REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Preferowane metody rozliczania się przez GIGerów na jednoosobowej działalności gospodarczej

 EY
Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.
Preferowane metody rozliczania się przez GIGerów na JDG
Preferowane metody rozliczania się przez GIGerów na JDG

REKLAMA

REKLAMA

GIGerzy działają zazwyczaj w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych. Wybór odpowiedniej formy opodatkowania, dopasowanej do potrzeb GIGera, jest więc bardzo istotny. Jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza?

REKLAMA

Kim jest GiGer?

REKLAMA

Jak wynika z Raportu „EY & GIGLIKE: To GIG or not to GIG? GIG well!” GIGer to freelancer, osoba pracująca tymczasowo, osoba zatrudniona lub niezależny kontraktor. To człowiek, który preferuje elastyczny model pracy, wykonywanej często dla kilku firm równocześnie, w zależności od potrzeb i wymagań. Statystyczny polski GIGer ma od 25 do 44 lat, mieszka w dużym mieście (pow. 500 tys. mieszkańców) i specjalizuje się w zarządzaniu, konsultingu, informatyce lub finansach i rachunkowości.

GIGerzy zazwyczaj współpracują w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych, w związku z czym istotne jest wybranie odpowiedniej formy opodatkowania, dopasowanej do potrzeb GIGera i jego osobistej sytuacji. W tym zakresie GIGerzy aktualnie mają do wyboru trzy formy opodatkowania: na zasadach ogólnych, liniowe albo ryczałt ewidencjonowany. Przy wyborze formy opodatkowania istotna jest nie tylko wysokość osiąganego przychodu, ale również wysokość kosztów ponoszonych w ramach działalności, które mogą stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodu, sytuacja życiowa (możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem,  czy skorzystania z ulgi i preferencji), skala działalności oraz rodzaj aktywności.

 Wybór formy opodatkowania jest jedną z kluczowych decyzji, jaką musi podjąć GIGer. Aby wybrać najkorzystniejszą opcję należy rozważyć wszystkie wady i zalety oraz dokonać analizy osiąganych przychodów i kosztów w kontekście swojej sytuacji osobistej. Decyzja ta ma wpływ również na inne aspekty prowadzenia działalności, tj.: koszty usług księgowych oraz dostępność ulg. Dużą grupę GIGerów stanowią osoby, które z jednej strony nie ponoszą znacznych kosztów prowadzenia działalności, a z drugiej strony wykonują działalność, której rodzaj umożliwia skorzystanie z atrakcyjnych stawek ryczałtupodsumowuje Witold Widurek, Partner, zespół People Advisory Services, EY Polska.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych, tj. skala podatkowa

Wybór skali podatkowej powoduje, że dochody GIGera do wysokości 120.000 złotych opodatkowane są od 1 lipca według 12%, natomiast nadwyżka powyżej tej kwoty opodatkowana jest podatkiem w wysokości 32%. Dodatkowo GIGer zobowiązany będzie, oprócz składek na ubezpieczenie społeczne, do zapłaty składki zdrowotnej w wysokości 9% od dochodu. Wybór zasad ogólnych umożliwia skorzystanie z dostępnych ulg podatkowych np. ulgi na dzieci, zerowy PIT dla dużych rodzin,  jak również wspólne rozliczenie z małżonkiem. W takim przypadku możliwe jest również stosowanie kwoty wolnej od podatku (30.000 zł) oraz prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opodatkowanie na zasadzie podatku liniowego

Wybór podatku liniowego powoduje, iż dochody GIGera opodatkowane zostaną według stawki 19%. GIGer zobligowany jest również do zapłaty składki zdrowotnej w wysokości 4,9%. GIGer nie ma możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku. Od 1 lipca 2022 r. liniowcy mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodu albo odliczyć ją od dochodu (do limitu 8.700 zł).

Opodatkowanie działalności podatkiem liniowym wyklucza opcje wspólnego rozliczania z małżonkiem oraz możliwość skorzystania z większości ulg.

Podatku liniowego nie można stosować, jeśli GIGer będzie świadczył na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy usługi, które odpowiadają czynnościom wykonywanym uprzednio w ramach stosunku pracy w tym samym roku.

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt jest najprostszą z dostępnych form opodatkowania dla GIGerów. Wynika to z faktu, że podstawą do obliczenia podatku jest przychód, a zatem nie ma możliwości odliczenia żadnych kosztów jego uzyskania. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności stawki ryczałtu wynoszą od 2% do 17%. Dużą grupę GIGerów stanowią informatycy, którzy mają możliwość wyboru 12% stawki opodatkowania. W przypadku ryczałtu składka zdrowotna płacona jest również ryczałtowo, zależnie od przychodu. Nie ma natomiast możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodu. Brak jest również kwoty wolnej od podatku.

Ryczałtowa składka zależna od wysokości przychodów w roku podatkowym:

  1. do 60 tys. – ok. 320 zł miesięcznie
  2. do 300 tys. – ok. 530 zł miesięcznie
  3. Powyżej 300 tys. – ok. 950 zł miesięcznie

Z opodatkowania ryczałtem nie można skorzystać, jeśli świadczy się takie same usługi na rzecz byłego pracodawcy jak w ramach umowy o praćę w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.

Przykłady

Mając na względzie fakt, że większość GIGerów stanowią programiści poniżej prezentujemy różnice wynikające z wyboru formy opodatkowania w zależności od sytuacji i wysokości kosztów.

Przykład nr 1

Założenia:

- miesięczny przychód – 20.000 zł

- miesięczne koszty – 1.000 zł

- możliwa stawka ryczałtu 12%

- duży ZUS

- singiel, brak dzieci

Dochód „na rękę” :

Zasady ogólne – 12.795,35

Podatek liniowy –  13.674,97

Ryczałt – 14.997,33 zł

–  Z powyższego przykładu wynika, że w przypadku niskich kosztów działalności w przypadku osoby nie będącej w związku małżeńskim i nie posiadającej dzieci najlepszą formą opodatkowania dla programisty jest ryczałt. Jeżeli jednak założymy, że GIGer nie jest singlem i posiada małżonka, który nie ma dochodu, to  okaże się, że z uwagi na możliwość rozliczenia się z małżonkiem, który nie ma żadnego dochodu, największe korzyści da wybór skali podatkowej. Podatek będzie bowiem obliczony od połowy dochodów GIGera, który uzyskał dochód – mówi Dagmara Leonik, doradca podatkowy, menedżerka w zespole People Advisory Services, EY Polska.

Przykład  nr 2

- miesięczny przychód – 20.000 zł

- miesięczne koszty – 6.000 zł

- możliwa stawka ryczałtu 12%

- duży ZUS

- singiel, brak dzieci

Dochód „na rękę” :

Zasady ogólne – 9 470,35 zł

Podatek liniowy – 9.732,22 zł

Ryczałt – 9.963, 74 zł

–  Z podanego przykładu wynika, że w przypadku wyższych kosztów działalności różnice nie są znaczne, chociaż dalej najbardziej atrakcyjny jest ryczałt – mówi Dagmara Leonik, doradca podatkowy, menedżerka w zespole People Advisory Services, EY Polska.

Przykład  nr 3

- miesięczny przychód – 20.000 zł

- miesięczne koszty – 9.000 zł

- możliwa stawka ryczałtu 12%

- duży ZUS

- singiel, brak dzieci

Dochód „na rękę” :

Zasady ogólne: 8.033,09 zł

Podatek liniowy: 7.540,35 zł

Ryczałt: 6.997,33 zł

–  Z podanego przykładu wynika, że w przypadku wysokich kosztów działalności różnice są znaczne, a najbardziej atrakcyjne będzie opodatkowanie na zasadach ogólnych – mówi Dagmara Leonik, doradca podatkowy, menedżerka w zespole People Advisory Services, EY Polska.

Podsumowanie:

Skala podatkowa

Podatek liniowy

Ryczałt

Stawka podatku

17%/32% (od 1 lipca 12%/32%)

19%

12%

Koszty uzyskania przychodu

 TAK

TAK

NIE

Kwota wolna

30 000 zł

NIE

NIE

Składka zdrowotna

9%

4,9 %

ryczałtowa

Rozliczenie małżeńskie

TAK

NIE

NIE

Ulga na dzieci

TAK

NIE

NIE

Karencja

Brak

Do 12 miesięcy

12- 24 miesiące

Ulgi

Najszerszy katalog

Ograniczone

Ograniczone

Dla kogo

Dla osób o niższych dochodach lub którzy chcą się rozliczyć wspólnie
z małżonkiem.

Dla osób o wyższych dochodach
z istotnymi kosztami prowadzenia działalności

Dla osób o wyższych dochodach,

które nie generują istotnych kosztów

Autorzy:
Witold Widurek, Partner, People Advisory Services, EY Polska
Dagmara Leonik, Manager, People Advisory Services, EY Polska

INFOR
INFOR
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA