REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Preferowane metody rozliczania się przez GIGerów na jednoosobowej działalności gospodarczej

 EY
Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.
Preferowane metody rozliczania się przez GIGerów na JDG
Preferowane metody rozliczania się przez GIGerów na JDG

REKLAMA

REKLAMA

GIGerzy działają zazwyczaj w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych. Wybór odpowiedniej formy opodatkowania, dopasowanej do potrzeb GIGera, jest więc bardzo istotny. Jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza?

REKLAMA

Kim jest GiGer?

REKLAMA

Jak wynika z Raportu „EY & GIGLIKE: To GIG or not to GIG? GIG well!” GIGer to freelancer, osoba pracująca tymczasowo, osoba zatrudniona lub niezależny kontraktor. To człowiek, który preferuje elastyczny model pracy, wykonywanej często dla kilku firm równocześnie, w zależności od potrzeb i wymagań. Statystyczny polski GIGer ma od 25 do 44 lat, mieszka w dużym mieście (pow. 500 tys. mieszkańców) i specjalizuje się w zarządzaniu, konsultingu, informatyce lub finansach i rachunkowości.

GIGerzy zazwyczaj współpracują w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych, w związku z czym istotne jest wybranie odpowiedniej formy opodatkowania, dopasowanej do potrzeb GIGera i jego osobistej sytuacji. W tym zakresie GIGerzy aktualnie mają do wyboru trzy formy opodatkowania: na zasadach ogólnych, liniowe albo ryczałt ewidencjonowany. Przy wyborze formy opodatkowania istotna jest nie tylko wysokość osiąganego przychodu, ale również wysokość kosztów ponoszonych w ramach działalności, które mogą stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodu, sytuacja życiowa (możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem,  czy skorzystania z ulgi i preferencji), skala działalności oraz rodzaj aktywności.

 Wybór formy opodatkowania jest jedną z kluczowych decyzji, jaką musi podjąć GIGer. Aby wybrać najkorzystniejszą opcję należy rozważyć wszystkie wady i zalety oraz dokonać analizy osiąganych przychodów i kosztów w kontekście swojej sytuacji osobistej. Decyzja ta ma wpływ również na inne aspekty prowadzenia działalności, tj.: koszty usług księgowych oraz dostępność ulg. Dużą grupę GIGerów stanowią osoby, które z jednej strony nie ponoszą znacznych kosztów prowadzenia działalności, a z drugiej strony wykonują działalność, której rodzaj umożliwia skorzystanie z atrakcyjnych stawek ryczałtupodsumowuje Witold Widurek, Partner, zespół People Advisory Services, EY Polska.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych, tj. skala podatkowa

Wybór skali podatkowej powoduje, że dochody GIGera do wysokości 120.000 złotych opodatkowane są od 1 lipca według 12%, natomiast nadwyżka powyżej tej kwoty opodatkowana jest podatkiem w wysokości 32%. Dodatkowo GIGer zobowiązany będzie, oprócz składek na ubezpieczenie społeczne, do zapłaty składki zdrowotnej w wysokości 9% od dochodu. Wybór zasad ogólnych umożliwia skorzystanie z dostępnych ulg podatkowych np. ulgi na dzieci, zerowy PIT dla dużych rodzin,  jak również wspólne rozliczenie z małżonkiem. W takim przypadku możliwe jest również stosowanie kwoty wolnej od podatku (30.000 zł) oraz prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opodatkowanie na zasadzie podatku liniowego

Wybór podatku liniowego powoduje, iż dochody GIGera opodatkowane zostaną według stawki 19%. GIGer zobligowany jest również do zapłaty składki zdrowotnej w wysokości 4,9%. GIGer nie ma możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku. Od 1 lipca 2022 r. liniowcy mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodu albo odliczyć ją od dochodu (do limitu 8.700 zł).

Opodatkowanie działalności podatkiem liniowym wyklucza opcje wspólnego rozliczania z małżonkiem oraz możliwość skorzystania z większości ulg.

Podatku liniowego nie można stosować, jeśli GIGer będzie świadczył na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy usługi, które odpowiadają czynnościom wykonywanym uprzednio w ramach stosunku pracy w tym samym roku.

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt jest najprostszą z dostępnych form opodatkowania dla GIGerów. Wynika to z faktu, że podstawą do obliczenia podatku jest przychód, a zatem nie ma możliwości odliczenia żadnych kosztów jego uzyskania. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności stawki ryczałtu wynoszą od 2% do 17%. Dużą grupę GIGerów stanowią informatycy, którzy mają możliwość wyboru 12% stawki opodatkowania. W przypadku ryczałtu składka zdrowotna płacona jest również ryczałtowo, zależnie od przychodu. Nie ma natomiast możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodu. Brak jest również kwoty wolnej od podatku.

Ryczałtowa składka zależna od wysokości przychodów w roku podatkowym:

 1. do 60 tys. – ok. 320 zł miesięcznie
 2. do 300 tys. – ok. 530 zł miesięcznie
 3. Powyżej 300 tys. – ok. 950 zł miesięcznie

Z opodatkowania ryczałtem nie można skorzystać, jeśli świadczy się takie same usługi na rzecz byłego pracodawcy jak w ramach umowy o praćę w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.

Przykłady

Mając na względzie fakt, że większość GIGerów stanowią programiści poniżej prezentujemy różnice wynikające z wyboru formy opodatkowania w zależności od sytuacji i wysokości kosztów.

Przykład nr 1

Założenia:

- miesięczny przychód – 20.000 zł

- miesięczne koszty – 1.000 zł

- możliwa stawka ryczałtu 12%

- duży ZUS

- singiel, brak dzieci

Dochód „na rękę” :

Zasady ogólne – 12.795,35

Podatek liniowy –  13.674,97

Ryczałt – 14.997,33 zł

–  Z powyższego przykładu wynika, że w przypadku niskich kosztów działalności w przypadku osoby nie będącej w związku małżeńskim i nie posiadającej dzieci najlepszą formą opodatkowania dla programisty jest ryczałt. Jeżeli jednak założymy, że GIGer nie jest singlem i posiada małżonka, który nie ma dochodu, to  okaże się, że z uwagi na możliwość rozliczenia się z małżonkiem, który nie ma żadnego dochodu, największe korzyści da wybór skali podatkowej. Podatek będzie bowiem obliczony od połowy dochodów GIGera, który uzyskał dochód – mówi Dagmara Leonik, doradca podatkowy, menedżerka w zespole People Advisory Services, EY Polska.

Przykład  nr 2

- miesięczny przychód – 20.000 zł

- miesięczne koszty – 6.000 zł

- możliwa stawka ryczałtu 12%

- duży ZUS

- singiel, brak dzieci

Dochód „na rękę” :

Zasady ogólne – 9 470,35 zł

Podatek liniowy – 9.732,22 zł

Ryczałt – 9.963, 74 zł

–  Z podanego przykładu wynika, że w przypadku wyższych kosztów działalności różnice nie są znaczne, chociaż dalej najbardziej atrakcyjny jest ryczałt – mówi Dagmara Leonik, doradca podatkowy, menedżerka w zespole People Advisory Services, EY Polska.

Przykład  nr 3

- miesięczny przychód – 20.000 zł

- miesięczne koszty – 9.000 zł

- możliwa stawka ryczałtu 12%

- duży ZUS

- singiel, brak dzieci

Dochód „na rękę” :

Zasady ogólne: 8.033,09 zł

Podatek liniowy: 7.540,35 zł

Ryczałt: 6.997,33 zł

–  Z podanego przykładu wynika, że w przypadku wysokich kosztów działalności różnice są znaczne, a najbardziej atrakcyjne będzie opodatkowanie na zasadach ogólnych – mówi Dagmara Leonik, doradca podatkowy, menedżerka w zespole People Advisory Services, EY Polska.

Podsumowanie:

Skala podatkowa

Podatek liniowy

Ryczałt

Stawka podatku

17%/32% (od 1 lipca 12%/32%)

19%

12%

Koszty uzyskania przychodu

 TAK

TAK

NIE

Kwota wolna

30 000 zł

NIE

NIE

Składka zdrowotna

9%

4,9 %

ryczałtowa

Rozliczenie małżeńskie

TAK

NIE

NIE

Ulga na dzieci

TAK

NIE

NIE

Karencja

Brak

Do 12 miesięcy

12- 24 miesiące

Ulgi

Najszerszy katalog

Ograniczone

Ograniczone

Dla kogo

Dla osób o niższych dochodach lub którzy chcą się rozliczyć wspólnie
z małżonkiem.

Dla osób o wyższych dochodach
z istotnymi kosztami prowadzenia działalności

Dla osób o wyższych dochodach,

które nie generują istotnych kosztów

Autorzy:
Witold Widurek, Partner, People Advisory Services, EY Polska
Dagmara Leonik, Manager, People Advisory Services, EY Polska

INFOR
INFOR
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA