Kontrola skarbowa
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Od 7 marca 2009 r. kontrole podatkowe przeprowadzane przez inspektorów kontroli skarbowej podlegają również przepisom o limitach czasu trwania kontroli. Oczywiście jeśli nie zachodzą szczególne ustawowe przesłanki do kontroli „bezlimitowej”. Zatem kontrola tego rodzaju w przypadku małego przedsiębiorcy będzie mogła trwać maksymalnie 18 dni roboczych, jeśli jest to pierwsza kontrola tego organu w tym roku.
WYJAŚNIENIE
REKLAMA
Do wejścia w życie ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. nr 18, poz. 97) organy kontroli skarbowej stały na stanowisku, że na mocy art. 83 ust. 2 pkt 3) ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w brzmieniu obowiązującym do 6 marca 2009 r. przepis o czasie trwania wszystkich kontroli ich nie dotyczył. Dla przypomnienia, zgodnie z tym przepisem ograniczeń czasu kontroli nie stosowało się w przypadku, gdy odrębne przepisy przewidują możliwość przeprowadzenia kontroli w toku postępowania prowadzonego przez organ. Zgodnie natomiast z art. 13 ust. 3 ustawy o kontroli skarbowej organ kontroli skarbowej może w ramach prowadzonego postępowania kontrolnego przeprowadzić kontrolę podatkową.
Jednak od 7 marca 2009 r. uległ zmianie zapis art. 83 ust. 2 pkt 3) ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Aktualnie ograniczenia czasu kontroli nie stosuje się, w przypadku gdy kontrola jest prowadzona w toku postępowania prowadzonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów. W związku z powyższym, jeśli nie zachodzą inne przesłanki wyłączające stosowanie ograniczeń czasowych kontroli na podstawie art. 83 ust. 2, art. 84, art. 84a lub art. 84b ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, to zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 2) tej ustawy maksymalny czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekroczyć, w odniesieniu do małych przedsiębiorców - 18 dni roboczych.
PODSTAWA PRAWNA
• art. 83 ust. 1 pkt 2) oraz art. 83 ust. 2 pkt 3) ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA