REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie można łatwiej założyć żłobek

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Dopiero na następnym posiedzeniu rząd zdecyduje, jak będą zorganizowane nowe formy opieki nad dziećmi.

Na ostatnim posiedzeniu rząd miał przyjąć założenia ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat, przygotowane przez resort pracy. Nowe przepisy mają zapewnić większy dostęp do opieki instytucjonalnej, zachęcać do zakładania nowych placówek opieki oraz ułatwiać młodym rodzicom powrót do pracy.

REKLAMA

Rada Ministrów zajmie się założeniami dopiero za tydzień, bo ministrowie zaproponowali zorganizowanie nowych form opieki w postaci gminnych centrów zintegrowanej pomocy.

REKLAMA

Projektowane przepisy przewidują odebranie żłobkom statusu zakładów opieki zdrowotnej. Obecnie muszą one spełniać rygorystyczne wymagania sanitarne, budowlane i dotyczące wymagań formalnych wobec zatrudnionych osób. Resort proponuje m.in., aby żłobki mogły zajmować część lokalu, a nie oddzielny budynek, oraz by zapewniały dwa pomieszczenia (do zabawy i odpoczynku). Nie będą też musiały mieć wydzielonej kuchni do przygotowywania posiłków, jeśli będą one dowożone do żłobka. Osoby zatrudnianie w żłobkach, które nie będą spełniać wymagań określonych w ustawie, będą zobowiązane do odbycia szkoleń.

Nową formą będzie klub dziecięcy, który będzie musiał spełniać podobne wymagania jak żłobek, ale opieka nad dzieckiem będzie sprawowana nie dłużej niż 25 godzin tygodniowo i 5 godzin dziennie. Opiekun, którym będzie mógł zostać też przeszkolony wolontariusz, będzie miał pod opieką do ośmioro dzieci.

- Dobrze, że propozycje rządu kładą nacisk na to, aby nowe placówki pełniły nie tylko funkcje opiekuńcze, ale też wychowawcze i edukacyjne, co jest ważne dla rozwoju tak małego dziecka - mówi Izabela Kułakowska z Instytutu Małego Dziecka im. Astrid Lindgren w Poznaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gmina będzie też mogła zatrudnić tzw. dziennego opiekuna, który będzie zajmował się w swoim mieszkaniu maksymalnie pięciorgiem dzieci. Resort chce też zachęcić rodziców do legalnego zatrudniania opiekunek dla dzieci. Jeżeli rodzic zdecyduje się na to i przedstawi w gminie umowę z nianią, będzie ona opłacać za zatrudnioną osobę składki na ubezpieczenia społeczne od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Środki na ten cel mają pochodzić z budżetu.

Ponadto gminy będą prowadzić rejestry funkcjonujących na jej terenie placówek oraz dziennych opiekunów. Dodatkowym zadaniem będzie też sprawowanie nadzoru i kontroli nad prawidłowym funkcjonowaniem nowych form opieki.

- Może to stanowić trudność dla gmin i konieczność zatrudnienia osób merytorycznie przygotowanych do sprawowania takiej kontroli - mówi Izabela Kułakowska.

Michalina Topolewska

michalina.topolewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA