REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bariery dla elektrowni wiatrowych

Zasada 10H blokuje rozwój farm wiatrowych
Zasada 10H blokuje rozwój farm wiatrowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązujące przepisy skutecznie uniemożliwiają rozwój farm wiatrowych. Od lat rząd obiecuje zmiany, ale prace nad nowymi regulacjami toczą się w zwolnionym tempie. A sprawa wydaje się być wyjątkowo pilna, szczególnie w kontekście kryzysu energetycznego związanego z trwającą wojną w Ukrainie.

Farmy wiatrowe w Polsce

REKLAMA

Ograniczony rozwój elektrowni wiatrowych nie wynika z braku społecznej akceptacji, ograniczonych zasobów czy też braku dostępu do technologii. Główną barierę dla rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce jest brak działań po stronie rządu w zakresie zniesienia wprowadzonej sześć lat temu do porządku prawnego tzw. zasady 10H. Ta - w ocenie ekspertów - skutecznie wykluczyła 99% obszaru kraju z możliwości realizacji inwestycji wiatrowych. Dzisiaj, przy uzasadnionym dążeniu Polski do uniezależnienia się od paliw importowanych, w szczególności z Rosji, temat ten jest nadzwyczaj aktualny.

REKLAMA

Energetyka wiatrowa mogła się swobodnie rozwijać do roku 2016, tj. do czasu wprowadzenia przepisów ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (dalej: ustawa). Przed wejściem w życie tej ustawy elektrownie wiatrowe stanowiły najdynamiczniej rozwijającą się gałąź w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce. Przedmiotowa regulacja to zwyczajnie bubel prawny, który godzi w interes społeczny ograniczając dostęp do zielonej energii.

Zasada 10H - wiatraki

Zasada 10H, wpisana w art. 4 ust. 1 ustawy, wprowadza zakaz lokalizowania elektrowni wiatrowych w stosunku do obiektów przeznaczonych na cele mieszkalne w odległości mniejszej niż wyznaczona przez 10-krotność całkowitej wysokości danej elektrowni wiatrowej (czyli liczonej wraz z długością łopaty ustawionej wzdłuż podstawy). Oznacza to, że wymagana odległość elektrowni wiatrowej w stosunku do budynku z funkcją mieszkalną wynosić ma ok. 1,5-2 km. Trzeba mieć na uwadze, że analogiczne ograniczenia odległościowe mają zastosowanie w odniesieniu do form ochrony przyrody w postaci parków narodowych, parków krajobrazowych, rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000 oraz leśnych kompleksów promocyjnych (wskazanych odpowiednio w art. 6 ust. 1 pkt 1-3 i pkt 5 ustawy o ochronie przyrody oraz w art. 13b ust. 1 ustawy o lasach). Teoretycznie brzmi niegroźnie. W praktyce jednak oznacza to wyłączenie możliwości wznoszenia nowych elektrowni wiatrowych na niemal całej powierzchni kraju.

(…)

Krzysztof Adamczyk

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA