Kategorie

Firmy wpłaciły 18 mln zł na emerytury pomostowe

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
Tylko dwóm tysiącom osób ZUS przyznał w ubiegłym roku emerytury pomostowe. Firmy nie chcą płacić składek za pracowników, którzy mogą nie skorzystać z nowych świadczeń. Związkowcy krytykują sposób ustalania wykazu stanowisk uprawniających do tzw. pomostów.

W ubiegłym roku prawie 3 tys. osób złożyło wnioski do ZUS o przyznanie emerytury pomostowej. Po sprawdzeniu dokumentów otrzymało je 2 tys. pracowników. Przeciętna wysokość świadczenia wynosi ponad 2 tys. zł. Najniższe - nie przekracza 700 zł.

Na przykład w Gdańsku najczęstszym powodem odmowy przyznania emerytury były źle wystawione zaświadczenia przez pracodawców lub niekompletna dokumentacja dotycząca pracy w szczególnych warunkach. W przyszłości problemów z przyznaniem tych świadczeń może być jeszcze więcej.

Składka bez świadczenia

Reklama

W lutym tego roku pracodawcy po raz pierwszy zapłacili składki do Funduszu Emerytur Pomostowych. Firmy zatrudniające pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze płacą składki w wysokości 1,5 proc. podstawy wymiaru na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (najczęściej jest to pensja brutto). Wiele firm nie chce jednak opłacać składek, choć powodem nie jest ich wysokość.

- Miesięczna wysokość składki wynosiłaby zaledwie 45 zł. To niedużo. Dla świętego spokoju mogliśmy płacić składki, lecz według przeprowadzonej przez nas oceny pracownicy, którzy pracują u nas na stanowiskach wymienionych w wykazie, mogą nie uzyskać emerytury pomostowej. ZUS bowiem, przyznając świadczenie, ponownie będzie badać, czy taka osoba faktycznie powinna się znaleźć w wykazie osób uprawnionych - mówi Olgierd Geblewicz, prezes Zakładów Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.

Jednocześnie zwraca uwagę, że w jego firmie pracownicy bezpośrednio wykonujący prace w kanałach nie wykonują zadań przez osiem godzin dziennie. Dodatkowo przedsiębiorstwo stara się tak organizować pracę, żeby jak najmniej czasu spędzały pod ziemią. A przepisy mówią, że taka praca musi być wykonywana w pełnym wymiarze czasu pracy.

- Inwestujemy w nowoczesny sprzęt, aby nasi pracownicy jak najmniej czasu pracowali pod ziemią. To był główny cel ustawy o emeryturach pomostowych, która miała zachęcać pracodawców do ograniczenia szkodliwych warunków, poczynając od pierwszego dnia zatrudnienia - dodaje Olgierd Geblewicz.

Podobnie uważa prof. Danuta Koradecka, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP).

- Nie można zagrożenia życia lub zdrowia rekompensować wcześniejszą emeryturą. Pracownicy i pracodawcy powinni zwracać uwagę na organizację i warunki pracy - mówi prof. Danuta Koradecka.

Pracodawcy zwracają też uwagę, że mimo opłacania składek za osoby wykonujące prace w szczególnych warunkach lub charakterze nie wszystkie one będą mieć prawo do emerytur pomostowych. Problem polega na tym, że prawo do nich nabędą tylko ci, którzy przed 1 stycznia 1999 r. chociaż jeden dzień pracowali w specjalnych warunkach. Muszą więc płacić obecnie bez względu na to, czy ich pracownicy pracowali w tamtym okresie. Pracodawcy chcą więc wiedzieć, czy ZUS będzise zwracał im nadpłacone składki, jeśli ich pracownicy nie otrzymają emerytury pomostowej.

Fikcyjna skarga

Z drugiej strony do związków zawodowych zwracają się pracownicy, których pracodawcy nie umieścili na wykazach. Według Marty Pióro, rzecznika prasowego NSZZ Solidarność, niezadowoleni z decyzji firm najczęściej zwracają się do CIOP.

- Zgłaszają się do nas nie tylko działy kadr, ale także związki zainteresowane odpowiednią oceną stanowisk. Od początku tego roku już odpowiedzieliśmy na kilkaset pytań. Pojawiają się najczęściej, gdy osoby wykonujące podobne prace są różnie traktowane przez pracodawcę - wyjaśnia prof. Danuta Koradecka.

Dodaje, że do CIOP zwróciło się też kilka związków z prośbą o przeprowadzenie szkolenia dotyczącego pomiaru wydatku energetycznego na konkretnym stanowisku pracy.

- Organizacje te też chcą być przygotowane merytorycznie do rozmów z pracodawcami i firmami wykonującymi ocenę ryzyka pracy na danym stanowisku - dodaje prof. Danuta Koradecka.

Reklama

Według Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy od początku tego roku inspektorzy mają prawo przeprowadzać kontrole ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W przypadku nieumieszczenia pracownika w takiej ewidencji pracownikowi przysługuje skarga do Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli po kontroli okaże się, że skarga jest zasadna, PIP może nakazać firmie umieścić pracownika w ewidencji osób uprawnionych do emerytur pomostowych. Może też nakazać jego wykreślenie.

Związki zawodowe krytykują takie rozwiązanie.

- To fikcja, która ma stworzyć pozory ochrony pracowników. W Polsce tylko nieliczni inspektorzy posiadają wiedzę niezbędną do oceny, czy faktycznie dane stanowisko należy ponownie przebadać pod kątem występowania na nim zagrożeń uprawniających do emerytury pomostowej - mówi Mieczysław Jurek, przewodniczący Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ Solidarność.

Andrzej Strębski z OPZZ dodaje, że trzeba też pamiętać, że firmy wykonujące ocenę ryzyka na danym stanowisku przeprowadzają ją zgodnie z oczekiwaniami zlecającego.

- Skoro pracodawca płaci za ocenę ryzyka, oczekuje, że nie będzie musiał płacić na przyszłe emerytury - dodaje Andrzej Strębski.

Pracodawcy nadal nie wiedzą, czy ZUS zwróci nadpłacone składki, gdy uzna, że praca na danym stanowisku nie uprawnia do świadczenia. Zdaniem Ewy Pancer, rzecznika prasowego oddziału ZUS w Gdańsku, pracodawca może liczyć na zwrot nadpłaconych składek tylko wtedy, gdy wykonywanie pracy przez danego pracownika zostało na przykład zakwestionowane przez PIP.

Prawo do emerytury pomostowej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bożena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

 

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Globalne podatki dla firm przyniosłyby 695 mld USD rocznie

  Wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld USD rocznie, globalnego podatku klimatycznego – 279 mld USD rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT – 127 mld USD rocznie. Na co można by przeznaczyć taką kwotę?

  Rafał Pikuła: Na fake newsach można dobrze zarobić [PODCAST]

  Fake newsy to nie jest nowość w świecie informacji. Istnieją od zawsze, tylko teraz zwiększyła się skala tego zjawiska – wyjaśnia Rafał Pikuła. Zapraszamy do słuchania podcastu.

  "Ugryzienie" przez osę, pszczołę, komary, gzy i inne owady - co robić?

  Ukąszenia owadów - co robić? Pszczoły, osy, pająki, komary, meszki, kleszcze, gzy, szerszenie…. Warto być przygotowanym na ich ewentualne ugryzienia, zwłaszcza u najmłodszych, szczególnie, że w ich przypadku nie możemy być pewni, czy nie wystąpi silna reakcja alergiczna.

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego: jak załatwić formalności? Warto dobrze przygotować się do wizyty w wydziale komunikacji.

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Na drodze do tzw. "L-ki" kierowcy stoi przede wszystkim kurs organizowany głównie w WORD-ach.

  Wyniki budownictwa w maju 2021 r.

  Budownictwo. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w maju 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 10,2% wyższa niż w kwietniu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 4,7%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji była ujemna i wyniosła -4,2%.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Internet i pandemia przyczyną zwiększonego obrotu podróbkami

  Komenda Główna Policji podaje, że w I kwartale br. stwierdzono prawie 7 tys. przestępstw naruszających prawa własności przemysłowej i intelektualnej. Co głównie kupują nabywcy podróbek?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

  Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?

  Pandemia oszczędziła rynek fundacji

  Fundacje w Polsce wciąż nieźle się trzymają. Rocznie sądy rejestrują ponad 2 tys. nowych organizacji. Eksperci zwracają też uwagę na to, że rynek ten jest u nas dobrze wyważony i nawet pandemia nie zmieniła tego stanu rzeczy.

  280 tys. zł dotacji dla firm na przygotowanie dokumentacji

  Od początku czerwca przyjmowane są wnioski o wsparcie w II rundzie konkursu Granty na Eurogranty. Firmy, które planują realizację projektu z dofinansowaniem mogą otrzymać nawet 280 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Kiedy upływa termin składania wniosków?

  Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

  Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?