REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Europy 2022: zainspiruj się przeszłością, by stawiać czoła wyzwaniom współczesności

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
9 maja, Dzień Europy
9 maja, Dzień Europy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

9 maja, Dzień Europy, powinien być okazją do świętowania pokoju i jedności, ponieważ upamiętnia rocznicę Deklaracji Schumana, ustanowionej w celu zacieśnienia współpracy krajów europejskich – współpraca ta miała być środkiem, który posłuży uniknięciu wojny. Z tego względu tym bardziej przejmujące jest to, że Dzień Europy 2022 został przyćmiony przez zastraszającą wojnę w Ukrainie, która wiąże się z ogromnym ludzkim cierpieniem i destabilizuje nadszarpniętą pandemią koronawirusa gospodarkę w całej Europie.

9 maja, Dzień Europy

REKLAMA

Izby handlowe i przemysłowe były istotnymi interesariuszami w rozwoju gospodarczym Europy od II wojny światowej. Równolegle Eurochambres aktywnie uczestniczyło w procesie integracji europejskiej, który rozwinął się od współpracy sektorowej między sześcioma krajami do skomplikowanej unii politycznej
i gospodarczej zbudowanej na największym jednolitym rynku świata i obejmującej 27 państw członkowskich. Są to osiągnięcia, z których Europejczycy mogą być dumni i które izby bardzo cenią.

REKLAMA

Powinniśmy inspirować się korzeniami Europy, kiedy szukamy rozwiązań dzisiejszych wyzwań. Integracja europejska rozpoczęła się od połączenia produkcji węgla i stali; w 2022 r., gdy walczymy o łagodzenie gwałtownych wzrostów cen energii, jednocześnie dążąc do neutralności klimatycznej, zjednoczmy się po raz kolejny, aby opracować skoordynowaną europejską strategię energetyczną. Z perspektywy biznesowej, strategiczne i zbiorowe gromadzenie rezerw energii ma sens i umożliwiłoby UE odgrywanie proaktywnej roli w globalnym przejściu na energię odnawialną.

Tak naprawdę nie musimy sięgać wstecz, aż do lat pięćdziesiątych, aby znaleźć precedens. Unia Europejska niedawno udowodniła swoją zdolność do zbiorowych zamówień, w kontekście skomplikowanego i realizowanego pod ogromną presją, procesu zakupu szczepionek i sprzętu medycznego przeciwko Covid-19. Oprzyjmy się na tym, szukając rozwiązań poważnego wyzwania energetycznego.

Dzień Europy jest chwilą, w której powinniśmy zastanowić się zarówno nad naszymi mocnymi stronami, jak i słabościami; nad możliwościami i ryzykami.

REKLAMA

To nie może być tylko introspekcja. Przez dziesięciolecia UE stała się jedną z najbardziej otwartych gospodarek oraz zdecydowanym zwolennikiem wielostronnego systemu handlowego opartego na konkretnych zasadach. Zasady te muszą nas prowadzić szczególnie teraz, gdy staramy się ożywić gospodarkę, pomimo niszczącego wpływu pandemii i wojny w Ukrainie, gdy zajmujemy się globalnymi problemami, takimi jak zmiany klimatyczne, i gdy staramy się być przygotowani na potencjalne nowe kryzysy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

9 maja 2022 r. Europa jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Kiedy zbliżamy się do połowy unijnej agendy strategicznej na lata 2019-2024, konieczne jest, aby Komisja Europejska i współprawodawcy mieli pełną świadomość trudnych warunków biznesowych w Europie. Takie jest ostatnie przesłanie Eurochambres do przewodniczących: von der Leyen, Metsoli i Michela. Sieć izb będzie nadal współpracować z decydentami na szczeblu unijnym i krajowym, aby propagować rozwiązania, które ożywią gospodarkę i zwiększą konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw.UE potrzebuje zdrowej i dobrze prosperującej społeczności biznesowej, tak jak przedsiębiorstwa potrzebują zdrowej i dobrze prosperującej UE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA