Pomysły w prawie autorskim – czy są chronione
REKLAMA
REKLAMA
Prawo autorskie pomysłów nie chroni
W tym miejscu warto przypomnieć, iż, na podstawie prawa autorskiego, nie są chronione pomysły, idee, patenty, procedury, receptury.
REKLAMA
Często jednak pomysł w znaczeniu potocznym oznacza już utwór w znaczeniu prawnym. W znaczeniu prawnym pomysłem może być np. wysyłanie kartek świątecznych do swoich klientów czy kontrahentów. Każdy może „wpaść” na taki pomysł.
Zobacz: Prawa do nadań programów oraz pierwszych wydań – porada
Pomysł jako rozwiązanie- może podlegać ochronie
REKLAMA
Jeśli jednak określimy wygląd kartek świątecznych, obierzemy grupę docelową, określimy również treść tych kartek, ich budowę, kształt itp., a wszystko to będzie nacechowane twórczością, oryginalnością i indywidualnością autora, to pomimo, iż cały czas mamy wrażenie „świetnego pomysłu” w potocznym rozumieniu, to na gruncie prawa będziemy mogli już mówić o utworze. Dlatego też, jeśli uszczegółowimy, opiszemy nasz pomysł w sposób drobiazgowy, prawo autorskie będzie uznawać takie dzieło nie za pomysł, ale za utwór, który jest chroniony zarówno w całości jak i w części.
Pomimo iż same pomysły nie są chronione przez prawo autorskie, ich ochrona może przebiegać na gruncie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Z art. 2 ustawy o nieuczciwej konkurencji wynika bowiem, iż za przedsiębiorcę uznaje się osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które prowadząc, chociażby ubocznie, działalność zarobkową lub zawodową, uczestniczą w działalności gospodarczej.
Zobacz: Prawa do artystycznych wykonań oraz prawa do fonogramów i wideogramów
Przy czym – jak zgodnie stanowi doktryna i orzecznictwo „działanie w celu osiągnięcia zysku (zarobkowe) nie jest konieczną przesłanką zakwalifikowania określonego podmiotu jako przedsiębiorcy w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji .
Podsumowując:
- Mimo iż pomysły, idee, prawdy naukowe czy receptury nie są objęte ochroną prawno autorską należy pamiętać, iż mogą być chronione na podstawie odrębnych ustaw.
- Potoczne rozumienie „pomysłu” różni się od prawnego pojęcia – stąd często mówimy o utworze w znaczeniu prawnym a nie pomysł.
- Z pomysłu każdy może korzystać – o czym warto pamiętać.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA