REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepszy etat niż własna firma. Tylko 7 na 100 Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes

Subskrybuj nas na Youtube
Lepszy etat niż własna firma. Tylko 7 na 100 Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes
Lepszy etat niż własna firma. Tylko 7 na 100 Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes

REKLAMA

REKLAMA

Tylko 7 proc. Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes. Niemal 30 proc. osób prowadzących biznes myśli o zamknięciu działalności lub firmy, a nieco ponad 20 proc. o jej sprzedaży - wynika z badania gotowości biznesowej Polaków przygotowanego dla firmy Assay Group.

Przedsiębiorczość Polaków. Dwa razy więcej osób jest zwolennikami pracy na etacie niż "na swoim"

Z badnia gotowości biznesowej Polaków przygotowanego dla firmy Assay Group przez Maison&Partners wynika, że Polacy w życiu zawodowym cenią przede wszystkim bezpieczeństwo oraz stabilizację, unikają ryzyka.

Niemal dwa razy więcej osób jest zwolennikami pracy na etacie niż "na swoim". Mimo to ich nastawienie do prowadzenia biznesu jest raczej pozytywne. Jako główne zalety tej formy aktywności zawodowej wymieniane są: satysfakcja z pracy +na swoim+ oraz poczucie niezależności - podano w badaniu.

REKLAMA

Zaznaczono, że obecni przedsiębiorcy częściej niż osoby niemające własnej firmy zwracają uwagę na takie korzyści jak: elastyczny czas pracy, wyższe zarobki niż na etacie, poczucie wolności, a także posiadanie władzy i kontroli.

Assay Group zwrócił uwagę, że, Polacy dostrzegają jednak wiele wad związanych z prowadzeniem własnego biznesu.

REKLAMA

"Przede wszystkim łączą ten typ aktywności z ryzykiem niepowodzenia, dużym stresem i odpowiedzialnością, koniecznością ciągłego bycia na bieżąco z przepisami. Obecni przedsiębiorcy jako jedną z głównych wad wskazują stres i nieregularność zarobków" - stwierdzono w raporcie.

Według raportu większość Polaków jest zdania, że w Polsce nie ma sprzyjającego klimatu do prowadzenia biznesu – ani otoczenie prawne, ani system podatkowy nie są postrzegane jako korzystne dla przedsiębiorców. Zarówno osoby nieposiadające firmy, jak i prowadzące obecnie własny biznes, zgodnie uważają, że wysokie koszty pracy i podatki, a także niestabilność prawa to główne bariery związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce - wymieniono.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdecydowana większość Polaków nie jest gotowa, by założyć własną firmę

W raporcie podkreślono, że zdecydowana większość Polaków nie jest gotowa, by założyć własną firmę. 3 na 4 ankietowanych przyznaje, że w pierwszej kolejności szukałoby pracy na etat. W grupie obecnych przedsiębiorców prawie połowa przyznaje, że wybrałaby pracę „u kogoś”. Tylko 7 proc. Polaków (a 35 proc. w grupie obecnie prowadzących biznes) deklaruje, założyliby własny biznes - stwierdzono.

REKLAMA

Dodano, że 15 proc. Polaków wyraża gotowość założenia własnej firmy – około połowa z tych osób myśli o tym, aby założyć własny biznes w ciągu najbliższych 2 lat, natomiast pozostali rozważają taką opcję w dalszej perspektywie czasowej.

W raporcie wyjaśniono, że zachowawczość Polaków w stosunku do zakładania własnego biznesu jest związana z przekonaniem, że to nie jest dobry moment na zakładanie firmy. Zarówno sytuacja polityczno - gospodarcza w kraju (wysoka inflacja, rosnące koszty życia, niestabilność itp.), jak i na świecie (wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny itp.) mogą powodować większą potrzebę bezpieczeństwa oraz stabilizacji.

5 proc. Polaków deklaruje, że obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą

Z raportu wynika również, że około 5 proc. Polaków deklaruje, że obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą lub firmę. Wśród polskich firm przeważają jednoosobowe działalności gospodarcze oraz mikroprzedsiębiorstwa (do 9 pracowników), stanowiące ponad 80 proc. wszystkich biznesów. Firmy na polskim rynku to w większości młode podmioty, działające w sektorze usług, istniejące na rynku nie dłużej niż 10 lat, a ich dochód roczny nie przekracza 300 tys. zł.

30 proc. przedsiębiorców myśli o zamknięciu firmy

Zwrócono również uwagę, że choć większość przedsiębiorców deklaruje, że w poprzednim roku (2021) ich firmy przyniosły zyski, to niemal 30 proc. osób myśli o zamknięciu działalności lub firmy, a nieco ponad 20 proc. o sprzedaży firmy (w całości lub częściowo) - zaznaczono w raporcie.

Niezadowolenie ze zmian podatkowych

Z raportu wynika też, że Polacy – zwłaszcza przedsiębiorcy – nie są zadowoleni z wprowadzenia Polskiego Ładu i ciągłych zmian z nim związanych. "Głównymi zarzutami wobec zmian są skomplikowanie / mała czytelność, poczucie chaosu związanego z ich wprowadzeniem, a także przekonanie, że zamiast obiecywanej poprawy, przynoszą one straty" - stwierdzono.

"Niemal 40 proc. Polaków deklaruje, że ich zobowiązania podatkowe zwiększyły się w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu i w konsekwencji tracą co miesiąc średnio niemal 900 zł. Odsetek +stratnych+ na Polskim Ładzie jest istotnie wyższy wśród obecnie prowadzących biznes niż pozostałych i wynosi prawie 70 proc." - podano w badaniu. (PAP)

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interviews) na internetowym panelu badawczym Ariadna. Badanie było realizowane w kwietniu 2022 r.

autorka: Anna Bytniewska

ab/ drag/

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

REKLAMA

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA