REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadchodzą jeszcze wyższe rachunki za prąd. Trzech dostawców chce podnieść taryfy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ceny prądu 2022
ceny prądu 2022

REKLAMA

REKLAMA

Czasy wojny oraz związanej z nią wysokiej inflacji to pesymistyczna rzeczywistość wpływająca na budżet każdego gospodarstwa domowego. Szczególnie odczuwalne są ceny energii, które nie ograniczają się do paliwa na stacjach benzynowych. Należy się liczyć z drogim prądem. Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i Enea złożyły wnioski do URE o większe taryfy dla gospodarstw domowych.

W połowie poprzedniego roku Urząd Regulacji Energetyki wydał prognozę, która mogła nie zrobić większego wrażenia ze względu na ujawnienie jej w spokojniejszych czasach niż obecnie. „Potencjał wytwórczy dyspozycyjnych źródeł energii elektrycznej w nadchodzących latach spadnie; nowa struktura źródeł wymusi wprowadzenie i rozwój nowych rozwiązań rynkowych”. Już wtedy prognozowano konieczność odejścia od tradycyjnych metod produkcji energii elektrycznej i zastąpienie ich poprzez innowacje. Elektrownie węglowe są jednak tanie, a ich obsługa znana od lat.

REKLAMA

Prąd drożeje. Z czego to wynika?

Wybuch wojny zadziałał jak katalizator. W ciągu pół roku gaz ziemny na światowych rynkach zdrożał mniej więcej o połowę. W tym samym okresie węgiel odnotował wzrost większy niż 200%.

REKLAMA

Udział węgla w produkcji energii elektrycznej nad Wisłą za 2021 r. to ok. 70%. Pod tym względem Polska znajduje się w europejskiej czołówce. Dla porównania – w tym samym roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w UE kształtował się na poziomie kilkunastu proc.

Statystyki za 2021 r. ujawniły wzrost zużycia węgla do produkcji energii elektrycznej o 26%. Niedługo później, w kwietniu obecnego roku, Polska zakazała importu rosyjskiego węgla. Drastyczny wzrost cen energii elektrycznej był nieunikniony.

Ceny prądu od PGNiG rosną

Na początku 2021 r spółka PGNiG oferowała gospodarstwom domowym energię w cenie 42 grosze brutto za kWh. Jesienią stawka ma być równa 1.70 zł/ kWh. Kilkukrotny wzrost cen w ciągu półtora roku można określić jako drastyczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokie podwyżki w przyszłym roku. Energia na rynku drożeje

REKLAMA

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce są nierozerwalnie związane z cenami energii i surowców na światowych rynkach. Zdarzenia geopolityczne z kategorii kolejnych pakietów sankcji na Rosję oraz działania odwetowe Kremla w postaci zakręcania kurka z gazem mają bezpośredni wpływ na wysokość rachunków.

Urząd Regulacji Energetyki podaje dane na temat średniej kwartalnej ceny energii elektrycznej niepodlegającej obowiązkowi publicznej sprzedaży. W pierwszym kwartale 2021 r. ta cena była równa 237 zł/MWh. Pierwszy kwartał 2022 r. zanotował niemal dwukrotną podwyżkę w skali roku - do 467 zł/ MWh. Należy zwrócić uwagę, że przełom nastąpił już w drugim kwartale 2022 r. Zarówno ustanowienie embarga na rosyjski węgiel, jak i zakręcenie Polsce kurka z gazem przez Putina miały miejsce w kwietniu obecnego roku.

Kolejnym krokiem w tym samym kierunku było drastyczne ograniczenie przesyłu rosyjskiego gazu do Niemiec w czerwcu. Niedobór gazu i węgla jednocześnie to zdecydowanie pesymistyczna perspektywa dla cen energii elektrycznej. Podwyżka do 1.70 zł/ kWh może nie być ostatnią.  

Prognoza NBP: wzrost cen energii rzędu 30% w obecnym i przyszłym roku

12 lipca NBP opublikował prognozę wzrostu cen energii w okresie 2022-2023. Według tej opinii średnioroczny wzrost cen energii w 2022 r. osiągnie w zaokrągleniu 34%. W kolejnym roku energia zdrożeje o niemal 31%. Niestety, podwyżki obejmą również ceny gazu.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

REKLAMA

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

REKLAMA