Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu dofinansowanie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące dofinansowanie.
Czego nie wolno z „Rodziną na Swoim”?
Aktualizacja: 25.02.2012
Osoby, które chciałyby skorzystać z „Rodziny na Swoim”, muszą liczyć się z konsekwencjami. Eksperci odradzają „Rodzinę na Swoim” nabywcom, którzy chcieliby wynająć nową nieruchomość albo spodziewają się darowizny. »
Czy karta affinity to dobre rozwiązanie dla filantropa?
Aktualizacja: 06.12.2011
Czy korzystanie z karty affinity to dobry sposób na wsparcie potrzebujących? Nie wszystkie banki informują, jaki odsetek transakcji, dokonanych kartami, zostaje przeznaczony na cele charytatywne. Przyjrzyjmy się krytycznym okiem kartom affinity. »
Dlaczego w lutym grono pesymistów wśród doradców mieszkaniowych powiększyło się?
Aktualizacja: 01.03.2011
W lutym zdecydowanie ubyło optymistów na rynku nieruchomości. Dlaczego coraz więcej ekspertów spodziewa się spadku cen w ciągu 12 miesięcy? Pesymistów nie brakuje w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, a w Krakowie i Trójmieście prognozy przewidują korekty cen. Największymi optymistami są katowiczanie. »
Jaka jest różnica pomiędzy rzeczowym, a finansowym zakończeniem realizacji projektu?
Aktualizacja: 17.10.2011
Zobowiązanie do zakończenia realizacji projektu wynika z postanowień umowy o dofinansowanie projektu. Przez pojęcie zakończenia realizacji projektu rozumie się zarówno jego zakończenie pod względem finansowym jak i rzeczowym. »
Jak kwalifikować wydatki związane z przygotowaniem projektów w województwie łódzkim?
Aktualizacja: 07.10.2011
Na potrzeby skutecznego aplikowania o środki unijne wymagane jest przedłożenie niezbędnej dokumentacji projektowej. Czy koszty związane z jej przygotowaniem mogą zostać uznane za wydatek kwalifikowany i zostać zrefundowane na podstawie wniosków o płatność? »
Co zrobić by przyspieszyć wypłacenie refundacji w POIG 8.1.?
Aktualizacja: 17.10.2011
Otrzymanie decyzji o dofinansowaniu, w ramach działania 8.1. Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej, to dopiero początek (często długiej) drogi przedsiębiorstwa do otrzymania pieniędzy ze środków europejskich. Wiele czynników wpływa na przedłużanie okresu oczekiwania na zwrot części poniesionych kosztów. Ile się na nią czeka i co zrobić by ją przyspieszyć? »
Jak rozliczyć projekt badawczo-rozwojowy?
Aktualizacja: 17.10.2011
Najistotniejszym elementem na etapie rozliczania projektu jest prawidłowa dokumentacja. Stopień trudności w rozliczaniu kosztów przedsięwzięcia uzależniony bywa zarówno od sposobu opisu jak i przedstawienia naszego projektu we wniosku o dofinansowanie. Jak zatem prawidłowo rozliczyć projekt B+R? »
Jak przebiegają kontrole projektów innowacyjnych?
Aktualizacja: 21.10.2011
Realizacja projektów współfinansowanych ze środków europejskich może stać się przedmiotem kontroli poszczególnych instytucji. Podczas kontroli badane jest m.in. czy projekt jest rzeczywiście realizowany lub wykonany, a poniesione wydatki należycie udokumentowane. »
Poznaj łódzkie produkty dzięki funduszom unijnym – część I
Aktualizacja: 07.10.2011
Fundusze europejskie wspierają nie tylko inwestycje modernizacyjne i rozwojowe w przedsiębiorstwach, ale także promują regionalne „marki” i wyroby. Teraz możliwość skorzystania z tej formy pomocy mają również przedsiębiorcy z województwa łódzkiego. »
Jak kwalifikować zakup gruntu na potrzeby projektów innowacyjnych
Aktualizacja: 17.10.2011
Podczas przygotowania dokumentacji aplikacyjnej wnioskodawcy projektów unijnych szacują koszty związane ich realizacją i określają tę część wydatków, która ma zostać dofinansowana z UE. Niekiedy na potrzeby realizacji projektu zachodzi konieczność zakupu gruntu lub nieruchomości zabudowanej. Czy taka kategoria wydatków może zostać dofinansowania ze środków wspólnotowych? A jeśli tak to na jakich zasadach? »
Jak kwalifikować koszty przygotowania projektu innowacyjnego
Aktualizacja: 21.10.2011
Każdy projekt unijny składa się z etapu przygotowawczego oraz realizacyjnego. W ramach pierwszego z nich wnioskodawcy przygotowują niezbędną dokumentację związaną z realizacją projektu oraz aplikowaniem o środki unijne oraz uzyskują niezbędne pozwolenia i decyzje. Czy wydatki poniesione na ten cel można uznać za kwalifikowane? »
Jak prawidłowo dokumentować wydatki kwalifikowane w projektach innowacyjnych
Aktualizacja: 21.10.2011
Na beneficjentach projektów unijnych spoczywa obowiązek starannego dokumentowania wszystkich wydatków związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji. Dokumenty te mogą stanowić podstawę do wnioskowania o płatność, a także są przedmiotem kontroli przeprowadzanej przez poszczególne instytucje kontrolujące. »
Jakie są obowiązujące logotypy w Programie Kapitał Ludzki w latach 2007-2013?
Aktualizacja: 21.10.2011
Obowiązek stosowania jednolitych oznaczeń zgodnych z wymogami Unii Europejskiej spoczywa na wszystkich beneficjentach projektów realizowanych przy współudziale środków europejskich. Prawidłowość ich stosowania może być przedmiotem unijnej kontroli. »
Jakie działania nie stanowią rozpoczęcia realizacji projektu?
Aktualizacja: 17.10.2011
Wymogi w zakresie kwalifikowania wydatków restrykcyjnie odnoszą się do pojęcia terminu „rozpoczęcie realizacji projektu”. W niektórych programach europejskich, data rozpoczęcia realizacji projektu powinna zostać poprzedzona złożeniem wniosku o dofinansowanie w określonym terminie naboru wniosków. W niektórych sytuacjach wcześniejsze rozpoczęcie realizacji projektu może wykluczyć wnioskodawcę z możliwości ubiegania się o unijną pomoc. »
Jaka jest różnica między zaliczką a refundacją w innowacyjnych projektach
Aktualizacja: 17.10.2011
W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie realizowanego projektu za pomocą dwóch form płatności tj. zaliczki i/lub refundacji. Dzięki zróżnicowaniu form dofinansowania, unijne projekty są wdrażane sprawniej, a środki wspólnotowe wydawane skuteczniej. »
HoReCa podsumowała rok – w 2020 zadłużenie branży wzrosło o 1/3
Nawet 70 tyś. zł dotacji na rozwój rekreacji