REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Energia elektryczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jednoosobowa działalność gospodarcza a transakcje ze spółką w ujęciu podatkowym Cz. II

W pierwszej części niniejszego artykułu przedstawiono najważniejsze skutki podatkowe sytuacji, gdy ta sama osoba fizyczna równocześnie jednoosobowo prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą a zarazem jest wspólnikiem spółki cywilnej i jako przedsiębiorca dokonuje z tą spółką transakcji, w szczególności świadczy na rzecz tej spółki usługi lub dokonuje dostawy (sprzedaży) towaru. Natomiast poniżej zostaną, przy analogicznych założeniach, przedstawione skutki podatkowe dla wspólnika spółki jawnej oraz udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kryzys energetyczny. Jak firma może zaoszczędzić na energii?

Rosnące ceny paliw energetycznych i niestabilna sytuacja geopolityczna sprawia, że wielu przedsiębiorców poszukuje sprawdzonych sposobów na oszczędności energii i zabezpieczenie ciągłości dostaw. Jakie działania warto obecnie podjąć?

Członek zarządu może się wybronić przed zakazem prowadzenia działalności gospodarczej

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej to koszmarny sen każdego członka zarządu spółki. Może do tego doprowadzić m.in. niezłożenie we właściwym terminie wniosku upadłościowego. Czy w takiej sytuacji można skutecznie wybronić się przed negatywną decyzją sądu? Eksperci przekonują, że jest to możliwe.

Technologie nuklearne – kto weźmie udział w budowie elektrowni atomowych?

Przemysł nuklearny obostrzony jest wieloma bardzo restrykcyjnymi przepisami, podobnie jak przemysł farmaceutyczny. Firmy z tej branży muszą spełniać szereg norm, dbać o szereg pozwoleń i certyfikację. Kto może liczyć na udział w budowie pierwszych polskich elektrowni atomowych?

REKLAMA

Polskie firmy nie są gotowe na blackout

Nawet chwilowa przerwa w dostawie prądu może skutkować biznesową katastrofą. Powód? Wiele firm nie posiada odpowiednich zabezpieczeń.

Tauron: w niektórych przypadkach potrzebna zmiana umowy, by skorzystać z Tarczy Solidarnościowej

Tarcza Solidarnościowa. Skorzystanie z rozwiązań rządowej Tarczy Solidarnościowej, ograniczającej wzrost cen prądu, w niektórych przypadkach wymaga zmiany umowy dotyczącej dostaw energii - wynika z informacji grupy Tauron. Dotyczy to klientów, którzy zawarli umowy z gwarancją stałej ceny prądu.

Wiatr mógłby obniżać rosnące ceny prądu jednak przepisy nie ułatwiają

Gdańsk – zimą generowanie energii elektrycznej z wiatru bije rekordy. W szczytowym momencie w lutym tego roku wiatraki produkowały nawet 6718 MWh. Według analiz, energii z wiatru moglibyśmy produkować nawet cztery razy więcej, gdyby zmienione zostały restrykcyjne przepisy dotyczące rozmieszczenia wiatraków na lądzie. Pozwoliłoby to też zmniejszyć ryzyko blackoutu i wzrostu rachunków za energię.

Tani prąd dla firm. Ostatnie dni na oświadczenie!

Tani prąd dla firm. Mikro, małe oraz średnie firmy mogą skorzystać z zamrożenia cen prądu od grudnia aż do końca 2023 r. Muszą jednak złożyć oświadczenie do 30 listopada!

REKLAMA

Prezenty dla kontrahentów - skutki podatkowe

Prezenty dla kontrahentów. Zbliża się okres świąteczny, w którym wielu przedsiębiorców zwyczajowo przekazuje swoim kontrahentom upominki, dziękując im za dotychczasową współpracę oraz często wyrażając nadzieję na dalsze, owocne współdziałanie. Niestety, należy przy tym pamiętać, iż przekazanie (ale też otrzymanie!) takiego upominku ma swoje konsekwencje podatkowe, o czym w dzisiejszym wpisie.

Przemysł wchodzi w fazę wyraźnego spowolnienia

Przemysł wchodzi w fazę wyraźnego spowolnienia, a październik mógł być ostatnim miesiącem znaczącego wzrostu produkcji w ujęciu rocznym. W przetwórstwie także widoczne są sygnały słabnącej koniunktury - ocenił bank ING w komentarzu do wtorkowych danych GUS.

Zawieszanie działalności gospodarczych. Kryzys czy sezon?

Zawieszenie działalności gospodarczej - we wrześniu 2022 roku odnotowano znaczący wzrost przypadków zawieszania działalności. Jednak czy na pewno oznacza to, że firmy zaczynają odczuwać kryzys?

Zawieszenie działalności gospodarczej - czy to dobre rozwiązanie?

Przedsiębiorcy zawiesili ponad 161,1 tys. działalności gospodarczych, a zamknęli 104,3 tys. w pierwszym półroczu 2022 roku - wynika z raportu Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To niemal o 29% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. To pokłosie pandemii, skutek wprowadzenia Polskiego Ładu oraz efekt dynamicznego wzrostu inflacji.

Jak rozliczać samochód elektryczny w firmie?

Samochód elektryczny w firmie. Jak wprowadzać i rozliczać podatkowo elektryki w działalności gospodarczej?

Koszty energii znacznie niższe dzięki elastycznej sieci

Konsumenci w Unii Europejskiej mogliby zaoszczędzić łącznie aż 71 mld euro na kosztach ogrzewania elektrycznego do 2030 roku. Nakłady ponoszone na energię mogłyby być niższe średnio nawet o 673 euro na osobę, gdyby w pełni wdrożony został elastyczny system popytu na moc.

Wzrost cen za prąd. Czy można uniknąć?

Wzrost cen prądu: 84 proc. Polaków obawia się podwyżek prądu, ogrzewania i ciepłej wody . Ceny nośników energii, takich jak węgiel, ropa czy gaz poszybowały w górę o 44,2%! . Część rachunków możemy jednak obniżyć.

Działalność w mieszkaniu - fiskus zgadza się na koszty!

Działalność w mieszkaniu a koszty. Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Fiskus zgadza się na rozliczanie mieszkania w działalności gospodarczej bez wydzielania osobnego pomieszczenia na te cele. Dopuszcza też możliwość przeznaczenia do działalności części wspólnych lokalu.

Działalność bez rejestracji 2023 - wyższa kwota przychodu

Działalność bez rejestracji 2023. Wyższa kwota przychodu dla działalności gospodarczej bez rejestracji w 2023 roku?

Jednoosobowe firmy zakładane tylko online - od 2024 roku

Jednoosobowa działalność gospodarcza będzie zakładana wyłącznie online w CEIDG. Projekt w tej sprawie trafił do Rządowego Centrum Legislacji.

Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?

Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie? Na czym polegają usługi RegTech? Jak działają firmy RegTech? Wyjaśnia Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.

Jak sprawdzić NIP - Numer Identyfikacji Podatkowej

Numer NIP jest odpowiednikiem numeru PESEL dla przedsiębiorców. Wpisywanie tego numeru w ewidencji jest kluczowym obowiązkiem w rozliczeniach biznesowych. Znajomość NIP-u kontrahenta jest konieczna dla uniknięcia komplikacji z organami podatkowymi. Jak zweryfikować ten numer podany przez przedsiębiorcę?

KE proponuje interwencję na rynku energii w celu obniżenia rachunków Europejczyków

Obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej, ograniczenie dochodów producentów energii elektrycznej oraz opłata solidarnościowa od nadwyżek zysków pochodzących z działalności prowadzonej w sektorach ropy naftowej, gazu, węgla i rafinerii to przedstawione w środę pomysły Komisji Europejskiej na obniżenie cen energii.

Pomoc dla przedsiębiorców ws. cen energii

W ramach rządu trwają prace nad rozwiązaniami, które będą jakimś rodzajem pomocy przedsiębiorcom w sytuacji rosnących cen energii - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Pytany o szczegóły poprosił o "odrobinę cierpliwości".

Jednoosobowa działalność gospodarcza - co warto wiedzieć?

Założenie własnej firmy daje ogromne możliwości i powoduje powstanie wielu obowiązków urzędowych. Początkujący przedsiębiorca ma do wyboru kilka form działalności gospodarczej. Najprostszym z nich jest jednoosobowa działalność gospodarcza

Firma w Niemczech. Eksperci: Są korzyści, ale są też pułapki

Założenie firmy w Niemczech może czasem oznaczać niższe podatki. Ubezpieczenie emerytalne nie jest obowiązkowe, a rentowe pozostaje obligatoryjne tylko w wybranych branżach. Do tego dochodzi wyższa niż u nas kwota wolna od podatku. Jednak sama procedura zakładania biznesu jest bardziej skomplikowana niż w Polsce.

Działalność nierejestrowa – firma bez większości formalności

Założenie własnej firmy to ciekawa perspektywa jednak przeszkodę stanowi ogrom obowiązków i formalności. Regulacje gospodarcze dają jednak alternatywę – działalność nierejestrowa to mniejsza skala biznesu i nieporównywalnie mniej obowiązków w urzędach.

22 sierpnia mija termin na zmianę formy opodatkowania

Ryczałtowcy, którzy chcieliby od drugiego półrocza przejść na skalę podatkową, mogą to zrobić do 22 sierpnia. Aby zmienić formę opodatkowania, należy zmodyfikować wpis w CEIDG na stronie biznes.gov.pl. Eksperci wyjaśniają dla kogo taka zmiana jest korzystna.

Rejestracje przedsiębiorstw w II kw. 2022 r. - dane GUS

W II kwartale 2022 roku odnotowano 93 tys. 660 rejestracji przedsiębiorstw, tj. o 1,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, oraz 80 upadłości, tj. o 4,8 proc. mniej niż w II kwartale 2021 roku – podał GUS we wtorek.

Linie kablowe zyskują na popularności. Linie podziemne alternatywą dla napowietrznych

Elektroenergetyczne linie napowietrzne są często spotykanym elementem krajobrazu. Niższy koszt inwestycyjny czy łatwość naprawy ewentualnych awarii są mocnym argumentem do inwestowania właśnie w tę technologię. Dziś jednak coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz linii kablowych podziemnych. Skąd wynika zainteresowanie tą technologią?

Polacy niechętnie zakładają własne firmy, coś drgnęło ale bez rewelacji

W I półroczu br. do rejestru CEIDG wpłynęło o 3,2% więcej wniosków dot. otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej niż rok wcześniej. Obecnie średnia miesięczna jest bliska 26 tys. Eksperci uważają, że niewielkie wzrosty wynikają po części z poprawy sytuacji pandemicznej, ale także częściowo są przejawem optymalizacji podatkowych. Prognozują, że w II półroczu 2022 r. będzie dużo gorzej, niż jest teraz.

Wakacje kredytowe a działalność gospodarcza

Czy z tzw. wakacji kredytowych będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, który kupił mieszkanie lub dom w celach mieszkaniowych i ma zarejestrowaną działalność gospodarczą pod tym adresem? O wyjaśnienia Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do Ministra Finansów.

Firma w czasie urlopu przedsiębiorcy

Wakacje to czas upragnionych urlopów, wspólnych rodzinnych wakacji i przerwy od pracy. Jednak wielu przedsiębiorców nie decyduje się na urlop. Nie przysługuje im ustawowy urlop jak podczas pracy na etat. Powstaje ryzyko zaniedbania firmy podczas odpoczynku i strach przed pozostawieniem jej w nie swoich rękach. W jaki sposób tego uniknąć?

Nadchodzą jeszcze wyższe rachunki za prąd. Trzech dostawców chce podnieść taryfy

Czasy wojny oraz związanej z nią wysokiej inflacji to pesymistyczna rzeczywistość wpływająca na budżet każdego gospodarstwa domowego. Szczególnie odczuwalne są ceny energii, które nie ograniczają się do paliwa na stacjach benzynowych. Należy się liczyć z drogim prądem. Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i Enea złożyły wnioski do URE o większe taryfy dla gospodarstw domowych.

Jak zmienić formę opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową w 2022 r.?

Nowelizacja Polskiego Ładu od 1 lipca 2022 roku wprowadziła możliwość zmiany formy opodatkowania. Osoby, które w 2022 roku rozliczają się na ryczałcie i podatku liniowym, będą mogły przejść na skalę podatkową po jego zakończeniu. Ryczałtowcy mają taką możliwość dodatkowo w połowie bieżącego roku.

Elektrownia atomowa w Polsce. Wnioski KGHM i Orlen Synthos Green Energy dot. małych reaktorów jądrowych

KGHM złożył do Państwowej Agencji Atomistyki pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii SMR - poinformował 8 lipca 2022 r. prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński. Szacunkowy koszt budowy elektrowni wraz infrastrukturą to 1,5-2 mld dol. - dodał wiceprezes spółki Andrzej Kensbok. Tego samego dnia PKN Orlen poinformował, że również spółka Orlen Synthos Green Energy złożyła wniosek do PAA o ocenę technologii SMR.

Preferowane metody rozliczania się przez GIGerów na jednoosobowej działalności gospodarczej

GIGerzy działają zazwyczaj w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych. Wybór odpowiedniej formy opodatkowania, dopasowanej do potrzeb GIGera, jest więc bardzo istotny. Jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza?

Bariery dla elektrowni wiatrowych

Obowiązujące przepisy skutecznie uniemożliwiają rozwój farm wiatrowych. Od lat rząd obiecuje zmiany, ale prace nad nowymi regulacjami toczą się w zwolnionym tempie. A sprawa wydaje się być wyjątkowo pilna, szczególnie w kontekście kryzysu energetycznego związanego z trwającą wojną w Ukrainie.

Lepszy etat niż własna firma. Tylko 7 na 100 Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes

Tylko 7 proc. Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes. Niemal 30 proc. osób prowadzących biznes myśli o zamknięciu działalności lub firmy, a nieco ponad 20 proc. o jej sprzedaży - wynika z badania gotowości biznesowej Polaków przygotowanego dla firmy Assay Group.

Kiedy działalność wspólnika spółki jawnej będzie karana?

Jesteś wspólnikiem spółki jawnej, który założył działalność gospodarczą w tej samej branży co spółka? Wypowiadasz w imieniu spółki jawnej umowy jej pracownikom z jednoczesną propozycją zatrudnienia w swoim przedsiębiorstwie? Możesz słono za to zapłacić!

Niepewność główną barierą dla działalności firm

Wpływ kryzysów na działalność firm widać w postrzeganiu przez nie różnych barier działalności, a po agresji Rosji na Ukrainę niepewność sytuacji gospodarczej, podobnie jak po wybuchu pandemii w 2020 r., była wskazywana jako najważniejsza bariera działalności - wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ekspert: rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o około 15-20 proc. przez wojnę i sankcje

Rosyjska gospodarka przez wojnę z Ukrainą oraz europejskie sankcje skurczy się w tym roku o ok. 15-20 proc. - ocenił w rozmowie z PAP Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak zwrócił uwagę Rybacki, przedsiębiorstwa przemysłowe ankietowane w badaniu PMI wskazują, że konieczna będzie największa redukcja zatrudnienia od czasów pandemii Covid-19, "a to prawdopodobnie dopiero początek depresji"

Dane z CEIDG: Tylko w trzy miesiące 2022 samozatrudnieni złożyli ponad 63 tys. wniosków o zamknięcie firm

W I kwartale 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło o prawie 42% więcej wniosków dot. zamknięcia jednoosobowych firm niż w analogicznym okresie ub.r. Do tego w tym samym czasie o ponad 46% wzrosła liczba próśb o zawieszenie działalności. Eksperci, choć nie są zaskoczeni tymi wynikami, uważają je za mocno niepokojące. Jakie wskazują powody?

Prezes PGE Obrót: net-billing zapewni rozwój energetyki obywatelskiej

Od kwietnia br. wprowadzony został nowy model rozliczania gospodarstw, które korzystają z fotowoltaiki tzw. net-billing. Zdaniem prezesa zarządu PGE Obrót Mariusza Rędaszka, nowe podejście ma zapewnić dalszy rozwój energetyki obywatelskiej, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo dostaw energii.

Unia Europejska jest uzależniona od surowców z Rosji oraz produktów z Chin. Czy europejskie firmy przetrwają kolejny kryzys?

W ciągu kilku tygodni inwazja na Ukrainę zmieniła kształt światowej gospodarki, ale to tylko przedsmak globalnego kryzysu, który może wybuchnąć w Azji. Unia Europejska jest uzależniona od Chin i pomimo wielu pandemicznych deklaracji firmy z Europy, ale także z USA, nie myślą o wyprowadzaniu operacji z Państwa Środka. Skala powiązań jest tak ogromna, że w regionie samego Szanghaju jest więcej dostawców dla europejskich przedsiębiorstw niż wszystkich podwykonawców zlokalizowanych w Rosji i Ukrainie. Wojna wywołała szok i zmusza firmy do przeprowadzek, a wiele z nich chce zakotwiczyć w Polsce. Oprócz położenia, mamy do zaoferowania sporo innych atutów, zwłaszcza na sektorze logistycznym.

Rosyjska agresja przedefiniuje globalny rynek węglowy

Rosyjska agresja przedefiniuje globalny rynek węglowy i uzależni świat od węgla. Pierwszą fazę globalnego kryzysu energetycznego wywołał niedobór gazu ziemnego, teraz nadchodzi kryzys węglowy - twierdzi Bloomberg

Działalność gospodarcza obywateli Ukrainy i Białorusi w Polsce. Rzecznik MŚP pisze do premiera

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystosował pismo do Prezesa Rady Ministrów w sprawie regulacji prawnej zasad prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej przez obywateli Ukrainy i Białorusi. Rzecznik MŚP przestrzega przed ustaleniem dla tych osób korzystniejszych zasad niż dla przedsiębiorców polskich. Ponadto Rzecznik stwierdził, że jedyną akceptowalną drogą do jak najszerszego aktywizowania zawodowego uchodźców jest wprowadzenie ułatwień dla wszystkich mikrofirm – bez względu na narodowość przedsiębiorcy – które działają i będą działać na terenie Polski. W tym duchu Rzecznik MŚP zaproponował szereg zmian legislacyjnych ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej - przynajmniej na okres trwania wojny na Ukrainie.

Inflacja, zmiany podatkowe i COVID - największe wyzwania dla firm

Inflacja, zmiany podatkowo-prawne z Polskiego Ładu oraz COVID i wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej to największe wyzwania dla firm - wynika z “Barometru Polskiego Rynku Pracy”. Badanie pracowników i pracodawców w Polsce przeprowadzono w terminie 8-12 lutego 2022 roku - a więc jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie.

Zarządzanie grupą firm - efektywność i oszczędności

Obecnie często mamy do czynienia z procesem koncentracji wielu podmiotów w ramach jednej grupy, co związane jest z licznymi wyzwaniami, m.in. z koniecznością realizacji dwóch – wydawałoby się nie do pogodzenia – potrzeb. Z jednej strony jest to zapewnienie centralnego, efektywnego zarządzania grupą, a z drugiej zachowanie zdolności indywidualnego zarządzania każdą firmą z osobna.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040) - aktualizacja

W dniu 29 marca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) – wzmocnienie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej, przedłożone przez ministra klimatu i środowiska.

Blackout w firmie - 3 sposoby na przetrwanie braku zasilania elektrycznego

Badania pokazują, że pojedyncza awaria związana z brakiem energii, może kosztować firmę nawet 17% jej rocznych przychodów. O ile przerwy w dostawie prądu są zwykle drobną niedogodnością w życiu prywatnym - oznaczają, że ​​nie można np. przez jakiś czas oglądać telewizji czy zagotować wody w czajniku - dla firm konsekwencje mogą okazać się katastrofalne. Jak myślisz, jak długo Twoja firma mogłaby skutecznie działać bez sprzętu IT lub innego sprzętu elektrycznego? Czy jest dziś gotowa, aby poradzić sobie z ewentualnym blackoutem?

Specustawa pomoże obywatelom Ukrainy zakładać firmy

Specustawa w sprawie wsparcia obywateli Ukrainy stwarza m.in. możliwość założenia w Polsce jednoosobowej działalności gospodarczej przez obywatela Ukrainy. Nowe regulacje obowiązują od 24 lutego 2022 roku, czyli od dnia wybuchu wojny.

REKLAMA