Wyższy odpis do funduszu socjalnego na żłobek
REKLAMA
W tym miesiącu rząd ma się zająć założeniami do ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat. Zaproponowane przez resort pracy zmiany mają m.in. złagodzić przepisy regulujące zakładanie żłobków, które stracą status zakładów opieki zdrowotnej. Ma to wpłynąć na zwiększenie ich liczby.
REKLAMA
REKLAMA
Resort przewiduje też zachęty dla firm, które zdecydują się na założenie firmowego żłobka lub klubu dziecięcego. Chce, aby pracodawcy mogli nawet o 25 pkt proc. zwiększać wysokość tzw. odpisu podstawowego na ZFŚS (obecnie wynosi on 37,5 proc. średniej pensji, tj. 1047 zł na każdego pracownika). Stawia jednak warunek. Co najmniej 5 pkt proc. obecnego odpisu też ma być przeznaczone na żłobek.
Wysokość podwyższonego odpisu ma zależeć od liczby zatrudnianych pracowników. Na przykład firma, gdzie pracuje ponad 1000 osób, będzie mogła zwiększyć odpis o 5 pkt proc. Pracodawca zatrudniający od 151 do 250 zwiększy odpis o 15 pkt proc., a do 150 pracowników zwiększy o 25 pkt proc. (z 37,5 proc. do 62,5 proc., tj. o ponad 66 proc.).
- Ta propozycja jest warta rozważenia, nie wiadomo jednak, czy samo zwiększenie odpisu zrekompensuje pracodawcy całość kosztów związanych z prowadzeniem własnego żłobka - uważa Grażyna Spytek-Bandurska z PKPP Lewiatan.
Dodaje, że obok zwiększonego odpisu dodatkową zachętą mogłyby być ulgi podatkowe. Ponadto obok żłobków innymi formami opieki mają stać się kluby dziecięce, osoby pełniące funkcję dziennego opiekuna zatrudniane przez gminy oraz nianie zatrudniane bezpośrednio przez rodziców.
Michalina Topolewska
michalina.topolewska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA