| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zwolnienie z niektórych wymogów sprawozdawczości rachunkowej

Zwolnienie z niektórych wymogów sprawozdawczości rachunkowej

Małe przedsiębiorstwa będą mogły być zwolnione z niektórych wymogów sprawozdawczości rachunkowej – przewidują zmiany w unijnych przepisach.

Parlament Europejski zatwierdził zmiany w unijnych przepisach sprawozdawczości rachunkowej. Przyjęta propozycja umożliwi państwom członkowskim na uproszczenie przepisów i zdjęcie z małych przedsiębiorstw części obowiązków sprawozdawczości rachunkowej, wpływając tym samym na zwiększenie ich konkurencyjność i potencjału rozwojowego.

W uchwale przyjętej przez Parlament Europejski (445/196/21) posłowie wnoszą o dokonanie w 2010 roku ogólnego przeglądu czwartej dyrektywy Rady Nr 78/660/EWG, w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek oraz siódmej dyrektywy Rady Nr 83/349/EWG w sprawie skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

Około 7,2 miliona przedsiębiorstw podlega obowiązkowi sprawozdawczości wynikającemu z przepisów rachunkowych na poziomie UE. 5,4 miliona z nich (75 proc.) to mikroprzedsiębiorstwa, na przykład kwiaciarnie lub piekarnie. W przeważającej mierze prowadzą one działalność na rynku lokalnym i w niewielkim lub żadnym stopniu nie prowadzą działalności transgranicznej.

Zwolnienie z obowiązku przedstawiania rocznych sprawozdań objęłoby przedsiębiorców, którzy spełniają następujące kryteria:

- suma bilansowa przedsiębiorstwa wynosi poniżej 500 tys. euro,

- obrót netto wynosi poniżej 1 mln euro,

- zatrudnienie wynosi średnio 10 pracowników w ciągu roku finansowego.

Parlament Europejski przekonuje, że państwa członkowskie powinny zachować swobodę decyzji, czy udzielić zwolnień na swoich rynkach uwzględniwszy sytuację gospodarczą i liczbę przedsiębiorstw, które spełniają powyższe kryteria.

Oczywiście mikroprzedsiębiorstwa nadal będą zobowiązane do prowadzenia rejestru działalności gospodarczej i sytuacji finansowej.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »