Najnowszy projekt konkluzji szczytu UE mówi o nałożeniu sankcji na ropę z Rosji z wyłączeniem rurociągów
REKLAMA
REKLAMA
Węgry hamulcowym embarga na ropę
Szczyt UE rozpocznie się w poniedziałek po południu. Obecnie w Brukseli trwają negocjacje ambasadorów państw członkowskich Wspólnoty, których celem jest znalezienie porozumienia „27-ki” w sprawie szóstego pakietu sankcji. Ze źródeł PAP wynika, że jeszcze w niedzielę blokowały go Węgry wskazując na to, że są państwem śródlądowym i embargo na ropę będzie zagrożeniem dla ich bezpieczeństwa.
REKLAMA
W najnowszym projekcie konkluzji Rada Europejska wzywa do niezwłocznego sfinalizowania i przyjęcia szóstego pakietu, „zapewniając uczciwą konkurencję i równe warunki działania na jednolitym rynku UE oraz solidarność między państwami członkowskimi w przypadku nagłych przerw w dostawach”.
UE proponuje Węgrom okres przejściowy
Przywódcy unijni mają też wezwać do jak najszybszego zajęcia się kwestią tymczasowego wyjątku od sankcji dla ropy naftowej dostarczanej rurociągami.
Unijni liderzy mają zobowiązać się do nasilenia presji na Rosję i Białoruś i wezwać wszystkie kraje do dostosowania się do sankcji UE. "Należy powstrzymać wszelkie próby obejścia sankcji lub pomocy Rosji w inny sposób" - czytamy w projekcie.
Rada Europejska broni Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową
REKLAMA
Rada Europejska ma wezwać Rosję do natychmiastowego zaprzestania masowych ataków na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną oraz do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania wszystkich swoich oddziałów i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.
"Okrucieństwa popełniane przez siły rosyjskie, cierpienia i zniszczenia są niewypowiedziane. Rada Europejska wzywa Rosję do umożliwienia natychmiastowego dostępu pomocy humanitarnej i bezpiecznego wyjścia wszystkich zainteresowanych cywilów. Rada Europejska oczekuje pełnego przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym Konwencji Genewskiej dotyczącej traktowania jeńców wojennych. Wzywa również Rosję do natychmiastowego umożliwienia bezpiecznego powrotu ukraińskich osób przymusowo wywiezionych do Rosji" - czytamy w projekcie.
Przywódcy na szczycie mają wyrazić uznanie dla wszystkich osób, które pomagają w gromadzeniu dowodów i prowadzeniu dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych i innych najpoważniejszych przestępstw, oraz poprą intensywną pracę w tym zakresie prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego.
"Unia Europejska i jej państwa członkowskie zapewniły ochronę milionom uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie i nadal są zaangażowane w przyjmowanie ich i zapewnianie im bezpieczeństwa, w tym poprzez pomoc sąsiednim krajom. Rada Europejska wzywa Komisję do przedstawienia nowych inicjatyw wspierających te wysiłki w ramach wieloletnich ram finansowych" - czytamy w projekcie.
UE deklaruje odbudowę Ukrainy po wojnie
Projekt zawiera też zapisy dotyczące przyszłej odbudowy Ukrainy. "Unia Europejska i jej państwa członkowskie są przygotowane do odegrania w tym zakresie głównej roli. Dlatego należy rozważyć platformę odbudowy Ukrainy. Powinna skupiać rząd Ukrainy, Unię Europejską i jej państwa członkowskie, Europejski Bank Inwestycyjny, a także partnerów międzynarodowych, instytucje i organizacje finansujące oraz zainteresowane strony. Wsparcie UE dla odbudowy będzie powiązane z wdrażaniem reform zgodnych z jej europejską ścieżką. Rada Europejska zwraca się do Komisji o przedstawienie propozycji na tej podstawie" - czytamy w dokumencie.
Jeden z zapisów projektu mówi też, ze Unia Europejska pozostaje zaangażowana w dalsze wzmacnianie zdolności Ukrainy do obrony jej integralności terytorialnej i suwerenności.
Rada Europejska ma też "odnotować" przygotowanie opinii Komisji w sprawie wniosku Ukrainy oraz Mołdawii i Gruzji o członkostwo w UE i zapowiedzieć, że powróci do tej kwestii na swoim czerwcowym posiedzeniu. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA