REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Celnicy będą sprawdzać prawidłowość rozliczeń akcyzowych

Paulina Bąk

REKLAMA

Organy celne będą prowadziły działania kontrolne, na podstawie strategii opracowanej przez Ministerstwo Finansów. Kontrolujący zwrócą szczególną uwagę na akcyzę.

Ministerstwo Finansów na podstawie centralnego rejestru ryzyka oraz zaleceń dyrekcji ds. budżetu Komisji Europejskiej opracowało strategiczny plan kontroli, w którym wskazane zostały obszary działań kontrolnych. Kontrole prowadzone będą w 15 podobszarach, które podzielono na trzy grupy ze względu na stopień ryzyka. Do grupy wysokiego ryzyka należą: wyroby tytoniowe, paliwa silnikowe, alkohol, klasyfikacja towarowa, a także wartość celna.

REKLAMA

W 2008 roku skuteczność kontroli papierosów była dwukrotnie wyższa od skuteczności kontroli paliw, dlatego najwyższy wskaźnik minimalnego zaangażowania ustalono właśnie w podobszarze wyrobów tytoniowych.

REKLAMA

W obszarach średniego ryzyka znalazły się: kontrola transportu drogowego, prekursory (substancje, które mogą być przetworzone na środek odurzający) i narkotyki, bezpieczeństwo produktu, fałszerstwo, dopuszczenie do obrotu z zastosowaniem uprzywilejowanego traktowania taryfowego lub obniżonej stawki celnej.

W związku z brakiem systematycznych środków kontroli przedsiębiorców, którym udzielono pozwolenia na stosowanie gospodarczych procedur celnych oraz procedury dopuszczenia do obrotu towarów z zastosowaniem zerowej lub obniżonej stawki, zostanie skierowane w dane obszary 5 proc. kontroli.

Należy zaznaczyć, że określenie kontroli dopuszczenia do obrotu z zastosowaniem uprzywilejowanego traktowania taryfowego lub obniżonej stawki celnej na średnim poziomie nie będzie miało praktycznego znaczenia np. w odniesieniu do produktów tytoniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Często przy okazji kontroli tytoniu dochodzi do automatycznej weryfikacji stawek oraz spełnienia warunków preferencji - podkreśla Rafał Mikulski, adwokat z MDDP.

Natomiast w obszarach niskiego ryzyka znalazły się: uszlachetnienie czynne i bierne, skład celny, odprawa czasowa oraz przetwarzanie pod kontrolą celną. Jak widać z planu kontroli, najbardziej ryzykownym obszarem działalności gospodarczej jest działalność związana z obowiązkami w podatku akcyzowym. Wskazanie jako ryzykownego obszaru dwóch z trzech elementów kalkulacyjnych, tj. klasyfikacji taryfowej towarów oraz wartości celnej, wydaje się oczywiste z uwagi na fakt, iż te właśnie zagadnienia w ostatnich latach były najczęściej kontrolowane przez organy celne, a elementy kalkulacyjne mają wpływ nie tylko na wysokość należności celnych, ale także na podstawę opodatkowania.

- Klasyfikacja taryfowa towarów często jest bazą wyjściową do dalszej kontroli tym razem już obowiązków akcyzowych - dodaje Tomasz Rudyk, adwokat DLA Piper Wiater.

Paulina Bąk

paulina.bak@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA