REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy o mobbingu w pracy problematyczne nie tylko dla przedsiębiorców

REKLAMA

Przedsiębiorcy narzekają na nieprzyjazne przepisy prawa pracy regulujące zbyt ogólnie odpowiedzialność pracodawców za mobbing w firmie. Problemy z postępowaniem w sprawach o mobbing mają również sądy.

W przedstawionej ekspertyzie naukowej na temat ograniczenia biurokratycznych barier dla pracodawców w kodeksie pracy Konfederacja Pracodawców Polskich poruszyła kwestię nieprzyjaznych przepisów dotyczących odpowiedzialności pracodawcy za mobbing w miejscu pracy. Zjawisko mobbingu zostało uregulowane zbyt ogólnie, dlatego stwarza problemy nie tylko stronom postępowania ale także samym sądom. W ubiegłym roku na 24 sprawy, które wpłynęły do Sądu Okręgowego w Warszawie, uwzględniony został tylko jeden pozew.

REKLAMA

REKLAMA


Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi. Przepisy nie wskazują natomiast żadnego sposobu przeciwdziałania temu zjawisku. Pracodawca odpowiada za mobbing na zasadzie daleko posuniętego ryzyka, można tu wręcz mówić o „odpowiedzialności absolutnej”, uważa ekspert KPP Marcin Walczak. Pracodawca ponosi odpowiedzialność nawet, gdy nie wiedział o stosowaniu mobbingu w firmie.


Zdaniem KPP nałożone na pracodawcę obowiązki związane z mobbingiem powinny rozciągać się również na zakładowe organizacje związkowe lub inne przedstawicielstwa pracowników. Konfederacja wskazuje też na możliwość zawierania przez partnerów społecznych porozumień, w których strony określałyby metody i zasady odpowiedzialności w przypadku zaistnienia zjawiska mobbingu w miejscu pracy.


Pracodawca przy nawiązywaniu umowy o pracę nie jest w stanie ocenić, jakim typem osobowości jest pracownik. Dlatego niedopuszczalna jest sytuacja w której pracodawca ponosi pełną odpowiedzialność za mobbing stosowany przez zatrudniona u siebie osobę, która jest „nieprzystosowana społecznie” i czerpie satysfakcję z psychicznego nękania współpracowników. Ciążący na pracodawcy obowiązek zapłaty odszkodowania na rzecz pracownika, który doznał krzywdy w drodze mobbingu nie jest zatem społecznie uzasadnionym rozwiązaniem.


Należy pamiętać, że mobbing jest patologią społeczną a nie problemem pojawiającym się tylko i wyłącznie w relacjach pracodawca - pracownik, podkreśla KPP. Zdaniem Konfederacji wśród środków ochrony prawnej pierwszeństwo należałoby przyznać nie tyle odpowiedzialności odszkodowawczej, co alternatywnym sposobom rozwiązywania konfliktów, takim jak np. roszczenie o charakterze niemajątkowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

oprac. Alicja Fal

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kpp.org.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

REKLAMA