Niewielka poprawa warunków prowadzenia biznesu
REKLAMA
Zdaniem KPP w trakcie dwóch lat sprawowania władzy rząd wprowadził wprawdzie kilka ważnych i dobrych zmian, jednak zdecydowanie więcej problemów ciągle czeka na rozwiązania. Przede wszystkim nie prowadzono rzeczywistej walki ze spowolnieniem gospodarczym. Specustawa antykryzysowa została uchwalona zbyt późno, a jej przepisy okazały się nieskuteczne.
REKLAMA
REKLAMA
Adam Ambroziak ekspert KPP uważa, że nie wpadliśmy w recesję dzięki operatywności polskich firm, stosunkowo niskiego poziomu otwartości naszej gospodarki oraz stabilnych podstaw gospodarczych, które nie są wynikiem działa obecnej ekipy rządzącej,.
Rosnące zadłużenie państwa będzie silnym impulsem hamującym rozwój gospodarczy. Zaproponowane w Planie Konsolidacji i Rozwoju Finansów 2010 - 2011 działania przyniosą ewentualne oszczędności dopiero w średnim okresie. Do tego momentu przedsiębiorcy będą mieli ograniczony dostęp do finansowania zewnętrznego (efekt wypierania), a kolejne budżety będą mogły tylko w ograniczonym stopniu być ukierunkowane na rozwój (74% wydatków budżetu ma charakter sztywny), tym bardziej, że już w tym roku 12% wydatków budżetu pochłania obsługa zadłużenia Skarbu Państwa.
Poprawie nie uległa przejrzystość systemu podatkowego. Przedsiębiorcy wciąż tracą czas na wypełnianie szeregu często nieuzasadnionych obowiązków biurokratycznych. Również skomplikowane prawo pracy utrudnia elastyczne reagowanie na dynamikę rynku oraz po prostu zniechęca do zatrudniania pracowników.
Wśród korzystnych rozwiązań wymienić należy wprowadzenie emerytur pomostowych. Pozwoli to na zaoszczędzenie znaczących środków publicznych oraz stanowi impuls do aktywizacji zawodowej.
REKLAMA
Z inicjatywy KPP rząd doprowadził także do uchwalenia dobrej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nowe, elastyczne przepisy sprawiły, że realizowanych jest już ponad 100 projektów w tej formule. Ustawa o PPP pozwala prowadzić przedsięwzięcia szybciej, taniej i efektywniej niż w tradycyjnej formie.
Także przy udziale KPP dwukrotnie znowelizowano ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Wprowadzone zmiany umożliwiły zawieszenie działalności gospodarczej, choć tylko przez przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników. Ponadto zmniejszono uciążliwość kontroli dla firm.
Niestety wciąż do rozwiązania pozostaje wiele spornych kwestii i choć z pewnością na wszystko potrzeba czasu, to jednak w większości problematycznych obszarów nie widać choćby początku prac.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA