Nadchodzą jeszcze wyższe rachunki za prąd. Trzech dostawców chce podnieść taryfy
REKLAMA
REKLAMA
W połowie poprzedniego roku Urząd Regulacji Energetyki wydał prognozę, która mogła nie zrobić większego wrażenia ze względu na ujawnienie jej w spokojniejszych czasach niż obecnie. „Potencjał wytwórczy dyspozycyjnych źródeł energii elektrycznej w nadchodzących latach spadnie; nowa struktura źródeł wymusi wprowadzenie i rozwój nowych rozwiązań rynkowych”. Już wtedy prognozowano konieczność odejścia od tradycyjnych metod produkcji energii elektrycznej i zastąpienie ich poprzez innowacje. Elektrownie węglowe są jednak tanie, a ich obsługa znana od lat.
REKLAMA
Prąd drożeje. Z czego to wynika?
Wybuch wojny zadziałał jak katalizator. W ciągu pół roku gaz ziemny na światowych rynkach zdrożał mniej więcej o połowę. W tym samym okresie węgiel odnotował wzrost większy niż 200%.
REKLAMA
Udział węgla w produkcji energii elektrycznej nad Wisłą za 2021 r. to ok. 70%. Pod tym względem Polska znajduje się w europejskiej czołówce. Dla porównania – w tym samym roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w UE kształtował się na poziomie kilkunastu proc.
Statystyki za 2021 r. ujawniły wzrost zużycia węgla do produkcji energii elektrycznej o 26%. Niedługo później, w kwietniu obecnego roku, Polska zakazała importu rosyjskiego węgla. Drastyczny wzrost cen energii elektrycznej był nieunikniony.
Ceny prądu od PGNiG rosną
Na początku 2021 r spółka PGNiG oferowała gospodarstwom domowym energię w cenie 42 grosze brutto za kWh. Jesienią stawka ma być równa 1.70 zł/ kWh. Kilkukrotny wzrost cen w ciągu półtora roku można określić jako drastyczny.
Wysokie podwyżki w przyszłym roku. Energia na rynku drożeje
REKLAMA
Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce są nierozerwalnie związane z cenami energii i surowców na światowych rynkach. Zdarzenia geopolityczne z kategorii kolejnych pakietów sankcji na Rosję oraz działania odwetowe Kremla w postaci zakręcania kurka z gazem mają bezpośredni wpływ na wysokość rachunków.
Urząd Regulacji Energetyki podaje dane na temat średniej kwartalnej ceny energii elektrycznej niepodlegającej obowiązkowi publicznej sprzedaży. W pierwszym kwartale 2021 r. ta cena była równa 237 zł/MWh. Pierwszy kwartał 2022 r. zanotował niemal dwukrotną podwyżkę w skali roku - do 467 zł/ MWh. Należy zwrócić uwagę, że przełom nastąpił już w drugim kwartale 2022 r. Zarówno ustanowienie embarga na rosyjski węgiel, jak i zakręcenie Polsce kurka z gazem przez Putina miały miejsce w kwietniu obecnego roku.
Kolejnym krokiem w tym samym kierunku było drastyczne ograniczenie przesyłu rosyjskiego gazu do Niemiec w czerwcu. Niedobór gazu i węgla jednocześnie to zdecydowanie pesymistyczna perspektywa dla cen energii elektrycznej. Podwyżka do 1.70 zł/ kWh może nie być ostatnią.
Prognoza NBP: wzrost cen energii rzędu 30% w obecnym i przyszłym roku
12 lipca NBP opublikował prognozę wzrostu cen energii w okresie 2022-2023. Według tej opinii średnioroczny wzrost cen energii w 2022 r. osiągnie w zaokrągleniu 34%. W kolejnym roku energia zdrożeje o niemal 31%. Niestety, podwyżki obejmą również ceny gazu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.