REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Europy 2022: zainspiruj się przeszłością, by stawiać czoła wyzwaniom współczesności

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
9 maja, Dzień Europy
9 maja, Dzień Europy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

9 maja, Dzień Europy, powinien być okazją do świętowania pokoju i jedności, ponieważ upamiętnia rocznicę Deklaracji Schumana, ustanowionej w celu zacieśnienia współpracy krajów europejskich – współpraca ta miała być środkiem, który posłuży uniknięciu wojny. Z tego względu tym bardziej przejmujące jest to, że Dzień Europy 2022 został przyćmiony przez zastraszającą wojnę w Ukrainie, która wiąże się z ogromnym ludzkim cierpieniem i destabilizuje nadszarpniętą pandemią koronawirusa gospodarkę w całej Europie.

9 maja, Dzień Europy

REKLAMA

Izby handlowe i przemysłowe były istotnymi interesariuszami w rozwoju gospodarczym Europy od II wojny światowej. Równolegle Eurochambres aktywnie uczestniczyło w procesie integracji europejskiej, który rozwinął się od współpracy sektorowej między sześcioma krajami do skomplikowanej unii politycznej
i gospodarczej zbudowanej na największym jednolitym rynku świata i obejmującej 27 państw członkowskich. Są to osiągnięcia, z których Europejczycy mogą być dumni i które izby bardzo cenią.

REKLAMA

Powinniśmy inspirować się korzeniami Europy, kiedy szukamy rozwiązań dzisiejszych wyzwań. Integracja europejska rozpoczęła się od połączenia produkcji węgla i stali; w 2022 r., gdy walczymy o łagodzenie gwałtownych wzrostów cen energii, jednocześnie dążąc do neutralności klimatycznej, zjednoczmy się po raz kolejny, aby opracować skoordynowaną europejską strategię energetyczną. Z perspektywy biznesowej, strategiczne i zbiorowe gromadzenie rezerw energii ma sens i umożliwiłoby UE odgrywanie proaktywnej roli w globalnym przejściu na energię odnawialną.

Tak naprawdę nie musimy sięgać wstecz, aż do lat pięćdziesiątych, aby znaleźć precedens. Unia Europejska niedawno udowodniła swoją zdolność do zbiorowych zamówień, w kontekście skomplikowanego i realizowanego pod ogromną presją, procesu zakupu szczepionek i sprzętu medycznego przeciwko Covid-19. Oprzyjmy się na tym, szukając rozwiązań poważnego wyzwania energetycznego.

Dzień Europy jest chwilą, w której powinniśmy zastanowić się zarówno nad naszymi mocnymi stronami, jak i słabościami; nad możliwościami i ryzykami.

REKLAMA

To nie może być tylko introspekcja. Przez dziesięciolecia UE stała się jedną z najbardziej otwartych gospodarek oraz zdecydowanym zwolennikiem wielostronnego systemu handlowego opartego na konkretnych zasadach. Zasady te muszą nas prowadzić szczególnie teraz, gdy staramy się ożywić gospodarkę, pomimo niszczącego wpływu pandemii i wojny w Ukrainie, gdy zajmujemy się globalnymi problemami, takimi jak zmiany klimatyczne, i gdy staramy się być przygotowani na potencjalne nowe kryzysy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

9 maja 2022 r. Europa jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Kiedy zbliżamy się do połowy unijnej agendy strategicznej na lata 2019-2024, konieczne jest, aby Komisja Europejska i współprawodawcy mieli pełną świadomość trudnych warunków biznesowych w Europie. Takie jest ostatnie przesłanie Eurochambres do przewodniczących: von der Leyen, Metsoli i Michela. Sieć izb będzie nadal współpracować z decydentami na szczeblu unijnym i krajowym, aby propagować rozwiązania, które ożywią gospodarkę i zwiększą konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw.UE potrzebuje zdrowej i dobrze prosperującej społeczności biznesowej, tak jak przedsiębiorstwa potrzebują zdrowej i dobrze prosperującej UE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA