reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 200 tys. euro z unijnego programu dla innowacyjnej firmy

200 tys. euro z unijnego programu dla innowacyjnej firmy

200 tys. euro z unijnego projektu "Kapitał dla energii" otrzyma powstająca w Katowicach firma, oferująca innowacyjne technologie produkcji szyb i okien dla energooszczędnych budynków. To pierwszy podmiot, dofinansowany w ramach tego programu.

Koordynujący realizację projektu Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach planuje stworzenie jeszcze 11 podobnych firm, z czego 3 w tym roku. Nabór pomysłów ciągle trwa - preferowane są te z zakresu technologii energooszczędnych, odnawialnych źródeł energii oraz jej poszanowania w budynkach.

200 tys. euro do maksymalne dofinansowanie, na jakie mogą liczyć początkujące, innowacyjne firmy w ramach tego projektu. Eksperci uznali, że pierwsza wybrana firma zasługuje na pełną kwotę. Analizy rynkowe i rosnąca liczba inwestycji budowlanych wykorzystujących energooszczędne technologie wskazują, że nowa spółka ma spore szanse na komercyjny sukces.

"Nasz pomysł jest wynikiem wieloletnich zainteresowań naukowych. Próbowaliśmy go rozwijać własnymi środkami, eksperymentowaliśmy metodami domowymi. Jednak dopiero teraz, dzięki środkom unijnym, powstała możliwość, by zająć się tym na poważnie i niezależnie od instytucji rozwijać patenty" - powiedział jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia dr Antoni Kostka, odpowiedzialny za biznesową stronę projektu.

Za technologiczną część pomysłu odpowiada głównie dr Mariusz Paszkowski. Według niego zaprojektowane przez członków zespołu konstrukcje szyb zespolonych znacząco polepszają właściwości termoizolacyjne okien. "Są na tyle przełomowe, że firma zamierza konkurować na rynku międzynarodowym" - podkreślił wynalazca.

Zgodnie z założeniami udziałowców, przez pierwsze miesiące działania spółka skupi się na dokończeniu prac badawczych nad prototypem, zamierza też nawiązać kontrakty z potencjalnym partnerem. Rozpoczęcie sprzedaży planowane jest w przyszłym roku.

Pomoc dla twórców innowacyjnych technologii w ramach projektu "Kapitał dla energii" obejmuje dwa etapy. W pierwszym - przedinwestycyjnym - prowadzone są bezpłatne badania (innowacyjności, czystości patentowej), analizy i opracowania (w tym biznesplan i studium wykonalności). Druga faza - tylko dla wybranych pomysłów - to wejście kapitałowe (do 200 tys. euro) i powołanie spółki technologicznej.

W ubiegłym roku Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum rozpoczął preinkubację sześciu pomysłów. W tym roku przewiduje powołanie kolejnych trzech spółek. Nabór pomysłów ciągle trwa. Projekt jest częścią programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka" i finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Poświęcony problemom oszczędności energii oraz energii odnawialnej Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum działa na terenie byłych zakładów aparatury chemicznej w Katowicach-Ligocie. Korzysta z nowoczesnych rozwiązań technologicznych - w ubiegłym roku otwarto tam tzw. niskoenergetyczny budynek, zużywający do ogrzewania i chłodzenia zaledwie jedną trzecią energii potrzebnej standardowym biurowcom. Park planuje też budowę tzw. budynku pasywnego, do minimum ograniczającego pobór z zewnątrz energii potrzebnej do jego ogrzewania.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama