REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Blisko 700 firm upadło w 2009 roku

W 2009 roku upadło w Polsce 691 firm, czyli o 68 proc. więcej niż rok wcześniej. Zdaniem firmy Coface, międzynarodowego ubezpieczyciela należności, wiele naszych przedsiębiorstw nie przetrwało kryzysu finansowego.

Zagraniczne firmy inwestycyjne uzyskają zwolnienie z PCC

Zagraniczne firmy inwestycyjne, kupujące na polskim rynku instrumenty finansowe i odsprzedające je swoim klientom, uzyskają zwolnienie dla takich transakcji z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) - przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o PCC. Polskie firmy inwestycyjne, które zawierają podobne transakcje od dawna korzystają z takiej możliwości.

Kontrola skarbowa sprawdzi ceny

Badaniem stosowanych cen i marż handlowych zajmie się kontrola skarbowa, a za nieprawidłowości wymierzy dodatkowe opłaty.

PIP zadba o bezpieczeństwo pracownika

Państwowa Inspekcja Pracy będzie dążyć, w ciągu najbliższych 3 lat, do obniżenia wskaźnika wypadków przy pracy oraz uzyskania trwałej poprawy stanu praworządności w stosunkach pracy.

REKLAMA

Pensje personelu nie będą ograniczone limitem

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego po konsultacjach społecznych wycofało się z pomysłu ograniczenia kosztów zarządzania unijnymi projektami szkoleniowymi.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera będzie łatwiejsze

Stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości wyjaśni sposób komputerowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Kontrola jakości materiałów także u importera i sprzedawcy

Nadzór budowlany skontroluje wyroby znajdujące się nie tylko u producenta, lecz także u importera i sprzedawcy. Kontrolerzy będą mogli nakazać wycofanie z obrotu wadliwego wyrobu.

Sejm o zmianach w zatrudnianiu niepełnosprawnych

Możliwość zatrudniania osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy bez konieczności uprzedniego uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

SN: firma musi znać uzasadnienie nakazu wykonania wyroku obcego sądu

Przedsiębiorca, któremu polski sąd nakazał wykonanie wyroku sądu zagranicznego, musi znać argumenty, które o tym zdecydowały - orzekł w środę Sąd Najwyższy. Dodał, że jest to możliwe, gdy zainteresowany bierze udział w rozprawie, albo gdy otrzyma uzasadnienie postanowienia w swojej sprawie.

Firma uzyska środki unijne bez badania jej finansów

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nie będzie dokonywać oceny kondycji finansowej przedsiębiorców ubiegających się o unijne dotacje na szkolenia pracowników.

Do 15 stycznia zawiadomienie o zwolnieniu VAT

Przedsiębiorca, którego limit obrotów w 2009 roku przekroczył 50 tys. zł, może wrócić do zwolnienia podmiotowego VAT, gdy zawiadomi o tym urząd skarbowy do 15 stycznia 2010 r.

Przedsiębiorca łatwiej przekształci swoją firmę w spółkę kapitałową

Przekształcenie przedsiębiorcy – osoby fizycznej w spółkę kapitałową nie spowoduje utraty przywilejów, praw i obowiązków. Zachowana zostanie ciągłość zezwoleń, koncesji i ulg, które przyznano firmie przed zmianami.

Firmy zaoszczędzą na oddawaniu dni wolnych

Już w przyszłym roku święto Trzech Króli może być dniem wolnym od pracy. Pracownicy mogą stracić prawo do odebrania dnia wolnego, jeśli święto przypada w sobotę. W tym roku podwładni mogą skorzystać z pięciu przedłużonych weekendów.

W 2010 roku przedsiębiorcy odprowadzą niższe składki do ZUS

W tym roku osoby prowadzące własne firmy będą odprowadzać co miesiąc niższe składki na ubezpieczenia społeczne w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Rząd za aktywnością zawodową osób w wieku 55 - 64 lata

Rząd opowiada się za zwiększeniem w ciągu najbliższych 10 lat do 50 proc. wskaźnika zatrudnienia osób w wieku 55 - 64 lata. We wtorek Rada Ministrów przyjęła dokument do programu "Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+".

Elektroniczne dokumenty z KRS będą ważne tak, jak papierowe

Na wtorkowym posiedzeniu Rząd przyjął założenia do projektu ustawy zmieniającej przepisy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zrównują one ważność dokumentów elektronicznych z wydawanymi przez Centralną Informację KRS dokumentami w formie papierowej.

Nie będzie można posługiwać się dokumentami z dawnego rejestru handlowego

Uporządkowane zostaną zasady wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego spółek prawa handlowego zarejestrowanych w dawnym rejestrze handlowym w tym spółek zawiązanych przed 1 września 1939 r.

Firmy zapłacą dodatkowe składki

Firmy zatrudniające osoby mające prawo do emerytur pomostowych muszą od tego roku zapłacić dodatkowe składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Wydatki na kampanię edukacyjną są dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodów

Firma wprowadzająca baterie lub akumulatory może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki na publiczne kampanie edukacyjne.

Niepełnosprawni: dopłaty do pensji bez zmian

Dofinansowanie do pensji niepełnosprawnych w 2010 roku będzie liczone na podstawie płacy minimalnej z 2009 roku. Wyższych dopłat nie otrzymają firmy z otwartego rynku pracy.

Podatnicy zaczęli już elektroniczne rozliczenia z fiskusem

Podatnicy zaczęli składać już elektroniczne deklaracje podatkowe, które nie wymagają posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Do godz. 12 w poniedziałek złożono 64 e-deklaracje PIT-37 oraz po kilka PIT-ów: 36, 36L, 38 i 39 - poinformowało Ministerstwo Finansów.

W 2010 roku więcej czasu na rozliczenie PIT

Od stycznia do kwietnia 2010 r. trwa okres rozliczeń w podatku dochodowym. Niektóre terminy ustawowe do rozliczenia 2009 roku wypadają w dni wolne. Podatnicy i płatnicy będą mieli więcej czasu na złożenie zeznań rocznych.

Fiskus coraz więcej musi płacić za błędy

Błędna decyzja organów podatkowych może doprowadzić firmę do bankructwa. Zdaniem ekspertów pomyłki w rozstrzygnięciach wynikają m.in. ze złego prawa. Podatnicy poszkodowani działaniami urzędników powinni występować o odszkodowania.

Elektroniczny obieg faktur przynosi oszczędności

Firmy stosujące papierowy obieg faktur zakupu powinny go zastąpić skanowaniem i elektronicznym obiegiem. Przyniesie to spore oszczędności i zmniejszy liczbę popełnianych błędów przy rozliczaniu tych dokumentów.

Wizyta u lekarza nie uzasadnia zwolnienia

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, który go nie poinformował, że wychodzi do lekarza.

Wybór liniowego PIT trzeba zgłosić

Przedsiębiorca, który w przyszłym roku chce płacić 19-proc. liniowy PIT, musi to zgłosić w urzędzie skarbowym do 20 stycznia 2010 r.

Zamiast zaświadczenia przedsiębiorca poda numer z rejestru

Aby uzyskać zezwolenie na wykonywanie działalności pocztowej, zamiast składać odpisy dokumentów wystarczy, że przedsiębiorca wskaże numer z rejestru lub ewidencji działalności gospodarczej oraz swój NIP.

Wyrok w WSA warto zaskarżyć do NSA

Podatnik powinien zaskarżyć uchylający decyzję wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego do NSA, jeżeli w uzasadnieniu sąd merytorycznie zgodził się z fiskusem.

Przegrałeś proces w euro, spróbuj drugi raz w złotych

Jeśli powód przegrał proces o zasądzenie określonej kwoty wyrażonej w euro, może domagać się w kolejnym procesie równowartości tej kwoty określonej w złotych – orzekł Sąd Okręgowy we Wrocławiu.

Łatwiej będzie założyć agencję zatrudnienia

Do prowadzenia agencji zatrudnienia wystarczy tylko wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego.

Od 2010 r. nowe urlopy dla rodziców

Od 2010 r. urlop macierzyński będzie dłuższy i złożony z dwóch części - 20 tygodni podstawowego urlopu i dodatkowego, udzielanego na wniosek pracownika. Od nowego roku urlopy będą przysługiwały również ojcom - to pierwszy rok, w którym obowiązywać będą urlopy ojcowskie.

Kary za przestępstwa skarbowe będą niższe o połowę

Kary za niektóre przestępstwa skarbowe, które uszczuplają podatki, mają zostać zmniejszone z 720 do 360 stawek dziennych.

Urząd skarbowy może skorygować deklarację, gdy podatnik tego nie zrobi mimo wezwania

Urząd skarbowy może poprawić deklarację za podatnika. Zrobi to tylko w określonych przypadkach, np. gdy podatnik nie stawia się na wezwanie bądź nie uwzględnia w korekcie wszystkich uwag urzędu.

Mała firma wygrała z dużym bankiem

O nieważności umów opcyjnych zadecyduje sąd powszechny także wtedy, gdy w umowie był zapis na sąd polubowny.

Ryczałtowcy i kartowicze nadal potrzebują e-podpisu

Pięć zeznań za 2009 rok będzie można przesłać przez internet bez e-podpisu. Aby złożyć pozostałe e-PIT-y, w tym PIT-16A i PIT-28, konieczny będzie podpis elektroniczny. Dla ryczałtowców i kartowiczów rozliczenia przez internet nie będą więc tanie.

Formalizm procesowy utrudnia przedsiębiorcom dochodzenie roszczeń

Małe firmy nie radzą sobie samodzielnie w dochodzeniu swoich praw przed sądem, a skomplikowane wymogi proceduralne dodatkowo to utrudniają.

Będą niższe stawki podatku w okresie zawieszenia

Ministerstwo Gospodarki proponuje, aby w okresie zawieszenia działalności gospodarczej stawki podatku od gruntów były obniżane dwukrotnie, a dla budynków trzykrotnie.

Pracownicy nie korzystają z ruchomego czasu pracy

Coraz więcej pracodawców wydłuża okresy rozliczeniowe czasu pracy do 12 miesięcy. Firmy mogą dostosować godziny pracy do swoich potrzeb i zaoszczędzić na nadgodzinach. Pracownicy rzadko domagają się ustalenia różnych godzin rozpoczynania i kończenia pracy.

W Boże Narodzenie i Nowy Rok może handlować tylko właściciel

25 i 26 grudnia, czyli święta Bożego Narodzenia, i 1 stycznia to dni ustawowo wolne od handlu. Gdyby sklep został otwarty, to handlować w nim może tylko właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie.

Przedsiębiorcy sami wybiorą prawo właściwe dla umowy

Unia ujednolicała prawo prywatne międzynarodowe w zakresie umów. Rozporządzenie Rzym I ma pierwszeństwo przed polską ustawą – Prawo prywatne międzynarodowe i konwencjami międzynarodowymi.

100 tys. zł to limit obrotów obowiązujący w 2010 roku

Od 2010 roku podwyższony zostanie limit obrotów uprawniający do zwolnienia z rejestracji i rozliczeń VAT.

Ryczałtowiec skorzysta z ulg w zeznaniu PIT-28

Podatnik rozliczający się ryczałtem może skorzystać z takich samych ulg jak podatnik płacący PIT według skali. Ryczałtowcy w PIT-28 mogą też uwzględnić składki ubezpieczeniowe.

Firmom będzie łatwiej zatrudniać pracowników tymczasowych

Pracodawca, który dokonał zwolnień grupowych będzie mógł przyjąć do firmy pracowników tymczasowych. Dzięki temu przedsiębiorcy w większym zakresie skorzystają z tej formy zatrudnienia.

Mniej barier dla przedsiębiorców

Przedsiębiorców czekają korzystne zmiany mające na celu ograniczenie biurokracji oraz deregulację zasad prowadzenia działalności gospodarczej. 

Bon na święta do 100 zł można zwolnić z PIT

Przed świętami sklepy prześcigają się w ofertach promocyjnych, aby zwiększyć sprzedaż. Jednym z bonusów jest bon towarowy o wartości np. 10 proc. wydanej wcześniej sumy. Eksperci: taki prezent do 100 zł będzie zwolniony z PIT. Fiskus jest innego zdania.

Od 1 stycznia 2010 r. zmienią się formularze i kody ubezpieczeniowe

Od 1 stycznia 2010 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. Wprowadza ono istotne zmiany w zasadach wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych. Zmienią się zarówno wzory druków ubezpieczeniowych (zgłoszeniowych i rozliczeniowych), jak i kody wykorzystywane do ich wypełnienia.

Serwisy Profesjonalne Infor Ekspert już dostępne na iPhone’a

Infor Ekspert jako pierwszy wydawca treści dla profesjonalistów uruchomił aplikację przeznaczoną na iPhone’a.

Firmy łatwiej zatrudnią niepełnosprawnych

Pracodawca nie będzie musiał uzyskiwać opinii Państwowej Inspekcji Pracy, aby zatrudnić osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Będą kontrole firm zatrudniających Ukraińców

PIP i Straż Graniczna nie wie, ilu cudzoziemców ze Wschodu pracuje w Polsce. Powstanie centralny rejestr obcokrajowców, pracujących na oświadczeniach od polskich firm. Firmy zapłacą grzywnę, jeśli nie poinformują, czy cudzoziemiec stawił się do nich do pracy.

ZUS umarza przedsiębiorczym matkom należności z tytułu składek

Kobiety, które prowadząc firmę korzystały jednocześnie z zasiłku macierzyńskiego bądź urlopu wychowawczego, złożyły do ZUS prawie 6 tysięcy wniosków o umorzenie należności z tytułu składek.

REKLAMA