężarówek DAF – UOKiK wykrył zmowę i nałożył wysokie kary

Ukarane zostały zarówno spółki, jak i kadra zarządzająca. W jaki sposób działały kartele?

Terminy poboru zaliczek na PIT. Rozporządzenie wydane z naruszeniem prawa?

Terminy poboru zaliczek na PIT. Rozporządzenie Ministra Finansów ws. przedłużenia terminów poboru zaliczek na PIT wydane zostało z rażącym naruszeniem porządku konstytucyjnego - ocenia Krajowa Rada Doradców Podatkowych. Według niej dla niektórych płatników zmiana, w odniesieniu do bieżących wypłat, będzie niewykonalna.

PKP Cargo uruchomi sieć drogowych połączeń drobnicowych

PKP Cargo Connect - spółka należąca do Grupy PKP Cargo, uruchomi w styczniu sieć własnych połączeń drogowych drobnicowych na linii Bałtyk-Bałkany - poinformowała kolejowa spółka w poniedziałkowym komunikacie.

REKLAMA