REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi i dofinansowania. Fundusze Europejskie, dofinansowania z urzędu pracy

ulgi dofinansowania
ulgi dofinansowania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulgi i dofinansowania na rozwój przedsiębiorstw mogą okazać się rozwiązaniem na amortyzację wielu wydatków. Wysoka inflacja ma znaczący wpływ na rosnące koszty oprogramowania i usług informatycznych.

Dofinansowania unijne dla przedsiębiorców

REKLAMA

Jednym z dobrych sposobów zmniejszenia wydatków na informatyzację i cyfryzację firmy może być skorzystanie z dostępnych programów unijnych. Dzięki Funduszom Europejskim współcześni przedsiębiorcy mają szansę sfinansować zakup niezbędnych programów i rozwiązań chmurowych ze środków UE. Takie dotacje często wykorzystywane są na rozwój e-handlu i budowę lub rozbudowę e-platform internetowych. Środki unijne można również przeznaczyć na zakup niezbędnych aplikacji (np. programów księgowych czy systemów CRM) oraz całej infrastruktury sprzętowej. Aktualne projekty unijne firmy sprawdzą w wyszukiwarce dotacji dostępnej na oficjalnej platformie internetowej Funduszy Europejskich.

REKLAMA

- Przedsiębiorcy, którzy poszukują dodatkowego wsparcia na rozwój swojego przedsiębiorstwa, muszą mieć na względzie to, że tylko część z dostępnych programów unijnych ma formę bezzwrotnych dotacji. Wiele z oferowanych przez Fundusze Europejskie rozwiązań to wsparcie pozadotacyjne w postaci nisko oprocentowanej pożyczki – mówi Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT.

Jakie fundusze możliwe z  Powiatowego Urzędu Pracy

REKLAMA

Kolejną z opcji na pozyskanie dodatkowych środków na rozwój swojej działalności jest skorzystanie z zasobów Powiatowych Urzędów Pracy. Pomoc finansowa dla przedsiębiorców na zakup sprzętu i oprogramowania dla nowo zatrudnionej osoby może wynieść maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. W 2022 roku będzie to niemal 33 tysiące złotych. W przypadku przedsiębiorców decydujących się na przyjęcie do pracy osoby z niepełnosprawnością refundacją zajmuje się PFRON. Taka dotacja może wynieść wówczas nawet 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Warunkiem udzielenia bezzwrotnego dofinansowania jest zatrudnienie osoby bezrobotnej, zarejestrowanej w Powiatowym Urzędzie Pracy. Przedsiębiorca co prawda ponosi początkowy koszt wyposażenia i przystosowania stanowiska pracy dla nowego pracownika, ale Urząd zwraca zainwestowane środki. Aby dotacja była bezzwrotna, okres zatrudnienia musi wynosić pełne 24 miesiące. W przypadku rozwiązania stosunku pracy przed upływem dwóch lat przedsiębiorca będzie zmuszony zwrócić otrzymane środki wraz z odsetkami.

Dotację z Powiatowego Urzędu Pracy można przeznaczyć na przykład na sprzęt: komputer, drukarkę, oprogramowanie niezbędne do wykonywania pracy itp. W świetle rosnących kosztów programów chmurowych i urządzeń IT może okazać się to atrakcyjnym sposobem na amortyzację kosztów rozwijającej się firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundusze Europejskie

Przedsiębiorcy chcą się rozwijać, ale często nie mogą inwestować własnych środków w planowane inwestycje. Regionalne Programy Operacyjne i Programy Operacyjne IR (Inteligentny Rozwój) to specjalne projekty, których założeniem jest finansowanie zakupu oprogramowania, sprzętu i innych innowacji technologicznych.

- Gartner szacuje, że globalne inwestycje na rozwiązania chmurowe w 2023 roku mogą przekroczyć nawet 590 mld USD. Dzięki programom unijnym i dotacjom rządowym przedsiębiorcom może być łatwiej inwestować w innowacje technologiczne i niezbędne oprogramowanie – wyjaśnia Krzysztof Wojtas z SaldeoSMART.

Właściciele firm mogą również poszukiwać wsparcia w PARP (Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości), która oferuje także fachowe wsparcie doradcze w załatwianiu spraw formalnych związanych z projektami Funduszy Europejskich i Norweskich. W ubiegłym roku dzięki wsparciu PARP polskie firmy zawarły ponad  2,2 tys. umów o dofinansowanie na łączną kwotę 2,8 mld złotych.

Na dofinansowania w Polsce mogą liczyć zarówno funkcjonujące już na rynku firmy, jak również startupy i osoby planujące założyć swoją pierwszą firmę. W dobie inflacji i podwyżek dodatkowe wsparcie ze strony polskiego rządu lub funduszy unijnych może być jednym ze strategicznych kroków prowadzących do utrzymania się na rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA