REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komisja za ulgami dla podatników zbyt długo kontrolowanych przez UKS

Podatnikom kontrolowanym przez organy kontroli skarbowej nie będą naliczane odsetki za zwłokę w przypadku, gdy kontrola prowadzona przez inspektora będzie trwać dłużej niż 6 miesięcy - za takim rozwiązaniem opowiedziała się sejmowa komisja finansów.

Fiskus może zabezpieczyć majątek

Przed wydaniem decyzji wymiarowej organ podatkowy może zabezpieczyć środki trwałe podatnika, gdy podejrzewa wyprzedaż majątku.

Wiedza i doświadczenie dla początkującego przedsiębiorcy

Młode i doświadczone firmy oraz osoby planujące otworzyć własny biznes mogą skorzystać z programu „Erasmus for Young Entrepreneurs”, który umożliwi zdobycie wiedzy i umiejętności oraz nawiązanie kontaktów.

Więcej kontroli fiskusa

Bać się powinni wszyscy, którzy chcą oszukać fiskusa i wyłudzać VAT - ostrzega "Rzeczpospolita". Dziennikarze gazety dotarli do wytycznych Ministerstwa Finansów dla urzędów skarbowych na 2010 r. Przewidują one zaostrzenie kontroli.

REKLAMA

Na nowe auto trzeba czekać nawet do lipca

Na samochody z wyższych segmentów trzeba czekać minimum trzy miesiące. W przypadku aut tańszych i bardziej popularnych czas oczekiwania jest krótszy, ale i tak wynosi minimum sześć tygodni.

TK: niekonstytucyjne rozporządzenie w sprawie składek emerytalno-rentowych

Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, uzależniające wysokość tej podstawy od rodzaju zatrudnienia, są sprzeczne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Do 22 lutego wybór uproszczonej formy opłacania zaliczek na podatek

Przedsiębiorcy mają w tym roku czas do 22 lutego na zawiadomienie urzędu skarbowego o wyborze uproszczonej formy wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek, bądź o rezygnacji z tej metody. 

Nie można zastawić rzeczy nienależącej do podatnika

Jeżeli zastawu skarbowego dokonano na rzeczy, która nie należy do podatnika, jej właściciel może żądać wykreślenia wpisu z rejestru. Prawo własności danej rzeczy należy badać na dzień ustanowienia zastawu.

REKLAMA

Obowiązkowe szkolenie w trudnych warunkach

Zawodowi kierowcy zostaną przeszkoleni na specjalnych płytach poślizgowych. Sejm postanowił utrzymać wymóg odbycia praktycznego szkolenia z jazdy w trudnych warunkach.

Młodociany pracownik może żądać urlopu na czas ferii

Młodociany pracownik, który przeważnie jednocześnie uczy się i pracuje, ma prawo do urlopu w czasie ferii. Jeżeli o niego wystąpi, pracodawca nie może mu odmówić. Gdy zatrudniony nie ma urlopu wypoczynkowego, musi otrzymać urlop bezpłatny.

Urząd zawsze musi w decyzji orzec o oprocentowaniu nadpłaty

Organ podatkowy, stwierdzając nadpłatę, ma obowiązek orzec o jej oprocentowaniu bez względu na to, czy podatnik o oprocentowanie się upomniał czy nie.

Bez uprzedzenia o kontroli dotyczącej bezpieczeństwa firmy

Usunięcie zapisu o konieczności informowania przedsiębiorców o planowanej kontroli dotyczącej bezpieczeństwa firmy oraz likwidację istniejących ograniczeń co do łącznego czasu trwania kontroli w zakresie bhp – to niektóre zmiany zaproponowane przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Firmy lepiej płacą pracownikom tymczasowym

Mimo dekoniunktury na rynku pracy tymczasowej średnie płace tych pracowników wzrosły w 2009 roku tylko o 1 pkt proc. mniej niż w przedsiębiorstwach.

Zabrakło pieniędzy dla przedsiębiorców starających się o wsparcie innowacyjnych projektów

Są wstępne wyniki ubiegłorocznego konkursu dla firm na wsparcie innowacji. Już wiadomo, że nie wszystkie projekty dostaną dotacje – nawet te najwyżej ocenione.

Sejm odrzucił zmiany Senatu dotyczące zatrudniania niepełnosprawnych

Sejm odrzucił poprawkę Senatu do noweli ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, nakładającą na pracodawcę obowiązek zgłoszenia zatrudnienia osoby niepełnosprawnej do Państwowej Inspekcji Pracy w terminie siedmiu dni.

Do 15 lutego pierwsza rata podatku od firmowej ciężarówki

Przedsiębiorca będący właścicielem firmowych samochodów dostawczych jest zobowiązany odprowadzić do 15 lutego podatek od tych środków transportowych.

Hurtowa sprzedaż na fakturze

Osoba, która kupuje jednorazowo kilkaset sztuk odzieży, nie zaspokaja swoich potrzeb osobistych. Takiej transakcji nie można dokumentować paragonem.

Podatnicy mogą liczyć na ulgi w naliczaniu odsetek za zwłokę

Sejmowa podkomisja opowiedziała się w czwartek za wprowadzeniem ulg dotyczących naliczania odsetek za zwłokę dla podatników kontrolowanych przez inspektorów skarbowych. Rząd także ocenia pomysł pozytywnie. Zmiany miałyby wejść w życie 1 lipca 2010 r.

Pieniądze dla wnioskodawców "Innowacyjnej Gospodarki" z BGK

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła składanie zleceń płatności do Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz wnioskodawców unijnego programu Innowacyjna Gospodarka - poinformowała w PARP.

Firmy przeciwne nowym opłatom za użytkowanie wieczyste

Olsztyńscy przedsiębiorcy nie godzą się na podwyżki opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Wszystkie firmy, które w Olsztynie otrzymały decyzje o podwyżkach, zaskarżyły je do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Decyzja fiskusa kończy postępowanie podatkowe

Decyzja podatkowa nie jest tożsama z postanowieniem. Pierwsza kończy postępowanie podatkowe. Drugi dokument jest wydawany w trakcie postępowania.

Do odliczenia wystarczy przelew

Brak dat lub numerów faktur VAT RR na dowodach zapłaty za towar na rachunek bankowy rolnika ryczałtowca nie pozbawia prawa do rozliczenia podatku.

Za nadgodziny pracownika trzeba zapłacić w euro

Jeśli firma ustaliła dwie odrębne stawki płac za pracę w Polsce i za granicą, to pracownik, który pracuje w nadgodzinach, powinien otrzymać pensję według stawek zależnych od miejsca wykonanej pracy.

Komisja Finansów za zmniejszeniem obowiązków informacyjnych podatników

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w środę za zmniejszeniem obowiązków informacyjnych podatników związanych z NIP i VAT. Pozytywnie zaopiniowała także pomysł, by organy podatkowe przekazywały podatnikom swoje stanowisko nt. prowadzonych spraw.

Firma nie zawsze musi wypłacać odprawę za zlikwidowanie stanowiska

Pracownik zwolniony z powodu długotrwałej choroby nie ma prawa do odprawy z tytułu likwidacji swojego stanowiska pracy.

Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie w 2010 r.

W 2010 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne nie może być niższa niż kwota 233,32 zł, tj. 9 proc. podstawy wymiaru.

Urzędnicy zaspali z umową, firmy nie dostały dotacji z UE

Brak umowy między Ministerstwem Gospodarki a Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości zablokował wypłatę unijnych dotacji. Urzędnicy obiecują, że płatności ruszą w tym tygodniu.

Trudno jest wykazać opieszałość sądu

Podatnik, który uważa, że jego skarga za długo leży w sądzie administracyjnym, może wnieść skargę na przewlekłość.

Czynsz za najem auta kosztem firmy

Czynsz za najem samochodu nie jest opłatą za użytkowanie samochodu. Firma może go więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Wzrasta bezpieczeństwo prowadzenia firmy

W odczuciu przedsiębiorców przez ostatnie 3 miesiące wyraźnie zwiększyło się bezpieczeństwo prowadzenia firmy – wynika z raportu przygotowywanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Będzie trudniej o dotacje na badania naukowe

Zaostrzają się zasady dostępu do unijnych dotacji na prowadzenie badań naukowych. Firmy będą musiały wykazać, że ich projekty są nowością co najmniej w skali kraju.

Szejnfeld krytycznie o prezydenckim projekcie dotyczącym swobody gospodarczej

Mianem pozbawionej merytorycznych podstaw - nazwał w niedzielę zapowiedź prezydenckiej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej szef Zespołu Ekspertów ds. Finansów, Gospodarki i Rozwoju Przedsiębiorczości Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld.

Inżynierowie i dostawcy materiałów budowlanych pozostali bez gwarancji zapłaty

Wykonawcy będą mogli żądać od inwestora gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Ochrony nie otrzymają m.in. dostawcy materiałów budowlanych.

Płatnicy mają problem z limitem zwolnienia

Pracodawcy nie mogą zweryfikować, czy wypłacane pracownikowi w trakcie roku świadczenia mieszczą się w limicie zwolnienia z PIT wynoszącym 380 zł.

Będzie większa kontrola bhp w firmach

Prezydent Lech Kaczyński poinformował, że trafił do Sejmu jego projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który m.in. rozszerza możliwości kontroli bhp w przedsiębiorstwach.

Bez opinii PIP przy zatrudnianiu niepełnosprawnego

Przedsiębiorca przyjmując do pracy osobę ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie będzie musiał uzyskiwać opinii Państwowej Inspekcji Pracy.

Nowa składka na FEP do 15 lutego

Od początku roku przedsiębiorcy muszą rozliczać i opłacać nową składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych. Pierwszą składkę za styczeń powinni przelać do ZUS do 15 lutego 2010 r.

Sponsor może rozliczyć podatek

Umowa między sponsorem a sponsorowanym może zostać zakwalifikowana jako umowa zlecenia. W takim przypadku sponsor powinien przy wypłacie finansowania potrącać 18-proc. zaliczkę na PIT.

Zmiany podatków trzeba konsultować

Rzecznik praw obywatelskich chce zmian w zasadach przeprowadzania konsultacji społecznych. Jego zdaniem przy ostatniej nowelizacji zasad opodatkowania bonów towarowych konsultacje były pozorne.

Urząd pracy zapłaci starszym biznesmenom za szkolenie

Osoby powyżej 45 lat, które prowadzą firmy, będą mogły uzyskać z urzędu pracy nisko oprocentowaną pożyczkę. Z tych pieniędzy zapłacą za udział w szkoleniu lub za studia podyplomowe.

Co piąta firma ma problemy z regulowaniem należności

19 procent firm w Polsce ma problemy z terminowym regulowaniem należności - wynika z opublikowanego raportu InfoMonitor Biura Informacji Gospodarczej. Ponad połowa przedsiębiorców uważa, że prawo nie sprzyja egzekwowaniu długów.

Na zaległy urlop wyślij pracownika do końca marca

Pracodawca powinien udzielić pracownikowi zaległego urlopu najpóźniej do końca marca bieżącego roku. W razie niedopełnienia tego obowiązku podlega karze grzywny.

Firmy mogą solidarnie dochodzić należności od zamawiającego

Niższe dopłaty do pensji lekko niepełnosprawnych

Od roku wyraźnie rośnie liczba pracujących niepełnosprawnych. Aby wszyscy pracodawcy mogli otrzymywać dopłaty do ich pensji, obniżone może zostać dofinansowanie dla pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Mąż nie przyzna dotacji żonie

O unijne wsparcie na założenie własnej firmy nie mogą się ubiegać osoby spokrewnione z pośrednikiem wypłacającym dotacje oraz jego pracownikami.

Do 8 lutego firmy mogą zgłaszać ekologiczne technologie

Firmy, które opracowały ekologiczne projekty nowych technologii, mogą je zgłaszać do resortu środowiska do 8 lutego br. Najlepsze rozwiązania sprzyjające środowisku i klimatowi mają być promowane na światowym rynku w ramach Akceleratora Zielonych Technologii "GreenEvo".

Złota akcja ma chronić spółkę przed wrogim przejęciem

Kto nie skorzysta ze zwolnienia z VAT w 2010 i 2011 r.?

Przedsiębiorca, który w trakcie ubiegłego roku sam zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego z VAT, nie może korzystać z tego zwolnienia od 1 stycznia 2010 r.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika

W Sejmie trwają prace nad senackim projektem ustawy nowelizującej Kodeks pracy. Projektowana nowelizacja jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 marca 2009 r. (DzU nr 58, poz. 485), stwierdzającego niezgodność art. 103 k.p. z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP. Artykuł 103 k.p. utraci moc obowiązującą 11 kwietnia 2010 r.

Biznes w sieci - nowe rozdanie

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości proponuje nowe zasady przydzielania unijnych dotacji na e-biznesy - informuje "Metro". Mają one zlikwidować nocne kolejki pod urzędami. Z drugiej jednak strony mogą podciąć skrzydła studentom i absolwentom.

REKLAMA