reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie likwidacja odrębnego postępowania gospodarczego

Będzie likwidacja odrębnego postępowania gospodarczego

Przedsiębiorców czeka likwidacja odrębnych postępowań gospodarczych, co może przyczynić się do wydłużenia dochodzenia przez nich roszczeń.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przygotowała projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który zakłada likwidację odrębnego postępowania gospodarczego. Nowelizacja jest już gotowa do uzgodnień międzyresortowych.


Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich należy z rezerwą podejść do tak radykalnych zmian, biorąc pod uwagę fakt, że jedną z głównych bolączek przedsiębiorców w Polsce są przewlekłe postępowania sądowe.


Stworzenie oddzielnego trybu dochodzenia roszczeń dedykowanego przedsiębiorcom miało właśnie przyczynić się do przyspieszenia rozpatrywania spraw z ich udziałem. Narzędziami do osiągnięcia tego celu miały być:

zaostrzenie, w stopniu znacznie wyższym niż w „zwykłym” postępowaniu cywilnym, wymagań formalnych względem stron oraz

wprowadzenie tzw. prekluzji dowodowej, polegającej na konieczności przedstawienia wszystkich twierdzeń i wniosków dowodowych już w pozwie lub odpowiedzi na pozew.


Ponieważ instytucje te nie funkcjonują obecnie we właściwy sposób należałoby raczej rozważyć ich modyfikację zamiast całkowicie likwidować tryb gospodarczy, uważa ekspert KPP Adam Kwaśnik. Zwłaszcza, że przepisy regulujące odrębne postępowanie gospodarcze zdążyły już obrosnąć orzecznictwem, które umożliwia rozwiązanie wielu wątpliwości interpretacyjnych w praktyce ich stosowania.


Tak radykalne kroki z pewnością nie służą stałości systemu prawnego i mogą wywołać chaos wśród przedsiębiorców. Wszelkie rewolucyjne zmiany w prawie powodują bowiem niebezpieczny stan niepewności prawnej. Dlatego KPP postuluje, aby w pierwszej kolejności zająć się ulepszeniem istniejących instytucji prawnych, a dopiero w razie niepowodzenia tych prób decydować się na nieco bardziej zasadnicze rozwiązania legislacyjne.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

Źródło:

kpp.org.pl
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama