REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo autorskie w sieci, Bezpieczna sieć

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej w sieci?

Odkąd dane milionów użytkowników konsoli Sony PlayStation zostały skradzione, zaczęto szerzej mówić na temat bezpieczeństwa płatności przy pomocy karty płatniczej w Internecie. Jak zabezpieczyć się przed hakerem? Ekspert radzi, w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko kradzieży danych podczas płatności kartą kredytową w sieci.

Pozostawianie śladów w Internecie – jak sobie z tym poradzić?

Bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek w Internecie powinien być traktowany poważnie i z odpowiednią dawką konsekwencji. Niestety bywa tak, że niekiedy bronimy się przed pozostawieniem jakichkolwiek znaków, a za chwilę w niepewnych kwestionariuszach wpisujemy swoje poufne dane osobowe. Kiedy więc uważać i jak się obronić przed pozostawianiem aktywnych śladów w sieci?

Niepożądane udostępnienia w sieci – jak to skutecznie opanować?

Bardzo często, nawet bez naszej wiedzy, komputer udostępnia w sieci różne dane. Niekiedy są to dane statystyczne dla firm produkujących oprogramowanie, innym razem zaś mogą to być poufne dane, których z pewnością nie chcemy udostępniać. Jak więc zablokować wysyłanie jakichkolwiek danych do sieci?

Niebezpieczeństwo w Internecie – czy użytkownicy Apple są w pełni bezpieczni?

Internet jest niebezpieczny, jest tam wiele zagrożeń, korzystanie z niego jest ryzykowne etc. Tego typu stwierdzenia można znaleźć niemal na każdym kroku. Niestety każde z tych stwierdzeń jest prawdziwe. Jeszcze kilka lat temu surfowanie po sieci było względnie bezpieczne, dziś zaś najróżniejsze zagrożenia czyhają niemal na każdej stronie. Jak sobie z tym poradzić i na co zwracać uwagę?

REKLAMA

Kto ma prawo do awatara?

Żona, która „zabija” awatara swojego byłego męża, kasując jego konto, kradzież postaci wraz z ekwipunkiem, często wycenianym na kilka tysięcy złotych i sprzedaż za realne pieniądze, albo bezprawne włamanie się do czyjegoś komputera i przywłaszczenie cudzych danych. To tylko niektóre przykłady nielegalnych procederów, ze świata wirtualnego, których skutki można dostrzec także w świecie realnym.

Jak chronić dobra osobiste przedsiębiorcy w mediach – część 2


W pierwszej części omówiliśmy przedmiotowe przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku roszczeń przysługujących względem dziennikarzy.

Kto może korzystać z prawa przedruków w Internecie?

Internet jest jednym z najszybszych mediów pozyskiwania informacji. Dlatego nie ma nic prostszego jak skopiowanie tekstów z sieci. Należy jednak pamiętać, że pojawienie się ich w Internecie nie usprawiedliwia do wykorzystywania treści w nieograniczony sposób. Kto zatem może korzystać z prawa przedruków w Internecie?

Jak bezpiecznie zarejestrować domenę?

Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele cennych informacji, łatwo może paść łupem osób, wykorzystujących je dla osiągnięcia zysku. Przykładem mogą być dane identyfikacyjne podawane przy rejestracji domeny, które następnie zamieszczane są w bazach WHOIS. Informacje takie, np. odnośnie domen globalnych są łatwo dostępne dla każdego.

REKLAMA

Jakie są zasady ochrony własności intelektualnej na portalach społecznościowych?

Zasadą działania portali społecznościowych to często udostępnianie innym użytkownikom określonych treści (zdjęć, filmów, itp.). Nierzadko treści te są przedmiotami własności intelektualnej, chronionymi prawem, którego naruszenie powoduje możliwość wystąpienia przez osobę uprawnioną z odpowiednimi roszczeniami względem użytkownika, który rozpowszechnia treści.

Internet jako prasa

Odpowiedź na pytanie, czy Internet jest prasą, nie jest jednoznaczna, należy bowiem rozważyć, czy w świetle uregulowań prawa prasowego (dalej pr. pr.) można w niektórych przypadkach, uznać Internet za prasę. W szczególności, czy strony internetowe stanowią prasę w rozumieniu ustawy.

Zapożyczanie (kradzież tekstów) w Internecie

W społecznym ujęciu Internet wydaje się "ziemią niczyją" gdzie ochrona prawna jest mocno iluzoryczna. Stąd masowość kradzieży intelektualnej do niedawna pozostającej na dobrą sprawę bez echa. Ostatnio (zwłaszcza w zakresie dziennikarstwa internetowego) twórcy coraz częściej sięgają do instrumentów ochrony prawnej broniąc własnej własności intelektualnej.

Linkowanie a prawo autorskie

Problematyka tzw. linkowania jest problematyką, z którą coraz częściej mamy do czynienia. Czy prawo autorskie zakazuje linkowania, czy też na nie zezwala?

Wykorzystywanie zdjęć na stronach internetowych

Łatwy dostęp do zdjęć w internecie przekłada się w prosty sposób na liczne nadużycia w tej dziedzinie. Należy pamiętać o tym, że sam fakt, iż zdjęcie jest umieszczone w internecie nie oznacza, że możemy z nich korzystać na własnej stronie.

Odpowiedzialność karna i cywilna za rozpowszechnianie plików w internecie

Polskie prawo karne nie zawiera odrębnej regulacji dotyczącej wprost rozpowszechniania i pobierania plików z internetu w sytuacji, w której nie mamy do nich praw. Oznacza to odpowiednie stosowanie innych regulacji, które sprawiają że sytuacja osób rozpowszechniających i pobierających "nielegalne" pliki z internetu nie jest równa.

Cytowanie w Internecie

W przypadku Internetu należy pamiętać o podstawowej zasadzie – prawo autorskie obowiązuje tak w realnej rzeczywistości jak i w rzeczywistości wirtualnej. Nie ma odrębnego prawa internetowego – o czym nie zawsze pamiętamy.

P2P a prawo autorskie

Podstawowa różnica między pobieraniem, a rozpowszechnianiem plików w Internecie sprowadza się do tego, iż pobieranie jest w niektórych przypadkach przez prawo dozwolone, natomiast rozpowszechnianie bez zgody Twórcy zawsze jest zagrożone sankcjami prawnymi

Pomysły w prawie autorskim – czy są chronione

To co niejednokrotnie stanowi o sile jakiegoś produktu bądź o jego dobrej sprzedaży to pomysł na kampanię reklamową. Powstaje jednak pytanie czy taki pomysł na kampanię reklamową, eventową czy społeczną jest chroniony przez prawo?

Jak napisać dobrą umowę prawno-autorską- o czym warto pamiętać?

Sporządzając umowę na przeniesienie praw autorskich czy udzielenie licencji- należy pamiętać o kilku ważnych elementach- nie uwzględnienie ich w umowie, może skutkować tym, że nie będzie ona miała takiego charakteru jak myśleliśmy.

Fundusz Martwej Ręki - w prawie autorskim

Wydawcy korzystający z utworów, wobec których wygasły prawa autorskie, nie mogą tego robić za darmo- muszą zapłacić od 5 do 8 % wpływów brutto na rzecz Funduszu Promocji Twórczości.

Ochrona dziecka w internecie

Dzieci siedzące samodzielnie przed komputerem, wcześniej czy później trafią na nieodpowiednie dla nich treści. Jeśli nie checsz aby twoje dzieci oglądały takie obrazy skorzystaj z programu Anti-Porn.

Utwory naukowe w prawie autorskim

Problematyka utworów naukowych jest uregulowana oddzielnie w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dlatego też wypada poświęcić jej trochę więcej miejsca

Komputer dla seniorów

Starsze osoby często mają niemałe problemy z obsługą komputera. To całe skomplikowane oprogramowanie, malutkie klawisze i mikroskopijne czcionki są przeszkodą w wykonaniu najprostszego zadania. mając to na uwadze, firma firstSTREET stworzyła komputer o nazwie GO, zaprojektowany specjalnie dla seniorów.

Odpowiedzialność dostawców usług internetowych

Pytanie o odpowiedzialność dostawców usług internetowych pojawia się zawsze w kontekście wymiany plików muzycznych jak również w kontekście ściągania filmów z Internetu.

Inspiracje i pomysły w reklamie czyli jak reklamować w zgodzie z prawem

Nieodzownym warunkiem sprzedaży produktów czy usług są dziś zarówno reklama jak i promocja czy wszelkiego rodzaju działania marketingowe.

Kopiowanie artykułów z sieci

Częstym pytaniem podczas różnego rodzaju spotkań dotyczących praw autorskich jest pytanie o możliwość kopiowania artykułów z sieci. Czy firma może na własnej stronie internetowej w zakładce „napisali o nas” kopiować całe artykuły z gazet?

Programy komputerowe

Programy komputerowe są utworami. Jednak stosuje się do nich nie wszystkie przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Pliki mp3, filmy– czy jest możliwe ściąganie

Ściąganie plików z internetu to jedna z najbardziej drażliwych kwestii. W życiu codziennym słyszymy wiele opinii na ten temat. Warto zatem dowiedzieć się jak jest naprawdę.

REKLAMA