REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zgromadzenie wspólników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zgromadzenia organów spółek kapitałowych w dobie pandemii koronawirusa

Pomimo przestoju na rynku z jakim obecnie musi zmierzyć się większość polskich spółek, spora część z nich prowadzi swoją działalność, z czym wiąże się między innymi konieczność odbycia zgromadzenia organów - czy to zarządu czy wspólników. Czy obecnie obowiązujące przepisy dotyczące ograniczeń w kontaktach międzyludzkich i przemieszczania się dają w ogóle możliwość odbycia takiego zgromadzenia? Jakie instrumenty prawne można wykorzystać, aby zorganizować takie zgromadzenie i podejmować uchwały dbając o bezpieczeństwo jego uczestników?

Walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz zgromadzenia wspólników w czasach koronawirusa

Od 14 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Zwyczajne zgromadzenie wspólników – o czym należy pamiętać

Odbycie zwyczajnego zgromadzenia wspólników (ZZW) stanowi niezbędny element prawidłowego funkcjonowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych zgromadzenie takie powinno odbyć się w terminie 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. W większości funkcjonujących spółek, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, ostateczny termin odbycia ZZW za poprzedni rok obrotowy przypada więc na dzień 30 czerwca. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Przymusowego umorzenia udziałów dokonuje się bez zgody wspólnika. Jego istotą jest pozbawienie wspólnika praw udziałowych w spółce z o.o., co wiąże się z utratą praw i obowiązków majątkowych jakie przysługują wspólnikom. Umorzenie jest dopuszczalne jedynie, gdy umowa spółki tak stanowi i wymaga uchwały zgromadzenia wspólników.

REKLAMA

Zaskarżalność uchwał zarządu i rady nadzorczej spółek kapitałowych

W obowiązującym kodeksie spółek handlowych nie ma przepisów, które wprost przewidywałyby prawo zaskarżania do sądu uchwał zarządu, rady nadzorczej i komisji rewizyjnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz uchwał zarządu i rady nadzorczej spółki akcyjnej. Tymczasem uchwały te mają niekiedy olbrzymi wpływ na funkcjonowanie spółek oraz prawa członkowskie wspólników. Stąd pytanie czy, a jeśli tak to na jakiej podstawie, możliwe jest zaskarżenie przedmiotowych uchwał do sądu?

Roczne sprawozdanie finansowe spółki z o.o.

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązany jest do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy. Sprawozdanie wraz z koniecznymi dokumentami składa się w odpowiednim sądzie rejestrowym.

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki akcyjnej

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki akcyjnej może polegać na emisji nowych akcji (gratisowych) lub na podwyższeniu wartości nominalnej akcji dotychczasowych.

Obowiązki informacyjne zarządu spółki akcyjnej w stosunku do akcjonariuszy

Akcjonariuszom przysługuje prawo do informacji. Polega ono na zobowiązaniu zarządu podczas obrad walnego zgromadzenia do udzielenia akcjonariuszowi na jego żądanie informacji dotyczących spółki, jeżeli jest to uzasadnione dla oceny sprawy objętej porządkiem obrad.

REKLAMA

Kontrola wspólników w spółce z o.o.

W spółkach z o.o. z dużą liczbą wspólników mogą być oni często pozbawieni realnej kontroli nad bieżącą działalnością spółki. Na jakie postanowienia umowy spółki należy zwrócić uwagę, by zachować narzędzia kontroli zarządu?

Zwyczajne zgromadzenie wspólników

Zwoływanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników jest corocznym obowiązkiem zarządu. Wedle prawa musi ono się odbyć w ciągu sześciu miesięcy od końca roku obrotowego. Umowa spółki może jednak ten okres skrócić.

Dywidenda – zysk dla wspólników spółki z o.o.

Najważniejszym prawem majątkowym wspólników spółki z o.o. jest dywidenda, czyli zysk przysługujący w związku z rocznym sprawozdaniem finansowym. Komu i kiedy przysługuje? Ekspert przybliża regulacje prawne i orzecznictwo, dotyczące kwestii dywidendy.

Jak funkcjonuje zgromadzenie wspólników w jednoosobowej spółce z o.o.?

Zgromadzenie wspólników, jak sama nazwa wskazuje, zakłada, że jest to organ kolegialny. Czy wobec tego w spółce jednoosobowej, czyli posiadającej wyłącznie jednego wspólnika, taki organ w ogóle funkcjonuje?

Co warto wiedzieć o zakazie konkurencji obowiązującym członków zarządu sp. z o.o.

Obowiązujący Kodeks Spółek Handlowych dość lakonicznie wypowiada się na temat zakazu działalności konkurencyjnej członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zakaz ten jednak obowiązuje bezpośrednio z mocy samego prawa.

Ile udziałów należy zakupić aby mieć pełną kontrolę nad spółką z o.o.?

Jeśli planujemy przejęcie pakietu kontrolnego spółki z o.o. warto zastanowić się jaki procent udziałów powinniśmy wykupić- 51% nie zawsze wystarczy.

Jak zwołać zgromadzenie wspólników?

Zgromadzenie wspólników jest najwyższym organem spółki z o.o.- decyduje o wyborze zarządu i rady. Zarówno jednak zwykłe jak i nadzwyczajne zgromadzenie musi być prawidłowo zwołane.

Kto zwołuje zgromadzenie wspólników?

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowią organ nadrzędny w stosunku do zarządu spółki. Zgromadzenie wspólników jako organ nadzorczy, musi jednak być odpowiednio zwołane.

Kompetencje zgromadzenia wspólników

Zgromadzenie wspólników jest jednym z organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie kieruje on bezpośrednio spółką, natomiast bez jego zgody zarząd nie może podjąć wielu decyzji.

REKLAMA