REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie można łatwiej założyć żłobek

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Dopiero na następnym posiedzeniu rząd zdecyduje, jak będą zorganizowane nowe formy opieki nad dziećmi.

Na ostatnim posiedzeniu rząd miał przyjąć założenia ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat, przygotowane przez resort pracy. Nowe przepisy mają zapewnić większy dostęp do opieki instytucjonalnej, zachęcać do zakładania nowych placówek opieki oraz ułatwiać młodym rodzicom powrót do pracy.

REKLAMA

Rada Ministrów zajmie się założeniami dopiero za tydzień, bo ministrowie zaproponowali zorganizowanie nowych form opieki w postaci gminnych centrów zintegrowanej pomocy.

REKLAMA

Projektowane przepisy przewidują odebranie żłobkom statusu zakładów opieki zdrowotnej. Obecnie muszą one spełniać rygorystyczne wymagania sanitarne, budowlane i dotyczące wymagań formalnych wobec zatrudnionych osób. Resort proponuje m.in., aby żłobki mogły zajmować część lokalu, a nie oddzielny budynek, oraz by zapewniały dwa pomieszczenia (do zabawy i odpoczynku). Nie będą też musiały mieć wydzielonej kuchni do przygotowywania posiłków, jeśli będą one dowożone do żłobka. Osoby zatrudnianie w żłobkach, które nie będą spełniać wymagań określonych w ustawie, będą zobowiązane do odbycia szkoleń.

Nową formą będzie klub dziecięcy, który będzie musiał spełniać podobne wymagania jak żłobek, ale opieka nad dzieckiem będzie sprawowana nie dłużej niż 25 godzin tygodniowo i 5 godzin dziennie. Opiekun, którym będzie mógł zostać też przeszkolony wolontariusz, będzie miał pod opieką do ośmioro dzieci.

- Dobrze, że propozycje rządu kładą nacisk na to, aby nowe placówki pełniły nie tylko funkcje opiekuńcze, ale też wychowawcze i edukacyjne, co jest ważne dla rozwoju tak małego dziecka - mówi Izabela Kułakowska z Instytutu Małego Dziecka im. Astrid Lindgren w Poznaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gmina będzie też mogła zatrudnić tzw. dziennego opiekuna, który będzie zajmował się w swoim mieszkaniu maksymalnie pięciorgiem dzieci. Resort chce też zachęcić rodziców do legalnego zatrudniania opiekunek dla dzieci. Jeżeli rodzic zdecyduje się na to i przedstawi w gminie umowę z nianią, będzie ona opłacać za zatrudnioną osobę składki na ubezpieczenia społeczne od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Środki na ten cel mają pochodzić z budżetu.

Ponadto gminy będą prowadzić rejestry funkcjonujących na jej terenie placówek oraz dziennych opiekunów. Dodatkowym zadaniem będzie też sprawowanie nadzoru i kontroli nad prawidłowym funkcjonowaniem nowych form opieki.

- Może to stanowić trudność dla gmin i konieczność zatrudnienia osób merytorycznie przygotowanych do sprawowania takiej kontroli - mówi Izabela Kułakowska.

Michalina Topolewska

michalina.topolewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA