reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prawie 6 tys. mandatów dla skontrolowanych przedsiębiorców

Prawie 6 tys. mandatów dla skontrolowanych przedsiębiorców

Inspektorzy nałożyli na firmy prawie 5800 mandatów za ujawnione nieprawidłowości w ewidencjonowaniu obrotów na kasach fiskalnych i wydawaniu paragonów. To efekt akcji prowadzonej przez urzędy kontroli skarbowej w czasie ferii.

W trakcie ferii zimowych urzędy kontroli skarbowej prowadziły zakrojone na szeroką skalę działania, prowadzące do ujawniania przypadków nierejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych. Celem zintensyfikowanych kontroli było zapobieganie uchylaniu się przedsiębiorców przed obowiązkiem podatkowym, a także ograniczenie szarej strefy w miejscowościach turystycznych.


Inspektorzy sprawdzali przede wszystkim punkty sprzedaży w miejscowościach turystycznych i miejscach oferujących usługi związane z zimowym wypoczynkiem, tj. m.in. na stokach narciarskich, lodowiskach, w wypożyczalniach sprzętu zimowego, szkołach jazdy na nartach, punktach i lokalach gastronomicznych, a także na stacjach paliw - wszędzie tam, gdzie obserwowano wzmożony ruch turystyczny.


Kontrolerzy wymierzyli ponad 5800 mandatów na kwotę przekraczającą 1.250.000 zł. Wymierzone kary dotyczyły zarówno przypadków nieewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych, jak i niewydawania paragonów stwierdzających dokonanie sprzedaży. Także właściciele lub kierownicy sklepów byli upominani mandatami za niedopełnienie obowiązku nadzoru. W przypadku znacznego stopnia szkodliwości społecznej kontrolerzy wnioskowali o wszczęcie postępowań karnych.


Sama zapowiedź podejmowania kontroli skarbowej przez inspektorów, która odbiła się szerokim echem w mediach, przyczyniła się do propagowania zasad fair play w handlu tak wśród przedsiębiorców, jak i potencjalnych klientów, uważa podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Andrzej Parafianowicz.


Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy zakupiony towar lub usługa nie odpowiada jakości deklarowanej przez sprzedawcę lub posiada wady. Wówczas klient, który nie otrzymał paragonu za taki wadliwy towar lub usługę ma spore problemy w dochodzeniu swoich praw.


Ministerstwo Finansów zapowiada systematyczne przeprowadzanie podobnych akcji w przyszłości. Dzięki roli prewencyjnej podejmowanych działań większość sprawców od momentu ukarania mandatem prawidłowo wypełniała obowiązki w zakresie ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Niestety zdarzały się również przypadki karania tych samych osób kilkukrotnie za taki sam czyn, popełniony w różnym czasie.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

Źródło:

Ministerstwo Finansów
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama