REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadchodzą jeszcze wyższe rachunki za prąd. Trzech dostawców chce podnieść taryfy

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ceny prądu 2022
ceny prądu 2022

REKLAMA

REKLAMA

Czasy wojny oraz związanej z nią wysokiej inflacji to pesymistyczna rzeczywistość wpływająca na budżet każdego gospodarstwa domowego. Szczególnie odczuwalne są ceny energii, które nie ograniczają się do paliwa na stacjach benzynowych. Należy się liczyć z drogim prądem. Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i Enea złożyły wnioski do URE o większe taryfy dla gospodarstw domowych.

W połowie poprzedniego roku Urząd Regulacji Energetyki wydał prognozę, która mogła nie zrobić większego wrażenia ze względu na ujawnienie jej w spokojniejszych czasach niż obecnie. „Potencjał wytwórczy dyspozycyjnych źródeł energii elektrycznej w nadchodzących latach spadnie; nowa struktura źródeł wymusi wprowadzenie i rozwój nowych rozwiązań rynkowych”. Już wtedy prognozowano konieczność odejścia od tradycyjnych metod produkcji energii elektrycznej i zastąpienie ich poprzez innowacje. Elektrownie węglowe są jednak tanie, a ich obsługa znana od lat.

REKLAMA

Prąd drożeje. Z czego to wynika?

Wybuch wojny zadziałał jak katalizator. W ciągu pół roku gaz ziemny na światowych rynkach zdrożał mniej więcej o połowę. W tym samym okresie węgiel odnotował wzrost większy niż 200%.

REKLAMA

Udział węgla w produkcji energii elektrycznej nad Wisłą za 2021 r. to ok. 70%. Pod tym względem Polska znajduje się w europejskiej czołówce. Dla porównania – w tym samym roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w UE kształtował się na poziomie kilkunastu proc.

Statystyki za 2021 r. ujawniły wzrost zużycia węgla do produkcji energii elektrycznej o 26%. Niedługo później, w kwietniu obecnego roku, Polska zakazała importu rosyjskiego węgla. Drastyczny wzrost cen energii elektrycznej był nieunikniony.

Ceny prądu od PGNiG rosną

Na początku 2021 r spółka PGNiG oferowała gospodarstwom domowym energię w cenie 42 grosze brutto za kWh. Jesienią stawka ma być równa 1.70 zł/ kWh. Kilkukrotny wzrost cen w ciągu półtora roku można określić jako drastyczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokie podwyżki w przyszłym roku. Energia na rynku drożeje

REKLAMA

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce są nierozerwalnie związane z cenami energii i surowców na światowych rynkach. Zdarzenia geopolityczne z kategorii kolejnych pakietów sankcji na Rosję oraz działania odwetowe Kremla w postaci zakręcania kurka z gazem mają bezpośredni wpływ na wysokość rachunków.

Urząd Regulacji Energetyki podaje dane na temat średniej kwartalnej ceny energii elektrycznej niepodlegającej obowiązkowi publicznej sprzedaży. W pierwszym kwartale 2021 r. ta cena była równa 237 zł/MWh. Pierwszy kwartał 2022 r. zanotował niemal dwukrotną podwyżkę w skali roku - do 467 zł/ MWh. Należy zwrócić uwagę, że przełom nastąpił już w drugim kwartale 2022 r. Zarówno ustanowienie embarga na rosyjski węgiel, jak i zakręcenie Polsce kurka z gazem przez Putina miały miejsce w kwietniu obecnego roku.

Kolejnym krokiem w tym samym kierunku było drastyczne ograniczenie przesyłu rosyjskiego gazu do Niemiec w czerwcu. Niedobór gazu i węgla jednocześnie to zdecydowanie pesymistyczna perspektywa dla cen energii elektrycznej. Podwyżka do 1.70 zł/ kWh może nie być ostatnią.  

Prognoza NBP: wzrost cen energii rzędu 30% w obecnym i przyszłym roku

12 lipca NBP opublikował prognozę wzrostu cen energii w okresie 2022-2023. Według tej opinii średnioroczny wzrost cen energii w 2022 r. osiągnie w zaokrągleniu 34%. W kolejnym roku energia zdrożeje o niemal 31%. Niestety, podwyżki obejmą również ceny gazu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA